Kwiat głogu od dawna wykorzystuje się w leczeniu zaburzeń pracy serca, układu krążenia, nerwic i wahań ciśnienia krwi.
Najbardziej przydatne są kwiaty głogu dwuszyjkowego w kolorze białym lub różowym, zebrane w baldachy o dwuszyjkowych słupkach. Głóg dwuszyjkowy spotkamy w zaroślach, widnych lasach i obrzeżach, na przydrożach, przy domostwach. Często sadzi się w żywopłotach dla ozdoby bądź naturalnej ochrony sadów.
Surowcem leczniczym jest kwiatostan głogu [Crataegi folium cum flore] wraz z młodymi listkami zbierany od końca kwietnia do czerwca. Kwiatostany ścinamy sekatorem lub nożycami wraz z pierwszymi listkami. Suszymy w ciepłym, przewiewnym miejscu, możliwe najszybciej by nie straciły aromatu.
Kwiat głogu właściwości lecznicze
Dobroczynny wpływ na układ krwionośny kwiat głogu zawdzięcza flawonoidom i pochodnym purynom. Związki te wnikają do naczyń wieńcowych i je rozszerzają. Serce jest bardziej dotlenione a organizm szybciej pozbywa się szkodliwych metabolitów. Normuje się obieg krwi, serce staje się mocniejsze, zaczyna lepiej i równiej pracować.
Kwiat głogu ma smak słodki, liście cierpki, jagody kwaśny. Głóg energetycznie równoważy, osusza bądź nawilża, chłodzi lub ociepla, dostosowuje się do organizmu. Oddziałuje na serce, żołądek, śledzionę i wątrobę. Odżywia mięsnie i krew. Zmniejsza stagnację, zastoje w przewodzie pokarmowym.
Kwiat głogu wykazuje łagodne, ale długotrwałe działania:
- Tonizuje serce i naczynia krwionośne
- Poprawia wydolność mięśnia sercowego, nieznacznie zwiększa siłę skurczów i wyrównuje jego pracę.
- Obniża ciśnienie krwi, poprawia dotlenienie
- Działa przeciwskurczowo na mięśnie gładkie jelit, macicy, naczyń krwionośnych, w tym wieńcowych i mózgowych
- Koi system nerwowy, uspokaja i działa lekko moczopędnie
- Znosi objawy zawrotów głowy i uczucie „uderzeń krwi” do mózgu
Kwiat głogu przepisy lecznicze
Kwiat głogu – herbatka na ukojenie nerwów i serce
1-2 łyżeczki suszonych kwiatów parzymy pod przykryciem 20 minut w szklance wrzątku. Pije się 2-3 razy dziennie od 1,5 do 2,5 szklanki naparu dosłodzone miodem. Pomaga przy nerwicach, zaburzeniach pracy serca, krążenia i wysokim ciśnieniu krwi. By uzyskać pożądany efekt trzeba stosować dłuższy czas.
Odwar z kwiatostanu głogu
Czubatą łyżkę kwiatu z listkami zalewamy szklanką wody. Wolno podgrzewamy nie doprowadzając do silnego wrzenia, gotujemy 2 minuty. Stosuje się dwa razy dziennie po posiłku. Pomaga w arytmii, kołataniu, niemiarowym rytmie serca. Polec się przy zawrotach głowy, przemęczeniu i klimakterium.
Nalewka na miażdżycę
- 1/2 litra alkoholu 30-40% podgrzewamy, ale nie gotujemy.
- Zalewamy alkoholem 100 g kwiatów głogu dodając 4 goździki.
- Odstawiamy na 2 tygodnie w ciemne miejsce.
- Filtrujemy i dosładzamy 3 łyżkami miodu.
- Zażywa się łyżkę nalewki, 1-2 razy dziennie przez 3 miesiące.
Herbatka na nerwice
Mieszamy w równych ilościach: kwiat głogu, rumianku, serdecznik i ziele szaroty błotnej. Łyżkę mieszanki zalewamy szklanką wrzątku. Odstawiamy pod przykryciem na godzinę. Pije się po pół szklanki godzinę po jedzeniu. Herbatka pomaga na nerwice, rozstroje nerwowe połączone z niedomaganiami serca, dusznościami i zawrotami głowy.
Nadciśnienie
Mieszamy w równych ilościach kwiat głogu, ziele jemioły i serdecznik. Czubatą łyżeczkę ziół zaparzamy pod przykryciem w szklance wrzątku 15 minut. Stosuje się 2 razy dziennie.
Tonik Mnicha na nadciśnienie Przepis
Syrop dla nerwowych dzieci i dorosłych Przepis