Masło shea to jadalny olej roślinny pozyskiwany z nasion owoców drzewa masłosza parka (Shea, Karite) używany w kuchni i kosmetyce co najmniej od XIV wieku.
Masło shea szczególnie dobrze wnika w skórę, zawiera 60% tłuszczu dzięki czemu bardzo dobrze nawilża skórę, regeneruje, odżywia, koi i łagodzi zmiany alergiczne, chroni skórę i włosy przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi i promieniowaniem, przyspiesza gojenie się drobnych ran, ma właściwości przeciwzapalne.
Zawiera szereg cennych składników pozytywnie wpływających na skórę, są to głównie kwasy tłuszczowe, fitosterole i witaminy młodości A, E, F, zapewniające skórze składniki niezbędne do produkcji kolagenu.
W temperaturze pokojowej podobnie jak olej kokosowy masło shea jest dosyć gęste i twarde, ale rozgrzane w dłoniach szybko uzyskuje konsystencję tłustego oleju. Dzięki temu idealnie nadaje się do pielęgnacji zamiast kremów, odżywek, balsamów.
W Afryce, gdzie masło shea ma najdłuższą historię, znalazło zastosowanie jako kosmetyk, środek do leczenia zmian skórnych, ran a nawet trądu. Jest stosowane również do celów kulinarnych, jednak badania sugerują że jego spożywanie może zakłócać trawienie niektórych białek, więc lepiej pozostać przy użytkowaniu zewnętrznym.
Masło shea korzyści kosmetyczne i lecznicze
Nawilżające
Stężenie kwasów tłuszczowych, witamin i enzymów sprawia, że masło shea działa niezwykle odżywczo i nawilżająco. Polecane szczególnie dla suchej skóry narażonej na działanie wiatru, mrozu, suche powietrza.
Redukujące stany zapalne
Kwas cynamonowy i inne naturalne związki mają działanie przeciwzapalne. Udowodniono, że tłuszcz shea redukuje stany zapalne skóry, zmiany skórne typu trądzik, zapobiega mutacjom skórnym
Wygładzające
Masło shea wspomaga naturalny proces produkcji kolagenu. Zawiera kwasy oleinowy, stearynowy, palmitynowy i linolenowy, które chronią, odżywiają, głęboko nawilżają skórę zapobiegając jej wysuszeniu. Dłuższe regularne stosowanie sprawia, że skóra staje się bardziej miękka, wzmocniona, odmłodzona a zmarszczki zredukowane.
Masło shea jest bardzo delikatne, przyjazne dla niemowląt, dzieci i kobiet w ciąży!
Jak można stosować masło shea
Jeden z najlepszych kosmetyków jaki dostarcza nam Matka Natura ma wszechstronne i uniwersalne zastosowanie. I jako pojedynczy kosmetyk, jako dodatek i składnik środków pielęgnacyjnych:
- Samodzielnie jako krem odżywczy i nawilżający do twarzy do wszystkich typów skóry – odżywia, regeneruje, nawilża, natłuszcza, redukuje oznaki starzenia
- Jako dodatek do kremów – zwiększa ich odżywcze działanie
- Samodzielnie jako nawilżający balsam do ciała
- Jako dodatek do balsamów i odżywek do ciała
- Jako baza do domowych kremów, balsamów, mydełek – najlepszy balsam do ciała z shea PRZEPIS
- Z dodatkiem cukru, kawy lub soli – jako peeling do ciała np. TAKI
- Krem ochronny i odżywczy do rąk
- Krem ochronny do opalania na plażę
- Krem pod oczy redukujący zmarszczki i worki pod oczami – wystarczy niewielką ilość rozgrzać w dłoniach i delikatnie wklepać
- Podkład pod makijaż oczu
- Krem zapobiegający rozstępom u kobiet w ciąży
- Naturalny olejek do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt
- Naturalny balsam do ust – może być stosowane samodzielnie lub z dodatkami np. TAKI
- Peeling do ust – z dodatkiem niewielkiej ilości cukru
- Skuteczny lek na trądzik i stany zapalne – może być stosowany i na całą twarz i punktowo by zmiany znikały szybciej
- Leczniczy balsam na pękającą skórę na stopach, szorstkie łokcie, suche i pękające usta – lub peeling np. z dodatkiem cynamonu i maku
- Olejek do masażu – samodzielnie lub z dodatkiem ulubionych olejków eterycznych
- Maść lecznicza na podrażnioną skórę wokół nosa podczas przeziębienia
- Krem na blizny – pomaga w produkcji kolagenu
- Odżywka lub maseczka do włosów. Wzmacnia, wygładza, nawilża.
- Jako składnik domowych maści leczniczych np. TAKIEJ
- Jako składnik domowych kremów do depilacji i golenia, przepisy TUTAJ
Jeśli masło shea jest zbyt twarde, można je rozgrzać w kąpieli wodnej albo połączyć z innym płynnym olejkiem.
Jaki rodzaj masła shea wybierać?
O jakości i właściwości masła decyduje zawartość kwasu cynamonowego. Im więcej tym lepiej – najwyższa zawartość kwasu oznaczana jest klasą A. Nie warto kupować gorszych marek, produktów niższej klasy, bo możemy nie dostać tego na co liczymy. Najlepiej wybierać masło nierafinowane, nie wybielane, klasy A.