Tarczyca to niewielki bo ważący około 30 gram gruczoł w kształcie motyla usytuowany z przodu szyi tuż pod krtanią ale pełniący niezmiernie ważną funkcje. Hormony tarczycy m.in wpływają na metabolizm, gospodarkę energią i geny, które nadzorują komórki by prawidłowo wykonywały swoją pracę.
Średnio 1 na 20 osób cierpi na jakieś zaburzenia tarczycy, które mogą mieć charakter tymczasowy lub stały. Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy powoduje szereg zaburzeń w organizmie, dlatego nie należy lekceważyć jeśli pojawią się którekolwiek z poniższych objawów i wykonać badania.
Objawy chorej tarczycy – 8 oznak
Obrzęki i opuchlizny
Opuchlizny i obrzęki zwykle widoczne na twarzy, a także na stopach, dłoniach, nogach.
Bóle
Tarczyca nie boli, ale wydziela za mało hormonów, może powodować bóle mięśni i ścięgien występujące niezależnie od wysiłku fizycznego.
Zmiany wagi ciała
Niedoczynność tarczycy jest częstą przyczyną nagłego przyrostu masy ciała. Nawet jeśli jesz tyle samo jak zawsze, a nawet mniej, będzie przybierać na wadze. Z kolei nadczynność tarczycy może wiązać się z chudnięciem.
Funkcje umysłowe
Osłabienie koncentracji, zaburzenia poznawcze, osłabienie pamięci, redukcja zainteresowań, zawroty głowy mogą występować zarówno przy niedoczynności jak i nadczynności tarczycy.
Problemy psychiczne
Niepokój, nerwowość, rozdrażnienie, roztrzęsienie, osłabienie libido, depresja, uczucie niepewności
Włosy, skóra
Nadmiernie sucha, niekiedy łuszcząca się skóra sucha, bladość twarzy, wypadające, osłabione, przesuszone lub nadmiernie przetłuszczające się włosy,
Zaburzenia w miesiączkowaniu
Zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy mogą wpływać na zaburzenia miesiączkowania. Nieregularność cyklu, długość i obfitość krwawienia lub nawet zanik miesiączki.
Odczuwalna temperatura
Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy są bardziej wrażliwe na zimno, często mają zimne dłonie i stopy. Z kolei osobom z nadczynnością towarzyszy uczucie nadmiernego ciepła, stałe uczucie gorąca, lub uderzenia gorąca.
Jak wykonać domowe testy na niedoczynność tarczycy i nietolerancje pokarmowe przeczytaj TUTAJ