Apteka w twojej kuchni, Leki z sadu i ogrodu, Przepisy, Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Zdrowie na talerzu, Zioła

Mahonia o unikalnym działaniu przeciw drobnoustrojom

Mahonia unikalne działanie przeciw drobnoustrojom

Mahonia pospolita [Mahonia aquifolium] jest pięknym krzewem ozdobnym z rodziny berberysowatych. Ceniona w tradycyjnym zielarstwie roślina, z pewnością będzie zyskiwać na znaczeniu w naszym post-antybiotykowym świecie.

Mahonia unikalne działanie przeciw drobnoustrojom

Daje wyjątkowe wsparcie wątrobie, układowo-sercowo naczyniowemu, jednocześnie wykazuje unikalne działanie przeciwdrobnoustrojowe. Te główne cechy nadają jej specyficzne właściwości o szerokim zastosowaniu.

Mahonia pospolita

Jej ojczyzną są rejony Pacyfiku. W XIX wieku przywędrowała do Europy z Ameryki Północnej, gdzie jest znana pod nazwą Oregon grape – winogrona Oregonu. Rośnie w parkach, ogrodach, na skraju lasów i nieużytkach. W niektórych krajach uznawana jest za gatunek inwazyjny.

Mahonia pospolita jest wiecznie zielonym, niewysokim, rozłożystym krzewem. Sztywne, wzniesione pędy mają 60 cm do ponad półtora metra wysokości.mahonia pospolita kwiaty liście

Liście są skupione  głównie w górnych partiach krzewu. Ciemnozielone, błyszczące, jakby skórzane, od spodu ze srebrzystym odcieniem. Wyglądem przypominają ostrokrzew, ale ostre końcówki nie kłują.  Na przełomie kwietnia i maja szczyty pędów pokrywają się zebranymi w gęste grona żółtocytrynowymi kwiatami.

owoce mahonii pospolitej Mahonia aquifolium

Późnym latem w ich miejsce pojawiają się granatowe, z niebieskim nalotem, podobne do winogron owoce. Jesienią część liści nabiera barw pomarańczowych, czerwonych, po mahoniowy brąz.

Surowcem zielarskim są owoce, kłącza, liście, oraz łodygi i korzenie. Od lipca zbiera się cierpko kwaśne, prawie gorzkie jagody na przetwory.  Jesienią lub wiosną pozyskuje się wewnętrzne części łodyg i korzeni, bardzo cenionych w zielarstwie. Obcina się sekatorem, zdrapuje zewnętrzną warstwę kory, odsłaniając żółtą środkową część.

łodygi mahonii korzenie

Trzeba ją ostrożnie obrać, odrzucając białą, wewnętrzną warstwę. Drobno pokroić i ususzyć i suszy w papierowych torbach. Żółte części korzeni i łodyg są bezwonne, gorzkie w smaku.

W tradycyjnym zielarstwie

Rdzenne plemiona amerykańskie stosowały różne części mahonii w dolegliwościach żołądka, nerek, wątroby, dla odtrucia, czyszczenia krwi, wzmocnienia organizmu i utraty apetytu. Tradycyjnie wykorzystywano w leczeniu infekcji, niestrawności, czerwonki, żółtaczki, chorób wenerycznych, gruźlicy, zaburzeń dróg moczowych, dny moczanowej, reumatyzmu, zapalenia stawów.

Profil energetyczny
Smak: gorzki, cierpki, owoce kwaśny
Energetyka: chłodzi, reguluje nawodnienie, osusza wilgoć w nadmiarze
Tkanki: wątroba, żołądek, jelita, płuca
Działanie: Rozprasza nadmiar ciepła i stagnację w przewodzie pokarmowym, odprowadza toksyczną wilgoć i gorąco z wątroby, tonizuje Yin

Cierpkimi, mocno kwaśnymi, bogatymi w witaminę C owocami można wzbogacać domowe przetwory, soki, dżemy, galaretki. Liście o działaniu łagodnie ściągającym są przydatne przy biegunkach.

Największą wartość mają żółta, wewnętrzna kora i korzenie. Oczyszczają krew, pomagają usuwać toksyny z wątroby i układu limfatycznego, rozpraszają stagnację, stymulując ruch.  W leczeniu klasycznych objawów wilgotnej stagnacji typu obrzęk węzłów chłonnych, wysypki skórne, czyraki, torbiele, trądzik łączy się z łopianem, koniczyną czerwoną i kobylakiem.

kora mahonia lecznicze właściwości

Tradycyjna medycyna chińska stosuje:  w skurczach żołądka, bólach brzucha zgadze, wzdęciach, zaparciach biegunkach, krwi w stolcu. W infekcjach z gorączką, kaszlu, letargu, niepokoju, depresji.  Przy suchości w jamie ustnej, krwawiących dziąsłach, problemach skórnych – łuszczyca, trądzik, opryszczka, egzema, trudno gojące się rany. W „pożarze wątroby” infekcjach drożdżakowych  pochwy, ze swędzeniem i upławach o nieprzyjemnym zapachu.

Wzorce nierównowagi

Mahonia wskazana jest przy wilgotnej stagnacji wątroby, która nie otrzymuje wystarczającej ilości natlenionej krwi. Odpowiedzią na nagromadzenie toksyn jest stan zapalny i ciepło „próbujące” je usunąć. Skutkuje to „gorącem wątroby” z objawami zaczerwienienia twarzy, skóry, bólami głowy, drażliwością, frustracją, ze skłonnością do emocjonalnych wybuchów.

odtrucie wątroby zapalenie

Gorzkie, chłodzące, osuszające zioła równoważą ten stan tkanek. Usuwają wilgoć, odprowadzają energię powodującą wzrost ciepła i pomagają w detoksykacji. Redukując gorąco wątroby, wspomagają metabolizm toksyn. Przy wilgotnej stagnacji możemy zastosować mocniejsze goryczki. Nie musimy się martwić nadmierną stymulacją, bo wątroba i tak nie nadąża z wykonywaniem swoich funkcji.

