Porady, Przepisy, Zamiast, Zioła

Lawenda – pachnąca uzdrowicielka. Przepisy i zastosowania.

Lawenda - pachnąca uzdrowicielka. Przepisy i zastosowania.

Lawenda lekarska [Lavandula] zawsze była ceniona za wyjątkowy aromat. Nie wiele jest w naturze zapachów, które wywołują uczucie czystości, świeżości, orzeźwienia. Lawenda jest jednym z nich.

Długo wierzono, że roślina pochodzi z biblijnego raju i przypisywano jej wyjątkowe właściwości. Mawiano, że wprowadza świeżość i harmonię. Potrafi zażegnywać konflikty, łagodzić agresje i przyciągać pozytywne energie.

Lawenda - pachnąca uzdrowicielka. Przepisy i zastosowania.

W zamierzchłych czasach dym ze spalania lawendy traktowano jak kadzidło. Odstraszał owady i zapobiegał rozprzestrzenianiu się zarazy.  Rzymianie uwielbiali pachnące, relaksujące kąpiele z lawendą. Stąd wywodzi się łacińska nazwa lavare co znaczy myć się. Roślinę rozpowszechnili po Europie mnisi, którzy szybko odkryli zdrowotne właściwości.

Lawenda znana jest głównie z działania uspokajającego. Wprowadza umysł w stan ukojenia, znosi uczucie rozedrgania, budzi pozytywne myśli. Przeprowadzono kiedyś badania rozpylając olejek lawendowy w poczekalniach dentystów i salach egzaminacyjnych. Pacjenci wyraźnie się wyciszali, a studenci mieli większą jasność myślenia.

Wonna lawenda

Pochodzi z krajów śródziemnomorskich, obecnie uprawia się w całej Europie.

Lawenda jest niskim, krzaczastym krzewem z drewniejącymi pędami wyrastającymi do 30 do 60 cm. Liście lancetowate, wąskie lub szerokie w zależności od odmiany, o szaroniebieskim zabarwieniu. Wonne drobne, jasnofioletowe kwiaty zebrane w spiralne kwiatostany wyrastają na długiej szypule.

właściwości lecznicze lawendy

Kwitnie od czerwca do września. Surowcem zielarskim jest bogaty w olejki eteryczne kwiat lawendy [lavendula flos]

W tradycyjnym zielarstwie

Starożytni Grecy, Rzymianie i Arabowie cenili lawendę za działanie oczyszczające, trawienne, relaksujące, oddalające stres, zmartwienia i bezsenność.  W  XVII Nicholas Culpeper pisał:  „Jest dobra dla wzmocnienia żołądka, uwalnia z niedrożności wątrobę i śledzionę, wywołuje u kobiet miesiączki”

lawenda przepisy działanie

Lawenda to nie tylko aromat świeżości, jest także gorzka, a to oznacza działanie na system trawienny. Mamy tu relaksujące działanie aromatu, który pomaga wejść w stan aktywności przywspółczulnego układu nerwowego uruchamiając tryb „odpoczynek i trawienie”. A także gorzki smak, który stymuluje funkcje trawienne. Herbatka z lawendy jest idealna, w dzisiejszym, zagonionym świecie, gdzie większość z nas funkcjonuje w trybie „walcz lub uciekaj”.

Profil energetyczny:

  • Natura termiczna : chłodząca, osuszająca
  • Smak: Aromatyczny, gorzki, cierpki, słodki
  • Tkanki: Serce, osierdzie, płuca, nerki
  • Stan tkanek: gorąco, pobudzenie, napięcie

Według medycyny wschodniej lawenda rozprasza ciepło, łagodzi stany zapalne, usuwa toksyny, pobudza krążenie energii Qi i relaksuje. Stosuje się na kołatanie serca, uczucie złości, stany przeziębieniowe wywołane gorącym wiatrem, bóle krzyża, głowy, depresję, infekcje oczu, dolegliwości skórne.

Szczególnie cenny jest olejek lawendowy o szerokim zastosowaniu. Jako jeden z niewielu w stanie nierozcieńczonym nie powoduje oparzeń i podrażnień skóry. Bezpieczny dla małych dzieci. Zastosowania olejku lawendowego i domowy przepis Tu

Lawenda symbolizuje czystość, ciszę, spokój i oddanie. Królewski fiolet związany jest z czakrą korony, duchowym centrum energetycznym. Łączy z wyższą świadomością, przywraca spokój, równowagę yin/yang, usuwa blokady energetyczne,

Lawenda – właściwości lecznicze

Lawenda jest doskonałym wsparciem dla układu nerwowego, działającym bardzo inteligentnie.

W razie potrzeby stymuluje, poprawia koncentrację, jasność myślenia, budząc umysł z letargu. Z drugiej strony uspakaja nadmiernie pobudzony system nerwowy, koi i wycisza.  Bardzo pomocna, gdy doświadczamy nerwowości, pobudzenia, bezsenności, szczególnie w „gorących” stanach objawiających się drażliwościom i gniewem.

