Awokado ze względu na zawartość składników cennych odżywczych jest uważane za jeden z najzdrowszych owoców na świecie.
Znaczną część owocu stanowi pestka, której wyrzucanie jest z jednej strony marnotrawstwem, a z drugiej okazuje się że w porównaniu z miąższem zawiera o wiele więcej dobroczynnych substancji dla zdrowia, poprawy urody i ładnej sylwetki niż tzw część jadalna.
Pestki awokado zawierają więcej przeciwutleniaczy niż większość dostępnych warzyw i owoców oraz dwukrotnie więcej niż sam miąższ awokado. Jak wykazały badania ich działanie jest 50 krotnie silniejsze niż witaminy E i 20 razy silniejsze niż witaminy C, dzięki temu oraz dodatkowo flawonolom mają silne właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, wzmacniające system immunologiczny i odmładzające (dodatkowo obecność kolagenu wzmacnia tkankę łączną).
Są również jednym z najbogatszych źródeł naturalnego błonnika rozpuszczalnego, który spowalnia wchłanianie glukozy, zapobiega magazynowaniu nadmiaru cukru w tkance tłuszczowej, umożliwia eliminacje metali ciężkich i innych toksyn, przeciwdziała formowaniu się kamieni żółciowych, pomaga spalać tłuszcz, przez wiele godzin zapobiega uczuciu głodu i daje dużo energii na cały dzień.
Z kolei zawartość kwasów tłuszczowych chroni przed chorobami serca i układu krążenia. Liczne związki fenolowe (więcej niż w zielonej herbacie) leczą choroby wrzodowe przewodu pokarmowego, stany zapalne, zapobiegają chorobom bakteryjnym i wirusowym. Indianie Amerykańscy wykorzystywali pestki i wykorzystują w leczeniu nieżytów żołądka, przewodu pokarmowego i biegunek.
To tylko niektóre z korzyści, których jest cała masa więcej (patrz źródła)
Aby skorzystać z dobrodziejstwa pestkę należy zetrzeć na tarce (nie jest taka twarda) i po trochu dodawać do posiłków, ewentualnie wcześniej sparzyć we wrzątku by usunąć goryczkę – świetnie pasuje do jogurtów, twarożków, szejków, soków, herbatek lub sałatek
Odchudzająco- wzmacniający szejk z pestką awokado
½ startej pestki
2 średnie,obrane cytryny
4 jabłka deserowe
1 banan
Pęczek pietruszki
Szklanka szpinaku
Łodyga selera naciowego
Mały kawałek imbiru (opcjonalnie, by zabić gorzki smak jeśli pestka nie sparzona)
UWAGA: Awokado może powodować u niektórych osób pokarmowe reakcje alergiczne.
Źródła:
http://toxicology.cz/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov
livestrong.com
www.avocadosource.com