Ciekawostki, Jesteś tym co jesz

9 symptomów wskazujących na niedobór tłuszczów w diecie

niedobór tłuszczów

Tłuszcze są nieodzownym składnikiem diety. Niedobór tłuszczów prowadzi do szybszego starzenia się, chorób i przedwczesnej śmierci.  Mitem jest twierdzenie, że tłuszcze tuczą i są przyczyną chorób. Beztłuszczowe szaleństwo ostatnich lat wyrządziło niestety wiele złego.

niedobór tłuszczów

Tłuszcze są paliwem niezbędnym dla funkcjonowania organizmu i zachowania zdrowia. Nieodzowne dla serca, układu krwionośnego i mózgu. Serce i mózg czerpią energię w ponad 60% z kwasów tłuszczowych.  Tkanka łączna na niskotłuszczowej diecie „wysycha”. Skóra robi się sucha, pomarszczona, traci elastyczność. Na beztłuszczowej diecie cierpi metabolizm, układ hormonalny, włosy i skóra. Człowiek traci energię i witalność.

Jak ciało sygnalizuje niedobór tłuszczów?

Sucha, łuszcząca się skóra

Niedobór tłuszczów w diecie zaburza gospodarkę lipidową skóry. Wpływa na intensywność procesu glikacji białek co widać gołym okiem.  Skóra szybciej się starzeje, robi się cienka, wiotczeje, bardzo szybko przybywa zmarszczek, pojawiają się ciemne przebarwienia. Osłabiają się włókna kolagenowe i elastynowe czyli „sypie się rusztowanie”. Oliwy do ognia dodaje utrudnione wchłanianie  rozpuszczalnych w tłuszczach witamin młodości A i E. Tak samo jak skóra wysychają narządy wewnętrzne.

Suche oczy
Za suchość oczu odpowiada głównie niedobór kwasów tłuszczowych omega 3 oraz witaminy A i D. Niedobór witaminy A może wskazywać na problemy z wątrobą.

Suche włosy skłonne do wypadania 
Kwasy tłuszczowe nawilżają włosy i zapobiegają wypadaniu. Przy niedoborach stają się suche, łamliwe, zaczynają wypadać

Ciągle odczuwanie głodu 

Niedobór tłuszczów daje uczucie ciągłego głodu. Wzrost łaknienia następuje skutek niedoborów niektórych składników. Najbardziej wyczulony organizm jest na deficyt białka i tłuszczów. Pojawia się niekontrolowany głód i pochłanianie dużych ilości cukrów i węglowodanów. To zaspakaja głód na chwilę, po szybkich skokach glukozy we krwi następuje wilczy apetyt. Tłuszcze są dłużej trawione, na wiele godzin dają uczucie sytości. O nich w przeciwieństwie do węglowodanów i cukrów nie tyjemy.

Witamina B3 czyli niacyna a depresje i choroby psychiczne

Zmęczenie psychiczne i ogólne osłabnie 
Około 60% suchej masy mózgu stanowi tłuszcz. Całkowita energia niezbędna do funkcjonowania struktur mózgu jest generowana z pożywienia. Neurony i synapsy potrzebują dostaw tłuszczu z pożywania, gdyż mózg nie magazynuje w żadnej formie zapasów. Niedobory objawiają się gorszym samopoczuciem, skłonnością do depresji, spadkiem koncentracji, kojarzenia, zapamiętywania.  Ogólne zmęczenie, osłabienie. W zdrowej diecie powinno być  ok 30 % tłuszczów są one dobrym źródłem energii dla mięśni. Przy niedoborach organizm nie ma skąd czerpać sił do pracy.

Nierównowaga hormonalna
Kwasy tłuszczowe równoważą produkcję hormonów. Przy poważnych niedoborach u kobiet zostaje rozregulowany cykl miesiączkowy lub nawet zatrzymanie. U mężczyzn spadek testosteronu i libido.

Ogólne niedobory witamin
Rozpuszczalnych w tłuszczach A, D, E, K. Zaburzenie wchłaniania witamin wpływa na metabolizm osłabiając przemianę białek i wchłanianie pozostałych składników.

Zaparcia
Tłuszcze zapewniają wilgoć i poślizg w jelitach, ułatwiają przesuwanie się treści pokarmowej.

Długość życia, serce, układ krążenia

Jest dokładnie odwrotnie niż lekarze i dietetycy wmawiali nam latami. Jako źródło energii serce zużywa kwasy tuszowe w około 60-80% . Resztę energii pobiera z glukozy i mleczanu  [1].  Niedostateczna ilość tłuszczów powoduje zmiany w profilu lipidowym, spadek tzw dobrego cholesterolu, wzrost trójglicerydów i niskiej gęstości lipoprotein. Wzrasta ryzyko chorób serca. Niskotłuszczowa dieta zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 25%. Wynika z niedawno opublikowanych badań przeprowadzonych na 135 tysiącach osób z 4 kontynentów [2].

[1] Lieberman M, Marks AD Marks Basic Medical Biochemistry wyd.4 s. 891
[2] Dieta niskotłuszczowa może cię zabić badania opublikowane w The Lancet

5 2 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jez
Jez
7 miesięcy temu

To w koncu komu ufac. Tak wiele roznych opinii jest na tematow spozywania tluszczow, ze nie trudno zwatpic W moim przypadku, od 4 lat mam klopot z zoladkiem, I kiedy zostali to zdiagnozowane, skierowano mnie na diete. Kaszki, warzywa , zero tluszczu I miesa !!!! Jakby nie Moja wrodzona slabosc do schabowuch I plackow zuiemniaczanych, bylbym zaglodzil sie na amen Po ok poltora Roku zaczalem czuc sie zle. Przemeczenie, rozdtaznienie, zawroty glowy, kolatanie serca , slabe spanie Nie moglem doprosic sie specjalistow o postawienie diagnozu, znalezienie zrodla mojego samopoczucia Zrezygnowany, zaczalem szukac odpiwiefzi Sam Na dzis wiem tyle, od tluszczu… Czytaj więcej »