Lawenda pachnąca uzdrowicielka - przepisy i zastosowanie

  • Lawenda uspakaja pracę serca, zmniejsza napięcie nerwowe, lęk i strach
  • Pomaga  w bezsenności spowodowanej stresem emocjonalnym i nadmiernym pobudzeniem
  • Zbawiennie wpływa na układ nerwowy, żołądek i przewód pokarmowy działając rozkurczowo i przeciwbólowo. Ulgę przynosi przy skurczach, kolkach, wzdęciach, bólach,  napięciem jelit powiązanym z lękiem.
  • Poprawia trawienie, reguluje czynności wątroby, sprzyja wydzielaniu soków trawiennych
  • Antyseptyczne olejki lotne działają przeciw bakteriom, drożdżakom i grzybom powodującym wymioty i biegunki. Mogą być skuteczna na chorobę lokomocyjną.  Hamują nadmierny przerost flory bakteryjne. Mają działanie znieczulające, przeciwbólowe, przeciwreumatyczne. Pomagają na migreny i bóle głowy spowodowane stresem i napięciem. Naparowany olejek można wcierać w skronie i kark
  • Zewnętrznie pomaga w gorących stanach zapalnych:  egzemie, trądziku, żylakach, odparzeniach.
  • Przydatna przy infekcjach dróg oddechowych, zapaleniu krtani, gardła, kaszlu, przeziębieniach, astmie.  Zmniejsza przekrwienie tkanek i działa wykrztuśnie. Poprawia odporność
  • Obok szałwii lawenda jest jedyną rośliną, która pomaga w nocnych potach.
Lawenda przepisy lecznicze

Herbatka z lawendy
Łyżkę kwiatu lawendy zalewamy szklanką wrzątku . Parzymy pod przykryciem kwadrans. Pije się 2 razy dziennie 1/2 szklanki przy problemach z układem nerwowym i trawiennym. Można połączyć w równych proporcjach z szałwią.

Gorzka, chłodząca, osuszająca herbatka uspakaja. Działa  rozkurczowo, przeciwdepresyjnie, przeciwbólowo i antyseptycznie. Pomaga przy bólach głowy, brzucha,  wzdęciach, zaburzeniach trawienia na tle nerwowym. Hamuje nadmierny przerost flory bakteryjnej, zmniejsza fermentację w jelitach.

lawenda przepisy właściwości

Lawendowy ziołomiód
2 łyżki suszonej lawendy mieszamy z 10 łyżkami płynnego miodu o delikatnym smaku. Lekko podgrzewamy by składniki dobrze się połączyły. Zażywa się 2 łyżki na szklankę ciepłej wody. Napój uspakaja, pomaga w bezsenności, działa przeciwskurczowo i przeciwzapalnie.

Herbatka na bezsenność 
50 g kwiatów pierwiosnka, 25 g kwiatów lawendy, 10 g dziurawca, 15 g szyszek chmielu, 5 g korzeni kozłka. Kopiastą łyżeczkę mieszanki zaparzamy gorącą wodą i pozostawiamy 3 minuty do naciągnięcia. Ciepłą herbatkę pije się wolno, łykami przed snem. /M.Treben/

Napar na nerwicę lękową, ataki paniki
Bierzemy 20 g rumianku, po 10 g korzenia waleriany, kwiatu lawendy i szyszek chmielu. Łyżeczkę ziół zalewamy 150 ml gorącej wody. Pije się 2 razy dziennie rano i wieczorem. Regularne stosowanie uspokaja serce, umysł i układ nerwowy

Lawenda la relaksu i urody

Lawendowa kąpiel

Lawendowy zapach w kosmetyków z drogerii jest odpychający. Odkryjmy lawendę w naturze a na zawsze ją pokochamy. Do kąpieli wybieramy sól o odpowiednich właściwościach. Rodzaje soli i właściwości TU.   Mieszamy z połową garści kwiatu lawendy i zaparzamy w litrze wrzątku.  Ilość soli: stężenie kąpieli leczniczej to 1% odpowiednio 10 gram soli na litr wody. Czas kąpieli 20 minut.

lawenda kąpiel zioła prowansalskie

Kąpiel lawendowa uspakaja, wspaniale relaksuje i łagodzi stany zapalne skóry. Pomaga przy trądziku i egzemie i stanach zapalnych. Delikatnie odtłuszcza, rozjaśnia i wygładza skórę.  Lawenda zawiera lawenda zawiera lekko złuszczające kwasy organiczne.

  • Przy otyłości dodaje się owoc jałowca, melisę, macierzankę i kłącze tataraku
  • By ujędrnić skórę, zapobiec wiotczeniu i wzmocnić lawendę miesza się  z igiełkami rozmarynu
  • Babkę, dziewannę lub kwiat lipy dla skóry nadmiernie wysuszonej – nawilży i zmiękczy
  • Przy dolegliwościach miesiączkowych i objawach menopauzy kwiaty koniczyny

Lotion lawendowy
10 dkg suszonych kwiatów zalewamy w słoiku  ½ litra octu jabłkowego. Odstawiamy na 2 tygodnie w ciepłe miejsce. Macerat odcedzamy odciskając mocno kwiaty. Dolewamy 100 ml wody różanej, 20 ml alkoholu i 5 ml olejku lawendowego. Lotion stosuje się po kąpieli wklepując w skórę. Odświeża, odbudowuje warstwę ochronną i regeneruje naskórek.

Przepis na odmładzającą wodę królowej Elżbiety: Larendogra

Lawenda w gospodarstwie domowym

Uprawiana na kuchennym parapecie może być smacznym dodatkiem do potraw i napojów. Jako przyprawa stanowi ważny element kuchni francuskiej, wchodzi w skład ziół prowansalskich. Może być stosowana samodzielnie, nadając kwiatowy aromat deserom, daniom mięsnym, wypiekom.

Nalewka na brandy ze świeżą lawendą i gałką muszkatołową ma ciekawy smak i znakomicie relaksuje.

  • Lawenda wkładana do szaf i bieliźniarek odstrasza mole
  • Włożona do poduszki „zdejmuje” z głowy problemy, relaksuje, pomaga w zasypianiu, redukuje bóle.
  • Świeże kwiaty w wazonie przy łóżku odprężają, pomagają zasnąć. Lawendowy bukiet roznosi po domu piękny zapach i odstrasza owady.
4.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments