Apteka w twojej kuchni, Leki z sadu i ogrodu, Warzywa, Właściwości i zastosowanie, Zdrowie na talerzu, Zioła

Okra regeneruje błony śluzowe, łagodzi stany zapalne

Okra regeneruje błony śluzowe, łagodzi stany zapalne

Okra jest jadalnym warzywem i jednocześnie rośliną leczniczą.

Jadalne strąki nasienne okry są podstawą kuchni bliskowschodniej, północnoafrykańskiej i karaibskiej. Popularna w Europie, głównie w krajach południowych. Rozcięte strąki uwalniają śluzowaty płyn, który jest używany jako zagęszczacz do zup i gulaszów.

Okra

Właściwa nazwa to piżmian jadalny [Abelmoschus esculentus]. Okra jest jednoroczną rośliną z rodziny malwowatych. Prawdopodobnie po raz pierwszy została wychodowana w Egipcie, w XII wieku przed naszą erą.

Okra regeneruje błony śluzowe, łagodzi stany zapalne

Roślina przypomina wyglądem malwy. Wyrasta na wysokość od 1 do 4 metrów. Ma długie dłoniaste liście, i malwowate kwiaty w kremowym kolorze. Owocem są pokryte meszkiem długie strąki, zwężające się ku górze, podobne do ostrych papryczek.

Lecznicze właściwości okra

Czasem określane mianem „damskie paluszki”.  W przekroju są zazwyczaj siedmio, ośmiokątne z nasionkami w środku.  Cenione za walory smakowe i lecznicze.

W tradycyjnym zielarstwie

Strąki okry od wieków stosowano w leczeniu zaparć, cukrzycy, żółtaczki. Liście w łagodzeniu bólu i problemów z drogami moczowymi. Egipcjanie wykorzystywali całą roślinę do usuwania kamieni nerkowych. W Turcji prażone nasiona od pokoleń stosuje się jako lekarstwo na cukrzycę. Na półwyspie Malajskim korzeń wchodzi w skład terapii na kiłę.

Profil energetyczny
Smak: śluzowaty, słodkawy, na surowo gorzkawy
Energetyka: chłodzi, nawilża
Tkanki: płuca, wątroba, śledziona, trzustka, nerki, jelito grube, narządy rozrodcze
Działanie: oczyszcza krew i wątrobę z patologicznego ciepła, odżywia tkanki, łagodzi podrażnienia i stany zapalne

Okra jest śluzowana, w smaku mdła, lekko słodkawa. Jest bardzo nawilżająca, chłodząca, kojąca, odżywcza. Jak większość malwowatych odbudowuje krew i płyny komórkowe. Jest jednocześnie nawilżająca, śluzowata i ściągająca co daje niezwykłe połączenie.  Według ajurwedy balansuje trzy dosha. Dobra dla kobiet zbliżających się do menopauzy.

kulinarne potrawy z okry

Okra zatrzymuje wilgoć w tkankach, natłuszcza i daje poślizg w jelitach. Wskazana w suchości konstytucyjnej, tkanek, błon śluzowych, skóry, jelit, stawów. Pomaga w zaparciach, gdy okrężnica jest zbyt sucha i brak poślizgu. Przykleja do siebie, następnie usuwa stwardniały śluz. Karmi przyjazne bakterie, leczy podrażnienia, poranienia tkanek, absorbuje toksyny wydalane przez wątrobę.

Wspomaga aktywność immunologiczną na błonach śluzowych, aktywuje makrofagi. Stosunkowo łatwo przemieszcza się po ciele w kierunku dołowym, w ten sposób działa na układ moczowy. Koi gardło, łagodzi podrażnienia błon śluzowych układu oddechowego. Pomaga utrzymać gładką, elastyczną skórę.

Tradycyjne zastosowania

Okra to doskonałe warzywo dla osób osłabionych, wyczerpanych i cierpiących na depresję, obniżone libido. Jest bardzo zasadowa, zapewnia tymczasową powłokę ochronną dla przewodu pokarmowego.

