Olejek z kopru włoskiego inaczej fenkułu charakteryzuje się nieco ostrym i słodkim smakiem przypominającym anyż. Wytwarza się go metodą destylacji z nasion. By wytworzyć 1 litr oleju potrzeba co najmniej 20 kg nasion.
Olejki eteryczne przez wieki były stosowane jako naturalny środek leczniczy praktycznie przy każdej chorobie.
Obecnie wiele testów klinicznych wykazało, że faktycznie olejki posiadają silne właściwości terapeutyczne niektóre z nich są skuteczne w leczeniu nawet nowotworów, wśród nielicznych jest właśnie olejek z kopru włoskiego
Zastosowania zdrowotne olejku z kopru włoskiego
Leczenie trudno gojących się ran, infekcji bakteryjnych, zwłaszcza piersi.
Badania wskazują, że olejek kopru z włoskiego np. z olejkiem cynamonowym olejek wykazuje aktywność przeciwbakteryjną wobec różnych szczepów bakteryjnych. Ponadto olejek z kopru włoskiego zawiera pewne związki, które osłaniają rany przed wystąpieniem zakażeń. (1)
Zapobieganie i zmniejszanie skurczów jelit
Olejek z kopru włoskiego działa relaksująco na ciało, w tym na mięśnie w rejonie jelit. Rozluźnia je i przynosi szybką ulgę w różnego rodzaju skurczach, bólach, wzdęciach, kolkach
Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Katedrę Pediatrii w Petersburgu olejek z nasion kopru włoskiego wykazuje zmniejszenie skurczów jelit i zwiększenie aktywności komórek w jelicie cienkim u niemowląt, głównie wyeliminowanie kolki niemowlęcej o 65%.(2)
Źródło antyoksydantów i związków przeciwdrobnoustrojowych
Poddany analizie olejek z kopru włoskiego wykazał aż 23 związków fenolowych i bioflawonoidów. (3)
Co oznacza, że zwalcza wolne rodniki i wykazuje działanie przeciwbakteryjne wobec niektórych szczepów bakterii i grzybów chorobotwórczych.
Łagodzi zaparcia i wzdęcia
Wiele warzyw spożywanych zwłaszcza na surowo może powodować skurcze, wzdęcia i uczucie pełności żołądka. Akurat koper włoski i olejek eteryczny z niego Działa odwrotnie. Fenkuł jedzony na surowo, a także olejek z kopru włoskiego oczyszcza jelita, łagodzi zaparcia pomaga pozbyć się gazów i wzdęć zapewniając ulgę. (4,5)
Wystarczy dodać do herbaty z rumianku tylko 1-2 krople olejku !
Zespół jelita drażliwego, problemy trawienne
Wśród roślin które łagodzą w/w objawy są m.in imbir, mięta, anyż, rumianek, szałwia czy koper włoski.
Jednak olejki eteryczne łatwo przechodzą w postać pary, a zatem potencjalnie zapewniaj ulgę dużo szybciej.
Olejek kopru włoskiego olejek pomaga zmniejszyć gazu, wzdęcia i zaparcia, ale również eliminuje biegunkę.
Główny związek lotny za to odpowiedzialny to anetol, który również jak wykazano ma działanie antynowotworowe, zapobiega aktywacji NF-kappaB (6)
Przy biegunkach, zatruciach wymieszać 2 krople olejku z kopru włoskiego z łyżką oleju bazowego i wcierać w brzuch.
Odchudzanie
Koper włoski od dawna jest znany jako środek wspomagający odchudzanie. Olejek z kopru włoskiego przyspiesza metabolizm, oczyszcza i tłumi nadmierny apetyt.
Poza tym zmniejsza ilość tłuszczu w krwiobiegu. Przy stosowaniu zrównoważonej diety, dobrze jest dodawać dziennie 2-3 krople olejku z kopru włoskiego do napojów i potraw a efekty powinny być zauważalne. (7, 8, 9)
Źródła:
(1), (2), (3), (4), (5), (6), (7), (8) (9)
Ponadto, olejek z kopru włoskiego ma działanie moczopędne, odtruwa organizm, po przedawkowaniu alkoholu normalizuje pracę śledziony, nerek i wątroby.
Naturalnie naśladuje estrogen i jest w związku z tym przydatny dla kobiet w każdym wieku. Olej przyczynia się do rewitalizacji gruczołów wydzielania wewnętrznego i naturalnie wzmaga produkcję estrogenu przez organizm. Dlatego jest zalecany w celu zmniejszenia bólów menstruacyjnych i łagodzeniu objawów menopauzy.
Ma działanie wykrztuśne i przeciwzapalne, w czasie ostrych infekcji układu oddechowego zaleca się stosować doustnie jak również do inhalacji.
Olejek można wykorzystać także w kosmetyce
Działa odmładzająco, wygładza zmarszczki, poprawia elastyczność skóry, spowalnia proces starzenia się komórek, odżywia i ujędrnia skórę, czyniąc ją bardziej elastyczną. Wystarczy dodać 1 kroplę do olejku bazowego czy kremu.
Maseczka liftingujaca
Wymieszać żółtko, 1 łyżkę białej glinki, 1 łyżkę oleju jojoba. Dodać 2 krople olejku z kopru włoskiego i 2 krople olejku różanego. Nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy, po 30 minutach zmyć ciepłą wodą, a następnie opłukać zimną.
Maska wyraźnie podnosi owal twarzy, zapobiega wiotczeniu skóry, spłyca zmarszczki, rozświetla, odżywia. Olej jojoba można zastąpić migdałowym lub oliwa będą z oliwek.
Przeciwwskazania do stosowania oleju z kopru włoskiego
Olejku nie powinny stosować bez konsultacji z lekarzem kobiety w ciąży, dzieci do lat 3, epileptycy
Wszystkie zioła pomagają na coś -tak Bóg stworzył piękny świat -dla nas -a czy my umiemy spożytkować i dziękować za to ???? od nas zależy 🙂
ooo tego nie znam a mecze sie z zaparciami od lat.. dziala tylko dicopeg 10g ale chetnie sprobuje czegos nowego w koncu czlowiek uczy sie przez cale zycie