Leki z sadu i ogrodu, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Zioła

Mięta pieprzowa rozprasza stagnację w płucach, żołądku, wątrobie

Mięta pieprzowa rozprasza stagnację w płucach, żołądku, wątrobie

Mięta pieprzowa [Mentha x piperita] dopiero w osiemnastym wieku trafiła oficjalnie do farmakopei. Powstała z dwóch innych gatunków: zielonej mięty kędzierzawej i nawodnej. Znak x w nazwie botanicznej informuje, że jest hybrydą.

Mięta pieprzowa rozprasza stagnację w płucach, żołądku, wątrobie

Ma wspaniałą kompozycję zapachową i największą zawartość mentolu. Spośród 30 gatunków mięt jest najbardziej użyteczna w zielarstwie.

Mięta pieprzowa

Jest jednym z najczęściej uprawianych ziół w przydomowych ogródkach. Dorasta do 90 cm, wzniesione rozgałęzione łodygi są czterokanciaste. Kwitnie od lipca do późnego lata, wydając zebrane w grona fioletowe kwiaty. Rozmnaża się wegetatywnie poprzez kłącza.  Dziczejącą można spotkać w wilgotnych, zacienionych siedliskach, nad brzegami strumieni i rowów melioracyjnych.

kwitnąca mięta pieprzowa

Łatwo dostępna, toteż bardzo łatwo przeoczyć jej zalety. Jeśli ktoś ma w domu jedyną herbatkę ziołową, najprawdopodobniej to będzie miętowa.

Bez wątpienia mięta należy do najpopularniejszych roślin leczniczych. Była ceniona przez Greków, Rzymian, Chińczyków i Persów, najstarszy pisemne wzmianki zachowały się na papirusie Ebersa.  Uważano, że pobudza mózg do lepszego myślenia i może dlatego uczniowie rzymskich filozofów ziołem wieńczyli swoje skronie. O popularności mięty jako przyprawy na starożytnych stołach może świadczyć księga rzymskiego kucharza Apiciusa, gdzie niemal na każdej stronie są wzmianki o mięcie. Miętę uwieczniono w Nowym Testamencie, jej leczniczą moc doceniał Hipokrates, Paracelsus i Awicenna.

Działanie lecznicze mięty

Obecny w mięcie mentol aktywuje białko TRPM8 w neuronach czuciowych, które mózg interpretuje jako lokalne uczucie chłodu. Jednak niektórzy zielarze uważają miętę za rozgrzewającą, inni za chłodzącą a spór ten trwa od czasów Galena.

Mięta pieprzowa rozprasza stagnację w płucach, żołądku i wątrobie

Gorący napar może działać napotnie, przyspieszać metabolizm, poprawić krążenie, zimny będzie ochładzał. Jednak wydaje się, że to zależy od indywidualnej konstytucji. Na każdego może działać odmiennie w różnych porach roku. Czasem latem pijąc mocną, gorącą herbatkę miętową wyraźnie odczuwam jej chłodzącą, łagodzącą energię schodzącą w dół z ust, przez przełyk do żołądka.

Profil energetyczny
Smak: aromatyczny, pikantny, lekko słodki
Energetyka: osusza, natura chłodząca, reguluje ciepło, może rozgrzewać
Tkanki: płuca, śledziona, żołądek, wątroba
Działanie: rozprasza na zewnątrz, usuwa ciepły wiatr, wilgoć, flegmę, stymuluje, porusza zastoje, relaksuje

TCM uważa, że mięta pieprzowa ma rozpraszające, chłodzące działanie powiązane z meridianami płuc i wątroby. Oczyszcza głowę, oczy, usuwa zastój Qi wątroby. Według Ajurwedy jej natura energetyczna jest przenikliwa, subtelna, lekka i sucha. Oddziałuje szokowo na tkanki, orzeźwia i znieczula, czego efektem jest rozluźnienie, otwarcie i oczyszczenie.

Aromat jej olejków eterycznych bardzo szybko dociera układu limbicznego w mózgu. Odświeża, inspiruje, pobudza. Pomaga w odpuszczaniu niepotrzebnego, wnosi radość do serca i duszy.

olejek z mięty pieprzowej

Mięta pieprzowa rozprasza wszelkie formy stagnacji w żołądku, krwi, limfie, płucach, pęcherzyku żółciowym i emocjach. Otwiera zatoki i usuwa zastoje śluzu z dróg oddechowych. Ta zdolność oczyszczania wraz z działaniem napotnym w pierwszym stadium gorączki aktywuje usuwanie toksyn, co może się objawiać wysypkami, ale obniża temperaturę.

Mięta pieprzowa stymuluje układ nerwowy i rozluźnia tkankę mięśniową. Łagodzi wszystkie rodzaje skurczów: naczyń krwionośnych powodujących bóle głowy, macicy, oskrzeli, kolki jelitowe.

Tradycyjne zastosowania: infekcje grypowe w początkowym stadium z bólami głowy, dreszczami, gorączką. Stany wymagające wywołanie potów. Kaszel, ból gardła, przekrwienie tkanek, świszczący oddech. Niestrawność, słaby apetyt, wzdęcia, gazy, bóle brzucha, nieświeży oddech.

