Męczennica [Passiflora] zachwyca pięknymi kwiatami.
Pochodzi z terenów tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej, obecnie uprawiana w wielu krajach. Jest wieloletnią byliną o długich pnączach. Wytwarza wąsy czepne, którymi przyczepia się do podłoża i innych roślin. Owocem męczennicy jest marakuja – smaczna jagoda wielkości jajka.
Męczennicę wyróżniają charakterystyczne duże, egzotyczne kwiaty. Ich budowa przypinająca koronę cierniową zainspirowała chrześcijańskich misjonarzy do nadania gatunkom nazwy Passifloraceae – kwiat cierpienia, nawiązując do symbolu ukrzyżowania Chrystusa.
Fioletowo-białe pasiaste nitki kielicha układają się w piękny karbowany wzór. Przypominają układ nerwowy, zszargane, poszarpane nerwy. Według doktryny podpisów roślina doprowadza system nerwowy do równowagi.
Męczennica passiflora
Archeolodzy odkryli nasiona męczennicy datowane na kilka tysięcy lat, co świadczy, że już wówczas była znana. Pierwsze wzmianki o terapeutycznym działaniu pojawiły w XVI wieku. Hiszpański badacz Monardus przebywając w Peru, opisał roślinę stosowaną przez tubylców w leczeniu bezsenności i napięcia nerwowego.
Znanych jest kilkaset gatunków passiflory. Do najlepiej poznanych należą jadalna i męczennica cielista [Passiflora incarnata] o największym potencjalne terapeutycznym. Surowcem leczniczym są kwiaty, liście i pnącza.
Lecznicze działanie męczennicy
Smak/energetyka: gorzki, kwaśny, chłodzący
Działanie: uspokajające, wyciszające, przeciwlękowe, nasenne, przeciwskurczowe, przeciwbólowe
Męczennica uspakaja system nerwowy, poprawia nastrój, łagodzi niepokój, wspomaga zdrowy sen. Zatrzymuje, wycisza pędzący umysł. Pomaga przełamywać powtarzające się wzorce myślowe, zakłócające nocny sen. Ma zdolność tonowania mentalnej paplaniny. Polecana dla osób, które ciągle są w umyśle i bezustannie się martwią.
Jako środek przeciwskurczowy, passiflora jest przydatna przy skurczach mięśni, wrażliwej, nadmiernie stymulowanej tkance nerwowej. Stosuje się również przy skurczach menstruacyjnych, atakach padaczki, histerii, drgawkach nerwowych i chorobie Parkinsona. Łagodzi bóle nerwowe np. towarzyszące półpaścowi.
Passiflora uważana jest za jedno z najbardziej skutecznych ziół na bezsenność. Wspomaga produkcję kwasu GABA, gamma-aminomasłowego, który jest najważniejszym neuroprzekaźnikiem ośrodkowego układu nerwowego. Ma działanie hamujące, zmniejsza nadmierne pobudzenie, wycisza, łagodzi lęk i stres. Pozytywnie wpływa na nastrój, nastraja do skupienia lub odpoczynku, snu.
Nadmierne napięcie, stres i niedobór snu przyspieszają spalanie naszych zasobów GABA. Niski poziom kwasu gamma-aminomasłowego wiąże się ze stanem lęku, zaburzeniami nastroju, przewlekłym bólem, uczuciem przytłoczenia, łatwym popadaniem w frustrację i problemami z jelitami. Poziom hormonu snu melatoniny również zależy od GABA.
Męczennica przepisy
Dla kogo najlepsza passiflora? Dla tego, kto nie może wyłączyć umysłu w nocy, ma natrętne myśli… Leży w łóżku i myśli o dniu wczorajszym, jutrzejszym, zeszłym i przyszłym miesiącu. Co będzie jeśli to się stanie, albo tamto. Dla kogoś, kto ma w głowie stację radiową i nie może znaleźć wyłącznika. Passiflora jest tym wyłącznikiem.
Herbatka z męczennicy
1-2 łyżeczki suszu parzy się 20-30 minut w szklance wrzątku. Wypija w 2-3 porcjach, ostatnią przed snem.
Opcjonalnie herbatkę można mieszać z innymi ziołami. Rumianek pomaga się odprężyć, zredukować stany zapalne i ból wywołany napięciem mięśni. Melisa idealna dla poprawy nastroju, relaksu przed snem. Kozłek zredukuje napięcie emocjonalne i poprawi sen. Dobre będą również dziurawiec, chmiel, lawenda, dzika róża.
Nalewka z męczennicy
Suszone ziele zalewa się 50-65% alkoholem. Objętościowo na 10 gram suszu 50 ml alkoholu. Słoik zamyka i stawia w ciemnym, chłodnym miejscu codziennie wstrząsając. Po 2 tygodniach filtruje, zlewa płyn do butelki z ciemnego szkła. Przechowuje w chłodnym, ciemnym miejscu.
W razie potrzeby stosuje się 5-10 ml rozcieńczone w wodzie w nadmiernym napięciu, lęku, stresie, bezsenności.
Okłady z męczennicy
Mieszamy świeże lub suszone ziele z taką ilością wrzątku by powstała gęsta papka. Po wystygnięciu zawijamy w gazę i nakładamy opatrunek. Pomaga na oparzenia, stany zapalne, podrażnioną skórę, czerwone wypryski, hemoroidy.
Uwagi:
Maksymalna dawka ziela dobowa do 5-8 g. Nie stosuje się w ciąży.
bardzo ,bardzo dziekuje za ten wpis …jestem bardzo wdzieczna redakcji SEKRETY ZDROWIA ..