Medycyna wschodnia i arabska stosuje:

  • W leczeniu wrzodów, zapalenia jelit, zaparć, zespołu jelita drażliwego, detoksykacji.
  • O słabieniu funkcji wątroby, problemach z drogami żółciowymi.
  • Miażdżycy, kruchości naczyń włosowatych.
  • Astmy, kaszlu, infekcjach płuc, bólu gardła, krtani, stanów zapalnych jamy ustnej.
  • Chorób krwi, osocza, białaczki zmian nowotworowych szczególnie jelita grubego.
  • Przewlekłego zmęczenia, depresji.
  • Zaćmy, stwardnienia rozsianego.
  • Cukrzycy, stanów przedcukrzycowych, słabego libido, niepłodności.
  • Pastę z nasion wymieszaną z mlekiem stosuje się na swędzące zmiany skórne.
  • Młode strąki wykorzystuje się w leczeniu gorączki, utrudnionego, bolesnego oddawania moczu,  podrażnień narządów płciowych, upławów
  • Odwar z korzeni i liści jako tonik do suchej, podrażnionej skóry, okłady w leczeniu oparzeń, ran i wysypek, syropy na ból gardła i podrażnienie strun głosowych
W medycynie współczesnej

Okra składa się głównie z węglowodanów, białka i wody. Zawiera kwasy tłuszczowe i lubiący wodę błonnik, który uspakaja przewód pokarmowy, oczyszcza jelita i przywraca równowagę cukru we krwi. Działa łagodząco, w przeciwieństwie do otrębów, które podrażniają błony śluzowe i mogą uszkadzać tkanki jelit.

Piżmian jadalny jest bogaty w polisacharydy, pektyny, wapń, kwas foliowy, fosfor, magnez, żelazo, cynk. Ma wysoką zawartość przeciwutleniaczy, witamin C, A,  niacyny, ryboflawin, karotenoidów. Wysoko odżywczy, działa przeciwzapalnie, chroni lipidy przed utlenianiem i uszkodzeniami przez wolne rodniki.

Abelmoschus esculentus piżmian jadalny okra

Błonnik wiąże się z toksycznymi metabolitami w przewodzie pokarmowym, zapobiegając ponownemu wchłanianiu, co jest podstawą  prawidłowej detoksykacji. Badania wykazały, że roślina  zwiększa poziom kluczowych enzymów detoksykacyjnych, w tym glutationu, dysmutazy ponadtlenkowej, katalazy i peroksydazy. Wiąże się z żółcią, zmniejsza poziom tróglicerytów i wolnych kwasów tłuszczowych.

Spowalnia wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego, stabilizuje poziom cukru. Zmniejsza poziom hemoglobiny A1C – ważnego marketa poziomu cukru. Chroni komórki komórki β trzustki, reguluje pewne geny, zaangażowane w uwalnianie insuliny. [1]

Okrę z powodzeniem stosowano w eksperymentalnych zamiennikach osocza krwi.

Okra przepisy

Wywar z okry
Odcinamy wierzchołki strąków, drobno kroimy. Zalewamy wodą i gotujemy 5 minut. Odstawiamy do ostygnięcia. Przecedzony wywar pije się dla ukojenia przewodu pokarmowego, oddechowego, moczowego i poprawy trawienia. Podczas gotowania można wdychać parę by złagodzić podrażnienia gardła i katar. Wywar z korzeni stosuje się w bólach głowy, zapaleniu stawów, gorączce, żylakach.

Zimny nastój
Odcinamy wierzchołki 2 strąków, przekrajamy na pół wzdłuż. Wkładamy do szklanki, zalewamy chłodną, przegotowaną wodą i zostawiamy na noc. Rano wypija się płyn na czczo. Łagodzi stany zapalne żołądka, wyrównuje poziom cukru we krwi.

Okra na cukrzycę

Leczniczy gulasz
Pokrojone w plasterki kawałki okry smażymy na małym ogniu z odrobiną masła ghee lub dusimy ulubionymi przyprawami. Przy wychłodzeniu, osłabionym metabolizmie, dodajemy czosnek, imbir, kurkumę, kolendrę.

gulasz z okry

Danie obiadowe 
Pół kilograma świeżej okry umyć, poobcinać wierzchołki. Skropić 2 łyżkami octu winnego i odstawić na godzinę. Opłukać w zimnej wodzie. Na patelni rozgrzać oliwę z oliwek, zarumienić posiekaną cebulę. Dodać okrę, świeże pokrojone pomidory lub z puszki.

przepisy z okry

Podgrzewać mieszając około 5 minut. Doprawić solą, pieprzem, oprószyć natką pietruszki. Podaje się z pieczywem lub ryżem jako samodzielne danie. Można połączyć z mięsem, pokrojoną, wołowiną, kurczakiem.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments