Ciekawostki, Jak kupować, Warto wiedzieć, Zdrowie na talerzu

Olej kokosowy dobry czy zły? Prawda jak zwykle leży po środku

jak kupić dobry olej kokosowy

Olej kokosowy jest w końcu dobry czy zły? I tak i nie.

Ostatnio narosło sporo kontrowersji wokół tłuszczu stanowiącego podstawę kuchni wielu kultur. Początkowo zachwalano jego zalety, potem wszystko odwołano by na koniec oznajmić, że jest  szkodliwy.

Eksperci ostrzegają: olej kokosowy składa się w 82% z tłuszczów nasyconych, a te są powszechnie uznane za złe dla naszego zdrowia. Spożywanie go w nadmiernych ilościach może być tak samo szkodliwe jak jedzenie tłuszczów zwierzęcych – pisze Wyborcza.

I bardzo dobrze. Tłuszcze zwierzęce są bezdyskusyjnie zdrowsze niż oleje roślinne, zaś hipoteza o szkodliwości tłuszczów nasyconych nigdy nie została potwierdzona.  Ba.. po latach przyznano, że była błędna.

Obserwacje współczesnej rzeczywistości uczą, że coś powszechnie uznane za „złe”, zwłaszcza jeśli stoi w opozycji do wieków doświadczeń przodków wcale złe być nie musi. Najczęściej jest wprost przeciwnie.

Teoretycznie można udowodnić każdą założoną z góry tezę. Również taką, że wyprodukowana chemicznie odżywka jest lepiej zbilansowana niż żywność stworzona przez naturę. Stąd należy ostrożnie podchodzić do badań finansowanych przez nastawione na zyski korporacje.

olej kokosowy jak kupować dobry

Prawda o oleju kokosowym

Nie ma wątpliwości, że prawdziwy olej kokosowy jest jednym z najzdrowszych tłuszczów. Średnio łańcuchowe kwasy tłuszczowe eliminują procesy reestryfikacji w komórkach jelit są wchłaniane bezpośrednio do wątroby przez układ wrotny. Nie potrzebują do trawienia lipazy trzustkowej, są więc idealne przy problemach z metabolizmem tłuszczów. Stanowią szybkie źródło energii dla mózgu, natychmiast zwiększają poziom ketonów doskonale zastępując glukozę. Korzystnie działają na odporność, układ krążenia. Odżywcze i lecznicze wartości oleju kokosowego nie budzą wątpliwości.

Czy w takim razie każdy produkt z etykietą olej kokosowy jest dobry? Otóż nie, bo najczęściej trafiamy na podróbki, podobnie jak to ma miejsce przy zakupie oliwy z oliwek.

Lokalnie produkowane oleje zachowują wszystkie właściwości. Od kiedy wzrosło światowe zapotrzebowanie na olej kokosowy zaczęto go wytwarzać w ogromnych ilościach. Rozpoczęto karczowanie lasów pod plantacje kokosa, sztuczne nawożenie przez co jakość surowca pogorszyła się.

W ogromnych fabrykach wcześniej wysuszone w wysokich temperaturach wiórki pozbawia się najcenniejszych kwasów tłuszczowych i sprzedaje jako osobny produkt. Pozostałość wraz z rozpuszczalnikami niezbędnymi do procesu ekstrakcji poddaje się wybielaniu, aromatyzowaniu, konserwowaniu.

Dystrybutorzy sprowadzają olej w metalowych beczkach,  konfekcjonują i sprzedają jako olej kokosowy extra virgin tłoczony na zimno. Ten nie nadaje się do smażenia bądź celów leczniczych. Tym bardziej, że często jest mieszany z tańszymi tłuszczami np. olejem palmowym i zawiera sporo zanieczyszczeń chemicznych. [1]

jak rozpoznać dobry olej kokosowy

Jak rozpoznać dobry olej kokosowy

Dobrej jakości olej kokosowy jest tłoczony ze świeżego miąższu lokalnie na miejscu. Na opakowaniu winna się znaleźć informacja o kraju producenta – Indonezja, Tajlandia, Filipiny, Sri Lanka. Po otwarciu słoika powinniśmy zobaczyć nie jednolitą, popękaną strukturę przypominającą marmur o przyjemnym zapachu kokosa, ale niezbyt intensywnym. Dobry olej topnieje w temperaturze 24,2°C – 25,0°C.  Przed zakupem można poprosić o specyfikację jakości.

Najcenniejsze są średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe MCFA, których zawartość powinna mieścić się w przedziałach : laurynowy C12 45,1-53,2%,  tetradekanowy C14 – 16,8-21%, kaprynowy C10 – 5-8%, kaprylowy C8 4,6-10%.  Znacznie obniżona zawartość kwasów oznacza, że to co najcenniejsze zostało wyekstrahowane i produkt nie jest wart ceny.  Liczba nadtlenkowa maksymalnie wynosi 3,0 meqO2/kg, większe wartości oznaczają, że olej został poddany rafinacji.

Jak widzimy z olejem kokosowym jest tak samo jak z każdym innym produktem, nie można ocenić po nazwie czy jest dobry czy zły.  Dojrzały na słońcu we własnym ogródku pomidor nosi taką samą nazwę jak bezwartościowy produkt z uprawy hydroponicznej.

Bogusia della Porta

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments