Lubczyk ogrodowy [Levisticum officinale] zwany dawniej lubiśnikiem i łakomym zielem, to silnie aromatyczna roślina z rodziny selerowatych. Chętnie wykorzystywana w kuchni, nadaje potrawom charakterystyczny zapach maggi.
Pochodzi prawdopodobnie z górzystych terenów Azji dzisiejszego Iranu. W Europie rozpowszechniony przez zakon benedyktynów. Na skutek długich tradycji uprawiania zdziczały lubczyk występuje w większej części Europy. Najwięcej dzikich odmian spotka się w Alpach i Pirenejach.
Historia lubczyku
Trafiając do średniowiecznego ogrodu, z pewnością wśród ziół leczniczych znaleźlibyśmy lubiśnika. W przeciwieństwie do większości aromatycznych ziół lubczyk rozpoczął karierę w medycynie. Dopiero później zaczęto używać go w kuchni.
W starożytności lubczyk ochoczo używano do sporządzania napojów miłosnych i leczniczych mikstur. Grecy żuli liście na trawienie i przeciw wzdęciach. Wkładali do butów, by ulżyć zmęczonym stopom.
Robiono mikstury na niestrawność, kaszel, przy nadmiarze flegmy i dla odtrucia. Zewnętrznie stosowano przy chorobach skóry i dla rozjaśnienia cery. Nalewki przyrządzano głównie z nasion. Syreniusz zalecał lubczyk „wątrobie, śledzionie, zamulonym i zatkanym, truciznom wszelakim przyjętym”. Siedemnastowieczny lekarz i zielarz Nicolas Culpepper pisał, że sproszkowany korzeń gotowany w winie „rozgrzewa zimny żołądek, usuwa zimną wilgoć i poprawia trawienie”.
Powszechnie uważano, że ziele ma dobroczynny wpływ w sferze fizycznej i psychicznej. Oczyszcza, usuwa lęk przed samotnością, uczy kochać siebie i innych.
Miłosne ziele
W tradycji ludowej lubczyk był jedną z magicznych roślin, która pomagała rozpalać uczucia miłości i pożądania. W letnie noce wyłącznie przy pełni księżyca zakochana panna zbierała ziele wraz z korzeniem. Następnie przyrządzała miłosny wywar, który dolewała do napoju lub wina. Częstując wybranka serca w myślach recytowała zaklęcie, co wzmacniało działanie eliksiru i zapewniało wierność.
Wypijże to ziele, wypijże nieboże,
Uno przy kochaniu wiele dopomoże.
Byś mnie nie opuścił,
Do inszych nie chodził
Do dziś lubczyk dodaje się do potraw jako afrodyzjak.
W zielarstwie wykorzystuje się w leczeniu chorób układu moczowego, pokarmowego, oddechowego. Energetycznie rozgrzewa, smak słodki, ostry, lekko gorzki, aromatyczny. Korzystnie wpływa na płuca, śledzionę, żołądek, nerki, jelita i drogi żółciowe.
Kluczowe działania: rozprasza stagnację, redukuje obrzęki wspomagając wspomaga oddawanie moczu, zmiękcza guzki, usuwa wilgotne zimno z macicy, tonizuje wątrobę, łagodzi bóle stany zapalne.
W medycynie chińskiej wykorzystuje się na nudności, obrzęki, bóle głowy, stawów, zaparcia, reumatyzm, dnę moczanową, dolegliwości miesiączkowe, trądzik, owrzodzenia, czyraki, guzy, żółtaczkę, miażdżycę.
Lubczyk w medycynie współczesnej
Lubczyk jest bogaty w olejki eteryczne, flawonoidy, kumaryny. Zawiera psoralen, działający zabójczo na komórki macierzyste raka. Sam działa słabiej, z innymi ziołami skuteczność wyraźnie wzrasta. Często pojawia się w mieszankach przeciwreumatycznych, na nadciśnienie, zaburzenia miesiączkowania, trawienia, pracy nerek.
Działanie: odtruwające, bakteriobójcze, moczopędne, rozkurczowe, mineralizujące, wiatropędne, wykrztuśne
- Ziele lubczyku pobudza krwawienie i łagodzi skurcze menstruacyjne.
- Odwary z korzenia działają moczopędnie, poprawiają pracę nerek i trawienie.
- Wszystkie części rośliny zapobiegają zmęczeniu trzustki i wątroby, odtruwają organizm i regulują pH.
- Nasiona stosuje się w zaburzeniach pracy żołądka, napadach kolki, wzdęciach, braku apetytu, niestrawności, gorączce, zapaleniu oskrzeli
Świeże bądź suszone zioło dodane do potraw poprawia trawienie i chroni przed zatruciami pokarmowymi. W celach leczniczych najczęściej stosuje się 1-4 letni świeży bądź suszony korzeń. Główne zastosowania:
- Braku apetytu, zaflegmienie, nieżyt żołądka, słabe trawienie białek
- Nadmierna potliwość, puchlina wodna, niewydolność wątroby i nerek, żółtaczka
- Niedomagania serca, nadciśnienie
- Zapalenie pęcherza, nerek, zatrzymanie moczu
- Zbyt skąpe, bolesne miesiączkowanie
- Pomocniczo: reumatyzm, bóle stawów, dna moczanowa
- Bóle głowy, migreny, wysoki poziom stresu, bezsenność
- Czyraki, choroby skórne
Lubczyk – przepisy lecznicze
Najlepszą porą na wykorzystanie delikatnych liści kwiecień -czerwiec. W czasie upałów i podczas kwitnienia robi się gorzki. Liście i łodygi mogą być zamrażane bądź suszone na zimę. Można wykorzystać do herbatek, nalewek, wywarów, octów, olejów, i kąpieli.
