REKLAMA .

9 symptomów wskazujących na niedobór tłuszczów w diecie

Tłuszcze są nieodzownym składnikiem diety. Niedobór tłuszczów prowadzi do szybszego starzenia się, chorób i przedwczesnej śmierci. Twierdzenia, że tłuszcze tuczą i są przyczyną chorób były mitem. Beztłuszczowe szaleństwo ostatnich lat wyrządziło niestety wiele złego.

Dobre tłuszcze są paliwem niezbędnym dla funkcjonowania organizmu i zachowania zdrowia. Nieodzowne dla serca, układu krwionośnego i mózgu. Serce i mózg czerpią energię w ponad 60% z kwasów tłuszczowych.  Tkanka łączna na niskotłuszczowej diecie „wysycha”. Skóra robi się sucha, pomarszczona, traci elastyczność. Na beztłuszczowej diecie cierpi metabolizm, układ hormonalny, włosy, skóra i witalność.

za mało tłuszczów w diecie

Jak ciało sygnalizuje niedobór tłuszczów?

Sucha, łuszcząca się skóra
Niedobór tłuszczów w diecie zaburza gospodarkę lipidową skóry. Wpływa na intensywność procesu glikacji białek co widać gołym okiem – skóra szybciej się starzeje. Robi się cienka, wiotczeje, bardzo szybko przybywa zmarszczek, pojawiają się ciemne przebarwienia. Osłabiają się włókna kolagenowe i elastynowe czyli „sypie się rusztowanie”. Oliwy do ognia dodaje utrudnione wchłanianie  rozpuszczalnych w tłuszczach witamin młodości A i E.

Suche oczy
Za suchość oczu odpowiada głównie niedobór kwasów tłuszczowych omega 3 i witaminy A i D.

Suche włosy skłonne do wypadania 
Kwasy tłuszczowe nawilżają włosy i zapobiegają wypadaniu, przy niedoborach stają się suche, łamliwe, zaczynają wypadać

Ciągle odczuwanie głodu
Niedobór tłuszczów daje uczucie ciągłego głodu. Wzrost łaknienia następuje skutek niedoborów niektórych składników. Najbardziej wyczulony organizm jest na deficyt białka i tłuszczów. Pojawia się niekontrolowany głód i pochłanianie dużych ilości cukrów i węglowodanów. To zaspakaja głód na chwilę, po szybkich skokach glukozy we krwi następuje wilczy apetyt. Tłuszcze są dłużej trawione, na wiele godzin dają uczucie sytości. O nich w przeciwieństwie do węglowodanów i cukrów nie tyjemy.

Zmęczenie psychiczne i problemy z koncentracją
Około 60% suchej masy mózgu stanowi tłuszcz. Całkowita energia niezbędna do funkcjonowania struktur mózgu jest generowana z pożywienia. Neurony i synapsy potrzebują dostaw tłuszczu z pożywania, gdyż mózg nie magazynuje w żadnej formie zapasów. Niedobory objawiają się gorszym samopoczuciem, skłonnością do depresji, spadkiem koncentracji, kojarzenia, zapamiętywania.

Nierównowaga hormonalna
Kwasy tłuszczowe równoważą produkcję hormonów. Przy poważnych niedoborach u kobiet zostaje rozregulowany cykl miesiączkowy lub nawet zatrzymanie. U mężczyzn spadek testosteronu i libido.

Ogólne niedobory witamin
Tych które są rozpuszczalne w tłuszczach czyli A, D, E, K

Zmęczenie, osłabienie 
W zdrowej diecie powinno być  ok 30 % tłuszczów są one dobrym źródłem energii dla mięśni. Przy niedoborach organizm nie ma skąd czerpać sił do pracy.

Długość życia, serce, układ krążenia

Jest dokładnie odwrotnie niż lekarze i dietetycy wmawiali nam latami. Jako źródło energii serce zużywa kwasy tuszowe w około 60-80% . Resztę energii pobiera z glukozy i mleczanu  [1].  Niedostateczna ilość tłuszczów powoduje zmiany w profilu lipidowym, spadek tzw dobrego cholesterolu, wzrost trójglicerydów i niskiej gęstości lipoprotein. Wzrasta ryzyko chorób serca.
Niskotłuszczowa dieta zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 25%. Wynika z niedawno opublikowanych badań przeprowadzonych na 135 tysiącach osób z 4 kontynentów [2].

 

[1] Lieberman M, Marks AD Marks Basic Medical Biochemistry wyd.4 s. 891
[2] Dieta niskotłuszczowa może cię zabić badania opublikowane w The Lancet

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA .
%d bloggers like this: