Jak manipuluje się badaniami uprawiając pseudonaukową żonglerkę? Posłużę się ewidentnym przykładem
Biuletyn Medical News opublikował niedawno informację sugerującą, że tzw. post przerywany intermittent fasting czyli nic innego jak dłuższe przerwy między posiłkami mogą zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2, otyłości brzusznej, insulinooporności.
Wnioski wysnuto z badań na myszach i na ich podstawie sformułowano tezy. Nie podano pełnej metodologii, nie wiadomo czym karmione były zwierzęta. Mogły równie dobrze dostawać w przerwach między posiłkami śmieciowe jedzenie z masą cukrów. Eksperyment nie ma statusu publikacji naukowej, mimo to informacje szybko obiegły świat.
Wątpliwe wnioski na podstawie nierecenzowanego badania na myszach rozpowszechnia się jako poważne informacje naukowe. Dziwne? Śmieszne? A jeśli jest w tym jakaś strategia? Być może celowo atakuje się metody, które mogą stanowić konkurencję dla sprzedaży pewnych produktów?
Człowiek nigdy nie jadł tak często
Nigdy w całej historii ludzkości jedzenie było dostępne i konsumowane niemal całą dobę jak to ma miejsce obecnie. Począwszy od człowieka pierwotnego, który zanim zjadł pierwszy posiłek musiał przedtem wydatkować energię by coś uzbierać lub upolować. Poprzez wszystkie epoki, kiedy ludzie fizycznie pracowali wiele godzin, odbywali podróże na pieszo a jedli raz czy dwa, rzadko trzy posiłki dziennie bez przekąsek. Okresowe posty praktykowano we wszystkich kulturach i religiach.
Nasz układ metaboliczny się nie zmienił od tysięcy lat, więc dlaczego teraz raptem mamy jeść 5, 6 i więcej razy dziennie?
Jak się manipuluje badaniami?
Wnioski opublikowane z badań na myszach są kompletnie przeciwstawne do wielu recenzowanych badań które dowiodły, że dłuższe przerwy między posiłkami pomagają ustabilizować poziom insuliny. Mogą zatem pojawić się wątpliwości gdzie leży prawda. Czy zagadkowe testy na myszach są bardziej prawdziwe, czy recenzowane badania na dużych grupach pacjentów?
Te ostatnie niestety nie są przytaczane przez media i lekarzy. Test na myszach stał się hitem Internetu.W razie wątpliwości, przytaczam recenzowane publikacje z badań na pacjentach. I zapraszam do mojego komentarza na YouTube.
- Posty 24-godzinne i cukrzyca typu 2 [1]
- Randomizowane badania post przerywany cukrzyca typu 2 [2]
- Terapeutyczne efekty postu przerywanego [3]
- Remisja cukrzycy [4]
- Wpływ postu przerywanego na markery badań cukrzyca 2 [5]
- Przerywany post w zapobieganiu retinopatii cukrzycowej [6]
To tylko odnośnie cukrzycy. O innych korzyściach zdrowotnych dłuższych przerw między posiłkami na naszej stronie:
Bogusia della Porta
Żyjemy w czasach totalnego kłamstwa, manipulacji, absurdu i materializmu, w których pieniądz jest wartością nadrzędną. Presja Matrixu i narzucanie jego programów do przesadnego dbania o siebie podyktowana jest wyłącznie chęcią szybkiego zysku wyzyskiwaczy i wzbogacenia się ich za wszelką cenę. Temu służą specjalne kursy, szkolenia prania mózgów w celu zrobieniem dobrej kariery i prosperity. Chiński lekarz mówi, że człowiek choruje, bo przede wszystkim nie używa swojego mózgu. A wyłącznie na małpę poddaje się zgubnej presji otoczenia, modzie i trendom. Nie słucha swojego organizmu i jego potrzeb. Nie zaspakaja jego naturalnych impulsów, sygnałów, odczuć. Standardowe namawianie do badań i leczenia konwencjonalnego… Czytaj więcej »
Brawo, pani Urszulo. Popieram w całej rozciągłości. Nachodzą mnie identyczne przemyślenia. To ważne, że są jeszcze takie miejsce, gdzie można poczytać prawdę.