Dojrzewające nasiona rozkłada się płasko do wyschnięcia. Wkłada do papierowej torby i wstrząsa by usunąć orzeszki. Zmielone służą do aromatyzowania soli, naparów i nalewek.
Napar z lubczyku
Łyżkę suszonego korzenia parzy się kwadrans w szklance wrzątku. Pije 2-4 razy dziennie po 1/2 szklanki naparu. Odtruwa, oczyszcza krew, działa moczopędnie, przeciwskurczowo, poprawia przemianę materii. Polecany przy wyczerpaniu nerwowym, nadciśnieniu, dolegliwościach żołądka i układu pokarmowego.
Odwar na bolesne miesiączki
Lubczyk (korzeń i ziele) zalać litrem wody. Odstawić na noc pod przykryciem. Rano doprowadzić do wrzenia, gotować 5 minut. Zestawić z ognia, odstawić na 20 minut pod przykryciem. Odcedzić i podzielić na 5 części, wypić w ciągu dnia. Codziennie zaparzać świeży, kuracja trwa 2 tygodnie. Odwar dodany do kąpieli relaksuje i ma dobre działanie na skórę.
Miód lubczykowy
Dobry na potencję, przy piasku w nerkach, problemach z wydalaniem moczu, wzdęciach, infekcjach dróg oddechowych. Przepis i zastosowanie TU
Winko lubczykowe
50 g sproszkowanego korzenia zalać butelką białego, gronowego wina. Macerować minimum 10 dni codziennie wstrząsać. Przelać do garnka, doprowadzić do wrzenia, przefiltrować i rozlać do butelek. Stosuje się mały kieliszek po posiłku. Jak mówią stare zielniki, sproszkowane korzenie grzane w winie „rozgrzewają zimny żołądek, wspomagają trawienie i wyciągają nadmierną wilgoć”.
Lubczyk w mieszankach z innymi ziołami
Mieszanka pobudzająca miesiączkę
Lubczyk z liściem ruty, nasionami pietruszki, zielem piołunu i kwiatem nagietka. Pomaga przy skąpych, nieregularnych miesiączkach Łyżeczkę mieszanki parzy się w szklance wrzątku 10 minut.
Napar na bezsenność
Kwiat lawendy, wrzosu, głogu, korzeń lubczyku, liść melisy. Łyżeczkę mieszanki zaparzać 10 minut w szklance wrzątku. Pije się po 1/2 szklanki naparu: na noc i w południe przed jedzeniem
Obrzęki wodne spowodowane niedoczynnością nerek
20 g liścia mącznicy, po 10 g ziela nawłoci, korzenia lubczyku i ziela orthosiphon. 2 łyżeczki mieszanki zalać 1/4 litra zimnej wody Odstawić na 12 godzin od czasu do czasu mieszając. Króciutko zagotować i schłodzić do temperatury odpowiedniej do picia. Przed wypiciem dodać dwie duże szczypty sody oczyszczonej. Codziennie pije się 3 filiżanki bez dosładzania.
Mieszanka odchudzająca o. Klimuszki
Wymieszać w równych ilościach:
- Lubczyk korzeń lub ziele, morszczyn, korę kruszyny, korzeń mniszka, wilżyny, znamiona kukurydzy, strąki fasoli, ziele skrzypu, szałwii, krwawnika, kłącze perzu, ziele bratka lub srebrnika.
2 łyżki mieszanki zaparzyć w 2 szklankach wody. Pije się w 3 porcjach 20 minut przed jedzeniem. Łącznie z ziołami powinno być 1,5 litra płynu dziennie. W trakcie kuracji starać się unikać cukrów
Lubczyk w kuchni
Lubczyk pasuje do rosołów, zup, sosów – dodajemy korzeń i ziele. Świeże posiekane liście do sałatek, więcej w tabelkach przypraw.
Sól lubczykowa
W słoiczku mieszamy sól z lubczykiem i ulubioną przyprawą. Pasuje bazylia, rozmaryn, tymianek, lebiodka, natka pietruszki.
Domowa maggi
Umyty duży pęczek lubczyku blendujemy z 2-3 łyżeczkami soli kamiennej. Dolewamy oliwę z oliwek i chwilę miksujemy. Przekładamy do słoiczków, starannie ugniatamy łyżką, wierzch zalewamy niewielką warstwą oliwy by odciąć dopływ tlenu. Przechowujemy w lodówce, dodajemy odrobinę do potraw.
Jeśli dodamy czosnek, trochę bazylii, kilka prażonych orzeszków otrzymamy lubczykowe pesto.
Przyprawa z lubczykiem
Polecana w dietach wegańskich. Uzupełnia niedobory żelaza, magnezu, cynku i potasu.
- 50 g korzenia lubczyku, kminku, macierzanki
- 100 g kolendry
- 150 g majeranku i 20 g białego pieprzu
Składniki mieszamy, mielimy, przechowujemy w słoiczku. Dodajemy do zup, drugich dań i różnych potraw. Nawet kromka chleba z masłem wymieszanym z przyprawą smakuje wybornie.
dzięki, bardzo dobry tekst
Super (Y)