W medycynie współczesnej

Kluczowym aktywnym składnikiem jest mentol w dużym stężeniu.  Mięta pieprzowa ma bogaty skład olejków eterycznych, zawiera żywice, goryczki substancje odżywcze: żelazo, wapń, magnez, potas, mangan witaminy A, C.

Działanie: przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, odkażające, rozkurczowe, przeciwbólowe, wykrztuśne, napotne, uspokajające, łagodnie tonizujące żołądek i wątrobę, zobojętniające kwasy, antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe

herbatka z mięty pieprzowej działanie

Mięta pieprzowa stymuluje trawienie, usuwa wzdęcia, kolki, mdłości, nudności. Pobudza czynności dróg żółciowych i wątroby, ułatwia trawienie. Pomaga osobom wyczerpanym nerwowo, przy nadciśnieniu, bezsenności, migrenach. Koi skórę po ukąszeniach owadów, w płukankach łagodzi ból gardła, stany zapalne jamy ustnej.

Mięta pieprzowa przepisy

Jest na tyle sposobów wykorzystywana w przemyśle spożywczym i kosmetycznym, że można zapomnieć o nieocenionym działaniu zwykłego naparu.

Herbatka miętowa
Kilka świeżych listków mięty pieprzowej lub łyżkę suszu zalać szklanką wrzątku. Zaparzać 15 minut pod przykryciem i przecedzić. Pije się godzinę przed jedzeniem 2-3 razy dziennie.

Działa żółciopędnie, poprawia trawienie, redukuje bóle mięśni, stawów, nerwobóle, działa uspokajająco. Świetnie działa na czkawkę i odświeża oddech. Herbatkę miętową można zastosować na nerwowy żołądek, odbijanie, gazy, wzdęcia po posiłku. Pomaga nie tylko w chwilowych dolegliwościach, ale i poważniejszych zaburzeniach trawienia typu zespół jelita nadwrażliwego.

mentha x piperita mięta pieprzowa

Gorąca herbatka przy grypie
Zaparzyć herbatkę z równych ilości mięty z kwiatem bzu czarnego. Można dodać krwawnika i szanty. Działa napotnie, oczyszczająco. Do 36 godzin wyeliminuje objawy przeziębienia z objawami gorąca lub łagodny atak grypy. Nie ma niebezpieczeństwa przedawkowania ani jakiegokolwiek szkodliwego działania na serce. Mięta pieprzowa lub olejek eteryczny może być stosowana do inhalacji by rozbić zatory w płucach.

Mieszanka trawienna
W równych częściach wymieszać liść mięty pieprzowej, krwawnika, ziele fiołka trójbarwnego, nasiona kolendry i kłącze perzu i ziele krwawnika. Czubatą łyżeczkę zaparzać kwadrans pod przykryciem. Herbatka oczyszcza, przyspiesza metabolizm, pomaga w odchudzaniu. Zalecana przy złej przemianie materii, zaparciach, otyłości, zaburzeniach trawienia.

Nalewka miętowa
100 g suszonych liści zalać ½ alkoholu 70%. Macerować minimum tydzień. Pije się 10-20 kropli w dolegliwościach żołądkowych, trawiennych, przeziębieniowych i zbytnim napięciu.

W mieszance przeciw pasożytom Przepis

Kompres z mięty
Świeżo przygotowany napar z mięty pieprzowej nadaje się nie tylko do picia. Chustka nasączona schłodzonym naparem posłuży za kompres w przypadku migreny, bólu głowy, oparzeń słonecznych, ukąszeń owadów. Na bóle w obrębie jamy brzuszne robi się ciepłe kompresy.

Mięta pieprzowa w kuchni

Świeże listki mięty lub suszone pasują do sosów, sałatek, dań mięsnych, chłodzących napojów i deserów. Przepis na syrop miętowy Tutaj.  Dodanie szklanki naparu z mięty do litra bulionu, sprawi że będzie lekki, pożywny, łatwostrawny i wzmacniający. Świeże listki warto dodawać do potraw przy problemach trawiennych i kamicy żółciowej.

Mięta dla ciała

Płyn odświeżający oddech
Litrem wody zalać zioła: garść mięty, łyżkę posiekanej natki pietruszki, kilka goździków, odrobinę startej laski cynamonu. Niech postoi 2 godziny, po czym doprowadzić do wrzenia, podgrzewać 5 minut i przecedzić. Po wystudzeniu przelać do butelki, przechowywać w lodówce. Płynem można płukać jamę ustną kilka razy dziennie.

Domowa pasta do zębów – przepis 

Maseczka na cerę trądzikową
Garść świeżych listków mięty rozdrobnić blenderem.  Dodać 4 łyżki wody różanej i odrobinę mączki kukurydzianej. Wymieszać z białkiem jajka na pastę. Nałożyć na twarz i po kwadransie zmyć ciepłą wodą. Maska wyraźnie wygładza i odświeża, dodaje cerze blasku.

Miętowy scrub na stopy
Szklankę soli morskiej  wymieszać z 1/3 szklanki oliwy z oliwek i kilkoma kroplami olejku miętowego. Starannie wetrzeć w stopy, pomasować i spłukać. Relaksuje i chłodzi zmęczone stopy, działa przeciwbólowo.

Mięta pieprzowa do nabycia w naszym sklepiku TUTAJ

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments