Diety szczególne, Przepisy

Makrobiotyka czyli żyj długo, zdrowo i szczęśliwie cz. 1

Makrobiotyka pochodzi od greckich słów makro i bios oznaczają wielkie bądź długie życie. Po raz pierwszy tego określenia użył Hipokrates, a współcześnie rozpowszechnili je Japończycy George Ohsawa i Michio Kusi. Makrobiotycy twierdzą, że najlepsze jest pożywienie tradycyjne, związane z miejscem zamieszkania, klimatem i porami roku. Zdrowie to coś więcej niż tylko brak choroby. To jasny umysł, energia, dobry sen, pogoda ducha, niezawodna pamięć. Dobry kontakt ze sobą, z innymi ludźmi i światem.

Makrobiotyka czyli żyj długo, zdrowo i szczęśliwie cz. 1

Adalbert Nelissen światowej sławy specjalista od makrobiotyki w ciągu ostatnich czterdziestu lat jako diagnosta obejrzał około 15 tysięcy twarzy od Kalifornii po Hongkong. Powiedział: – Zobaczyłem schorowaną twarz ludzkości. Nelissen uważa, że nasze zdrowie niszczy przede wszystkim „dieta supermarketowa” – ale uważa też że jeśli chcemy możemy być wolni od lekarstw, być własnymi lekarzami.

Czy wiesz, że od tego jak się odżywiamy, ale i sposób w jaki myślimy, czujemy i postępujemy? Jeśli prowadzimy naturalny tryb życia i naturalnie się odżywiamy, nasze ciało jest zdrowe a umysł spokojny i zrównoważony.

Jedzenie zmienia jakość krwi w ciągu czterech miesięcy – w tym czasie zaczynają się regenerować narządy wewnętrzne.  Dziewięć miesięcy potrzeba na regenerację układu nerwowego (pozytywne nastawienie duchowe i psychiczne, sprawniejsza praca umysłu). Całkowite odzyskanie zdrowia, nawet w chorobie nowotworowej, może trwać rok, dwa, trzy lata a nawet dłużej.
Kardionaczyniowcy z Harvard Medical School twierdzą, że wystarczą 2 lata makrobiotycznej diety, aby usunąć zagrożenie chorobą wieńcową. Dieta skutecznie obniża gwałtowne zachowania i poziom agresji młodocianych przestępców, poprawia ogólny stan zdrowia osób w podeszłym wieku i cierpiących na zaburzenia psychiczne.

 

JADŁOSPIS DLA ZDROWIA

makrobiotycznadieta

Makrobiotyka zakłada w diecie

• Pełne zboża z upraw organicznych 50% codziennego pożywienia – ryż naturalny, jęczmień, proso, owies, kukurydza, żyto, pszenica, gryka. Dopuszcza się spożywanie części zbóż w postaci pełnoziarnistego makaronu, chleba na zakwasie (bez dodatku drożdży) i innych częściowo przetworzonych pełnoziarnistych zbóż (kasze i płatki).
• Zupy 1-2 filiżanki dziennie z warzyw, zboża, fasoli, ryb
• 20-30% codziennego pożywienia organiczne, lokalnie uprawiane warzywa, przygotowane na różne sposoby (na parze, gotowane, smażone saute z niewielką ilością nierafinowanego, wyciskanego na zimno oleju) Małą część można spożywać w postaci świeżych sałatek, bardzo małą w postaci pikli. Unikać warzyw konserwowanych i mrożonych. Najlepiej jeść warzywa w czasie kiedy naturalnie rosną i dojrzewają. 2/3 dziennej porcji gotowanej, 1/3 w postaci surowej. Latem można jeść więcej surowych.
• Fasola i produkty strączkowe – 5-10% codziennego pożywienia, świeże lub suszone można gotować oddzielnie lub łącznie ze zbożem, warzywami i dodawać do zup. Rodzaje strączkowych (im mniejsze ziarna tym lepiej, ponieważ zawierają mniej tłuszczu): fasolka azuki, soczewica, ciecierzyca, bób, fasola półksiężycowa, soja niemodyfikowana, fasola, groch. Warzywa morskie np. nori, wekami, kombu, agar-agar – dostarczają ważnych naturalnych witamin, minerałów i mikroelementówmacrobiotic3
• Niewielka ilość ryb kilka razy tygodniowo. Najlepsze są ryby o białym mięsie np. dorsz, flądra, halibut, sola, okoń morski
• Nasiona i orzechy – słonecznik, sezam, pestki dyni, migdały, orzechy laskowe, ziemne, włoskie, pistacjowe, kasztany jadalne) podawać jako przekąskę ale w niewielkich ilościach.
• Owoce – kilka razy tygodniowo, najlepiej gotowane lub w naturalny sposób suszone, jako przekąska lub deser, pod warunkiem że pochodzą z najbliższej okolicy. Jabłka, gruszki, morele, czereśnie, śliwki, brzoskwinie, winogrona, jagodowe.
• Sól: zalecana naturalna biała sól morska. Produkowane metodą naturalną (tradycyjną), bez dodatków chemicznych sosy sojowe shoyu i tamari
• Przyprawy: Gomashio (utarty prażony sezam z dodatkiem soli morskiej), proszek z wodorostów morskich (kelp, kombu, wakame i innych), proszek sezamowy z dodatkiem wodorostów morskich, śliwka umeboshi, tekka, pikle i kapusta kiszona przygotowane z dodatkiem soli morskiej, miso lub tamari.
• Napoje : kawa zbożowa, herbata zielona niearomatyzowana, herbatki ziolowe, woda zrodlana lub zwykła bez dodatku lodu

Makrobiotyka zaleca unikać: 

• Mięsa zwierzęcego i jego przetworów, jaj, kurczaków i w ogóle drobiu, produktów mlecznych
• Żywności napromieniowanej i genetycznie modyfikowanej
• Jedzenia z chemicznymi dodatkami i konserwantami, rafinowanego cukru, fruktozy, sacharozy
• Drożdży i sody do pieczenia
• Produktów rolnych i ogrodowych uprawianych z użyciem pestycydów, nawozów sztucznych
• Owoców rosnących w tropikach, a dostarczanych do stref z klimatem umiarkowanym i odwrotnie bo nie dojrzewały naturalnie
• Kawy i czarnej herbata
• Ryby z przemysłowej hodowli, o niebieskiej skórze

0 0 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments