Musztarda czyli popularny i lubiany gęsty sos znany jest od czasów antycznych.
Jak mówią podania to w Starożytnym Rzymie spec od agrotechniki i genialny smakosz Lucjusz Moderatus Columella po raz pierwszy ukręcił ziarna gorczycy z octem i tak powstała musztarda. Kilkaset lat później rzymianie ulepszyli recepturę dodając olej i miód. W owym czasie musztardy używano chętnie dla poprawy trawienia, łagodzenia reumatyzmu i … jako afrodyzjaku.
Musztarda była tak bardzo popularną przyprawą zarówno na królewskich i szlacheckich dworach jak i w kuchniach prostych ludzi, że w średniowieczu powstał nawet zawód musztardnika. Zakazana była jedynie mnichom bo jak mówiono roznieca popędy, o których braciszkowie nie powinni nawet słyszeć.
Produkcję musztardy na masową skalę rozpoczęto w XIII wieku we francuskim miasteczku Dijon, które do dziś uważane jest za światowe centrum musztardy.
Do Polski dotarła późno, dopiero wraz z Napoleonem. Początkowo polska szlachta zajadała musztardę łyżkami na deser, widząc to Napoleon podobno zawołał oburzony: ależ to musztarda po obiedzie i stąd się wzięło to popularne powiedzenie.
Musztarda jest jednym z najmniej kalorycznych sosów sosów na zimno. Jej główny składnik gorczyca zawiera wiele cennych substancji, w tym goryczki które pełnią niezwykle istotne funkcje bioaktywne i regulują procesy przemiany materii. Gorczyca wspomaga pracę wątroby, przyspiesza trawienie, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Pomaga przy różnego rodzaju bólach, natychmiast uśmierza ból po oparzeniu. Więcej informacji TUTAJ
Musztarda jest wyśmienitym dodatkiem do mięs, serów, kanapek. Niezastąpiona do marynat, dzięki którym mięso jest bardziej soczyste i kruche. W klasycznym sosie vinaigrette pełni kluczową rolę.
Domowa musztarda z miodem – przepis
Składniki:
1 szklanka gorczycy białej
200 ml octu jabłkowego
100 ml wody
6 łyżek miodu – charakterystyka smaków miodu TUTAJ
2 łyżeczki pieprzu cayenne
½ łyżeczki kurkumy
sól do smaku
Z szklanki gorczycy odsypać garść ziarenek, pozostałe zmielić w młynku. Zmielone ziarna zalać gorącą wodą, dodać ocet jabłkowy i miód, ucierać na jednolitą masę. Dodać pieprz cayenne, kurkumę, sól i odłożone ziarenka. Całość wymieszać by składniki dobrze się połączyły. Musztardę przełożyć do słoiczka, przykryć lnianą ściereczką i odstawić na 2 lub 3 dni do przegryzienia. Dopiero wtedy słoik zakręcić i wstawić do lodówki.