Apteka w twojej kuchni, Ciekawostki, Sprawdzone efekty, Z rożnych stron świata, Zamiast, Zioła

Liście curry na słabe, wypadające i przedwcześnie siwiejące włosy

Liście curry dla wzmocnienia włosów

Liście curry są jednym z najlepszych środków dla osłabionych, łamliwych, wypadających, przedwcześnie siwiejących włosów. Poprawiają kondycję, hamują wypadanie, stymulują wzrost i przywracają blask.

Liście curry dla wzmocnienia włosów

Nie mają nic wspólnego z mieszanką przyprawową curry, nie wchodzą nawet w jej skład. Pochodzą z tropikalnego drzewa murraja Koeniga [Bergera koenigii] rosnącego w Południowej Azji. Małe krzaczki można uprawiać w doniczkach.

Liście curry

Koeniga to gatunek drzewa lub krzewu z rodziny rutowatych. Pochodzi ze Sri Lanki i południowych Indii, obecnie rozprzestrzeniło się na subtropikalnych obszarach Chin, Afryki, Australii.  W warunkach naturalnych osiąga wysokość 4-6 metrów.

Murraya koenigii liście właściwości lecznicze

Niesamowicie pachnące, małe błyszczące liście są tradycyjną przyprawą w kuchni indyjskiej i na Sri Lance. W ajurwedzie nazywane uzdrawiającym liściem, niszczycielem raka, słodkim neem. Owocem drzewa curry są czarne jagody z pojedynczym nasionem.

Cytrynowo – sosnowym smakiem liście curry wzbogacają dania orientalne, sosy mięsne, zupy warzywne i potrawy z ryżu. Toniki, olejki tradycyjnie stosuje się w zabiegach pielęgnacyjnych dla zdrowej skóry i włosów.

W chłodnym klimacie nieduże krzaczki curry można uprawiać w doniczkach. Latem na zewnątrz, zimą trzeba przenieść do pomieszczeń, chronić przed mrozem i silnym wiatrem. Oszczędnie nawadniać, przed ponownym podlaniem poczekać, aż podłoże mocno przeschnie.

jak uprawiać drzewko curry liść

Roślina lubi słoneczne, dość suche stanowiska. Bujnie rośnie w temperaturach od 18°C, znosi chłody do 8-9°C. Wiecznie zielone liście można w kuchni wykorzystywać cały rok. Zdarza się, że zimą przy kilkutygodniowym braku słońca opadną, przy odpowiednim zadbaniu bujnie odrosną wiosną.

W tradycyjnym zielarstwie

W kulturze wschodu liście curry symbolizują czystość i pomyślność. Lankijczycy i hindusi wierzą, że w domach i świątyniach podnoszą wibracje, odstraszają negatywne energie. W medycynie tradycyjnej używane przy niestrawności, dolegliwościach żołądkowych, trawiennych, biegunkach, wymiotach, osłabionej wątrobie, trzustce, cukrzycy i zewnętrznie na problemy skórny i włosów.

Profil energetyczny
Smak: aromatyczny, ostry, słodki, gorzki
Energetyka: rozgrzewa, nawilża,
Tkanki: żołądek, wątroba, nerki, serce, krew, skóra, włosy
Działanie: rozprasza zimno, usuwa wilgotną stagnację, tonizuje luźne tkanki, rozpala ogień trawienny

Ajurweda stosuje się do łagodzenia zaostrzonej kapha i vata, pobudzenia pitta. Suszone bądź sproszkowane liście curry można kupić w sklepach indyjskich i orientalnych. Można je wykorzystywać w kuchni podobnie jak liść laurowy. Wyraźny lecz delikatny aromatyczny smak delikatny zawdzięczają olejkom eterycznym.  Najczęściej dodaje się na początku smażenia by oddały smak, następnie dorzuca kolejne składniki.

Co mówi nauka?

Liście curry są bogatymi źródłem witamin, związków mineralnych, karotenoidów, wapnia, żelaza, beta-karotenu, aminokwasów i antyoksydantów [1]. Zawierają aldehyd cynamonowy, flawonoidy, glikozydy, alkaloidy i liczne olejki eteryczne. Beta-Kariofilen (występujący w konopiach) o słodko korzennym smaku odpręża i relaksuje.

curry liście, drzewo koenigii

Działanie: antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe [2], przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, wiatropędne, moczopędne,  przeciwcukrzycowe [3] detoksykujące, relaksujące, odmładzające, rewitalizujące.

Ochraniają miąższ wątroby, regulują poziom cukru we krwi, stymulują produkcję enzymów trawiennych, ogólnoustrojowo zmieszają stan zapalny.

Główne zastosowania tradycyjne i współczesne:

  • zaburzenia trawienia, problemy żołądkowo-jelitowe, biegunki, wymioty, brak łaknienia
  • cukrzyca, insulinoporność, niewydolności trzustki, choroby wątroby
  • anemia, choroby krwi, nadmiar toksyn
  • schorzenia jamy ustnej, oczu, skóry, świąd
  • wypadanie włosów, przedwczesne siwienie
  • zewnętrznie rany, poparzenia, trądzik, wrzody, wypryski
  • zaburzenia pigmentacji skóry i włosów
Liść curry przepisy

Tradycyjna kuracja przeciw siwieniu i wypadaniu włosów

Pół garści listków zalać 1/2 szklanki oleju kokosowego. Podgrzewać na wolnym ogniu do sczernienia. Po przecedzeniu delikatnie wciera się w skórę głowy i włosy zaczynając od czubka. Po godzinie zmyć delikatnym szamponem.

Stosuje się 2 razy w tygodniu. Efekty powinny być widoczne po 3-4 zabiegu.  Olejek stopniowo przywraca pigmentację. Wzmacnia, zapobiega wypadaniu, łamaniu się włosów, stymuluje porost. Fryzura szybko staje się lśniąca i puszysta. Olejek można wzbogacić:

  •  kminkiem koptyjskim, miodlą indyjską, aloesem, nasionami kozieradki z odrobiną pieprzu.

Maseczka wzmacniająca i rewitalizująca włosy

  • Zetrzeć liście curry na proszek
  • 2-3 łyżki wymieszać na pastą z taką samą ilością jogurtu
  • Nałożyć na włosy, wymasować, zakręcić głowę ręcznikiem, zmyć po 25 minutach.

Zabieg wykonuje się raz w tygodniu. Maseczka sprawia, że staja się lśniące, miękkie i sprężyste. Zapobiega siwieniu. Efekty wzmocni herbatka: Gotujemy kilka liści w 250 ml wody. Po odcedzeniu doprawiamy cytryną i miodem. Czysty napar bez dodatków hamuje wymioty, łagodzi niestrawność.  Z sokiem limonki pomaga na poranne mdłości.

Z gałązek drzewa curry do dziś robi się pędzelki do czyszczenia zębów. Naturalnie wybielają, usuwają przebarwienia, wzmacniają dziąsła, działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments