Apteka w twojej kuchni, Ciekawostki, Leki z sadu i ogrodu, Medycyna ludowa, Zamiast, Zioła

Manna z nieba …czyli sok z jesionu kwiatowego i jego właściwości

Manna po hebrajsku מן  po arabsku al-Mann wa al-Salwa  to nazwa cudownego pokarmu, który Bóg zsyłał Izraelitom podczas wędrówki przez pustynię po ucieczce z niewoli.

Dom Izraela nadał temu pokarmowi nazwę manna. Była ona biała jak ziarno kolendra i miała smak placka z miodem. Mojżesz rzekł: Oto, co nakazał Pan, napełnijcie omer i przechowajcie go dla waszych późniejszych pokoleń, aby ujrzeli pokarm, którym żywiłem was na pustyni po wyprowadzeniu z ziemi egipskiej.
Izraelici jedli mannę przez czterdzieści lat, aż przybyli do ziemi zamieszkałej. Jedli mannę, aż przybyli do granic ziemi Kanaan.
Księga Wyjścia 16:31-35

Manna z nieba ...czyli sok z jesionu kwiatowego i jego właściwości

Określeniem manna od czasów biblijnych nazywano słodki sok z wydobywający się z niektórych drzew, zestalający się na powierzchni w postaci ziarenek. Od 1927 roku prawo włoskie określiło skład soku i zastrzegło nazwę manna tylko dla jesionu mannowego Fraxinus ornus. Już w XV wieku we Włoszech zakładano plantacje jesionu mannowego z którego pozyskiwano wartościowy sok odciągany z pni drzew o kremowobiałych, intensywnie pachnących kwiatach.  A jeszcze wcześniej bo od IX wieku mannę z jesionu używano jako leku i pokarmu.

Sok odciągnięty z jesionu w miesiącach wiosenno letnich czyli manna zawiera całą gamę składników odżywczych i substancji leczniczych. Wykazuje działanie dietetyczne, odżywcze, przeciwcukrzycowe, odtruwające organizm, podnoszące odporność, metaboliczne, moczopędne i przeczyszczające. To słodkie, smaczne zioło ma właściwości odbudowujące i łagodzące podrażnione tkanki.

Wewnętrznie manna jest stosowana w cukrzycy, zaburzeniach trawiennych, dnie moczanowej, marskości wątroby, miażdżycy, zaburzeniach przemiany materii, atonii jelit i podczas rekonwalescencji. Ponadto w chorobach reumatycznych oraz rozpuszczona w wodzie lub mleku jako łagodny środek przeczyszczający dla dzieci i kobiet w ciąży. Może być dodatkiem do innych środków o podobnym przeznaczeniu.

manna jesionowa właściwości

 

Manna może być używana do słodzenia zamiast cukru. Jedną z jej zalet jest że nie wchłania się w przewodzie pokarmowym – nie męczy trzustki. W przemyśle mannitol pozyskiwany z jesionu oznaczony symbolem E 421 stanowi bezpieczny dodatek do słodzików i  produktów bezcukrowych , numerem E 420 oznaczony jest jego syntetyczny odpowiednik sorbitol.

Jesion mannowy występuje również w Polsce – małe krzewy lub drzewka sadzone m.in w parkach. By pozyskać sok drzewko należy zranić i zebrać ciecz, która na powietrzu zastygnie w formie jasnożółtych grudek. Taka manna jesionowa będzie doskonałym surowcem leczniczym.

Iracka Mann al-Sama przepis

Mannę jesionową wymieszać z wodą i szczyptą soli tak aby uzyskać konsystencję kremu. W osobnym naczyniu ubić 2 białka na sztywną pianę. Do manny dodać 2 łyżki miękkiego masła, żółtka z jajek, łyżeczkę kardamonu oraz bakalie typu orzechy pistacjowe, migdały, orzechy włoskie, sezam. Powoli miksując dodawać ubitą pianę. Z masy uformować kulki i upiec w temperaturze 120°C.

5 1 vote
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments