Olejek eukaliptusowy pozyskuje się z wiecznie zielonego australijskiego drzewa o nazwie eukaliptus gałkowy albo tasmanian blue gum, którego liśćmi zajadają się urocze misie koala. Terapeutyczne właściwości eukaliptusa aborygeni znają o setek lat, leczyli nim wszelkie rany, urazy, gorączkę, stany zapalne.
Jedna z historii relacjonuje, że pewien osadnik angielski niemal całkowicie odciął sobie siekierą kciuk. Jego ojciec zaznajomiony z medycyną aborygenów po zszyciu palca kazał chłopakowi założyć bandaż ze związanych mocno liści eukaliptusa. Pomogło, kciuk zagoił się szybko bez śladu infekcji co ze zdumieniem odnotował chirurg. Dziś olejek eukaliptusowy nadal stosuje się w lecznictwie, aromaterapii i w kosmetyce.
Jak stosować olejek eukaliptusowy
Olejek ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, rozgrzewajcie, obniżające gorączkę, rozkurczowe, oczyszczające, dezynfekujące
Zastosowanie: kaszel, grypa, przeziębienie, angina, alergie, zapalenie zatok, reumatyzm, artretyzm, bóle mięśni, nerwobóle,depresje, niskie ciśnienie, rany, skaleczenia, ukąszenia
Grypa i przeziębienie
Olejek eukaliptusowy działa oczyszczająco, odkażająco, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, rozkurcza oskrzela, upłynnia śluz i ułatwia odkrztuszanie. Odkaża błony śluzowe, udrażnia nos i ułatwia oddychanie.
Inhalacje
Do miski z gorącą wodą dodać 10 kropli olejku, położyć ręcznik na głowie i głęboko oddychać na zmianę przez nos i usta 5-10 minut. Można również dodać kilka kropli do dyfuzora i pozostawić na noc.
Alergie, angina, zapalenie zatok, zapalenie jamy ustnej
Badania wykazały, że olejek eukaliptusowy jest skuteczny w leczeniu zapalenia zatok, gardła i alergii. Pacjenci uzyskiwali szybszą poprawę po zastosowaniu olejku wewnętrznie, płukaniu gardła i inhalacjach. Płukanka do gardła i jamy ustnej: do szklanki ciepłej wody dodać kilka kropli olejku, płukać gardło i jamę ustną nie połykając.
Kaszel, trudności w oddychaniu, astma
Kilka kropli olejku eukaliptusowego wymieszać z olejem bazowym np. z oliwą z oliwek i wcierać w klatkę piersiową. Szybko przyniesie ulgę i ułatwi oddychanie. W ten sposób można olejek stosować przy przeziębieniu i zapaleniu oskrzeli. Dobrze jest dodatkowo dodać kilka kropli olejku miętowego.
Rany, skaleczenia, oparzenia
Olejek eukaliptusowy ma właściwości antybakteryjne, antyseptyczne, przyspiesza gojenie ran, działa przeciwbólowo i zapobiega infkecom.
Bolące mięśnie i stawy
Wymieszać olejek kamforowy z eukaliptusowym, masować bolące miejsca. Rozgrzewa i łagodzi ból.
Zmęczenie psychiczne
Olejek eukaliptusowy niweluje zmęczenie psychiczne, odświeża umysł, poprawia nastrój, eliminuje zmęczenie i zwiększa przepływ krwi do mózgu. Może być stosowany w aromaterapii przy leczeniu stresu, depresji i niektórych zaburzeń psychicznych.
Odżywka do włosów
Kilka kropli olejku eukaliptusowego wymieszać z odrobiną ciepłego oleju kokosowego lub oliwą z oliwek, wmasować w skórę głowy, zostawić na 15 minut i zmyć. Odżywka nawilża, wzmacnia włosy, zwalcza łupież i swędzenie.
Środek do czyszczenia, do odświeżania dłoni i stóp
Olejek eukaliptusowy doskonale oczyści brud, tłuszcz, plamy po olejach, zdezynfekuje i ulży zmęczonym dłoniom lub stopom. Wymieszać kilka kropli z solą i wmasować a następnie umyć.
Środek dezynfekujący do kosmetyków i środków czystości
Olejek eukaliptusowy działa przeciw drobnoustrojom, zamiast szkodliwych mydeł antybakteryjnych można parę kropli olejku dodać do mydła w płynie, płynów do prania, wody do mycia podłogi itd. Odkazi i pozostawi przyjemny zapach.
Środek przeciw wszom i insektom
Olejek eukaliptusowy był powszechnie używany do walki z wszawicą, a przy okazji doskonale pielęgnuje włosy, odstrasza również insekty.
Neutralizator nieprzyjemnych zapachów
Nieświeże buty, psie posłanie czy inne przedmioty przetrzeć mokrą szmatką nasączoną olejkiem eukaliptusowym i wysuszyć na słońcu.
Odplamiacz
Podobnie jak olejek cytrynowy jest skuteczny w usuwaniu plam na ubraniach, dywanach, tkaninach.
Uwaga: Przed użyciem wykonać test alergiczny nakładając kroplę olejku na przegubie w okolicy pulsu.