Mahonia jest również pomocna przy zaburzonym metabolizmie białek i tłuszczów. Dla osób z nadmiernym apetytem na słodycze i węglowodany,  dużymi skokami cukru, powolnym gojeniem się ran, przyhamowanym wydzielaniu potu, suchością skóry i jamy ustnej, problemami z dziąsłami, nawracającymi niestrawnościami, alergiami.

Jej zimna natura okresowo może być problematyczna dla układu trawiennego, rozgrzewające aromatyczne zioła dodane do herbatki zrównoważą chłód. Należy ostrożnie stosować przy napięciu lub stanie zapalnym wątroby. Gdy pojawi się ból, pokrzywka lub inne negatywne reakcję zastosować zioła rozluźniające. U osób z dużym napięciem wątroby: czerwona twarz, wysokie ciśnienie, słabe oddawanie moczu mahonia rozdrażni wątrobę – lepiej sprawdzi się mniszek, łopian.

W medycynie współczesnej

Mahonia zawiera sporo garbników, żywice, alkaloidy, hydrastynę. Nadająca żółty kolor berberyna ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Berbamina wzmacnia szpik kostny, reguluje kanały wapniowe w komórkach, hamuje wzrost nowotworów, redukuje stany zapalne w stawach.  Ogólne działanie mahonii:

  • Przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwmalaryczne.
  • Antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, przeciwamebowe.
  • Detoksykujące, przeczyszczające, antyoksydacyjne, przeciwrakowe.
  • Żółciopędne, wątrobowe, przeciwgorączkowe.
  • Tonizujące, ściągające, przeciwłuszczycowe [1].

Główne zastosowania: infekcje dróg oddechowych, oczu, jamy ustnej, skóry, zakażenia przewodu pokarmowego, wrzody żołądka, refluks przełyku, grypa, wysoki poziom cukru i cholesterolu, rak płuc i wątroby, zmiany skórne.

Przepisy z mahonii

Wywar z korzenia/wewnętrznej kory
2 łyżeczki rozdrobnionego surowca zalać 250 ml wody. Doprowadzić do wrzenia, gotować 3 minuty, odstawić pod przykryciem kwadrans. Pije się ½ szklanki 2-3 razy dziennie. Świeżego surowca stosuje się łyżkę stołową na 250 ml wody, gotuje 10-15 minut na wolnym ogniu. Zewnętrznie można wykorzystać do okładów, przemywania skóry, nasiadówek i kąpieli w zakażeniach pochwy.

Napar z liści lub ususzonych owoców stosuje się przy biegunkach, jako środek ściągający. Łyżkę surowca zalewa się szklanką wrzątku, zaparza pół godziny pod przykryciem. Można dosłodzić miodem.

Nalewka z korzenia/wewnętrznej kory
Drobno posiekany, świeży surowiec zalać dwukrotnie większą ilością wagową wódki lub brandy. Naczynie szczelnie zamknąć, odstawić na 2 tygodnie, co 2-3 dni wstrząsając. Przefiltrować starannie odciskając zioła, przelać do butelki z ciemnego szkła.  Nalewkę można zrobić z suszu w stosunku 1 część ziela na 5 alkoholu.
Stosuje się 15-30 kropli rozcieńczonych w wodzie, 2-3 razy dziennie, zaczynając od minimalnej dawki. Zastosowania: niestrawność, uczucie pełności, wzdęcia, zaparcia na przemian z biegunkami, uczucie ciężkości, słaby apetyt, nudności, stolce o nieprzyjemnym zapachu.

Sprawdzona, skuteczna nalewka –  alergie/niedobór wątroby 
  • 2 części mahonii korzeń/łodyga
  • 1 część korzenia lubczyku
  • 1 część ziela bylicy pospolitej
  • 1/2 części rozmaryny

Wymieszać i zalać wódką w proporcji 1:5. Macerować 2 tygodnie i przefiltrować. Stosuje się 1/2 – 2 ml nalewki rozcieńczonej w wodzie pół godziny przed posiłkami. Zastosowania przewlekłe alergie, katar sienny, pokrzywki, wysypki z niedoborem wątroby.

Inne objawy wskazujące na niedobór: nieprzyjemny zapach z ust, choroby dziąseł, z trawieniem cukrów/białek, niskie ciśnienie krwi, matowa, sucha skóra i błony śluzowe, odbijanie, wzdęcia, język z jasnożółtym nalotem

przepis przeetwory z mahonii

 

Marmolada z owoców mahonii
Przemrożone szklankę jagód zasypać tą samą ilością cukru. Zalać 1/2 szklanką wody, mieszając gotować na małym ogniu 10-12 minut. Przetrzeć przez sitko. Cierpkość przełamie wymieszanie ze słodszymi owocami, jabłkami, gruszkami.

Nalewka z owoców
Przemrożonymi owocami mahonii wypełnić litrowy słoik do 2/3 wysokości. Dopełnić wódką, za tydzień zasypać 100 g cukru, wymieszać. Po 4 tygodniach przefiltrować, dosłodzić 100 g cukru i odstawić na kilka tygodni do dojrzewania.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments