Pijawki lecznicze w jaki sposób i na co pomagają?

Pijawki lecznicze znano już w starożytności. Upuszczanie krwi przy ich pomocy przedstawiono na staroegipskich freskach, Hipokrates poświęcił im nawet osobne dzieło. Popularność hirudoterapii czyli leczenia pijawkami zmalała w ostatnim  stuleciu zmalała wraz z rozwojem farmacji. Teraz kiedy coraz więcej osób  przekonuje się, że chemiczne lekarstwa nie to droga donikąd,  pijawki podobnie jak inne naturalne metody znów wzbudzają zainteresowanie.  W wielu krajach hirudoterapia już została zatwierdzona jako oficjalny sposób leczenia, jest refundowana i stosowana w szpitalach.

 

Chociaż pijawki wzbudzają wstręt i strach nie sprawiają bólu i pomagają w wielu chorobach. W dawnych czasach wierzono, że pijawki leczą przez wysysanie złej krwi. Łowiono je w bagnach, stawach i jeziorach. Zawód łowcy pijawek był intratnym zajęciem, jedna osoba była w stanie upolować nawet 2 tysiące dziennie a sprzedawały się błyskawicznie. Nie tylko każdy lekarz ale i gospodyni domowa musiała mieć w domu słoik z pijawkami. Spowodowało to w niektórych regionach całkowite wyniszczenie populacji w naturze i konieczność sprowadzania z innych krajów. Napoleon na potrzeby swojej armii importował z Węgier 6 milionów pijawek rocznie.

 

pijawki

 

Obecnie pijawki do celów medycznych hoduje się w laboratoriach i specjalnych ośrodkach w sterylnych warunkach. Dziś wiemy, że efekt leczniczy spowodowany jest obecnymi w ślinie pijawek związkami, które przechodzą do krwiobiegu żywiciela.  Badacze zidentyfikowali ponad w ich ślinie 20 substancji bioaktywnych w tym hirudynę, antystatynę, histaminę.  Związki te mają działanie odtruwające, przeciwbólowe, przeciwzapalne, uspokajające. Pobudzają odporność, regulują ciśnienie krwi i rozpuszczają obecne we krwi skrzepy. Dzięki temu hirudoterapia wspomaga leczenie wielu chorób.

Podczas jednego posiłku trwającego godzinę jedna pijawka wypija ok 10 ml czyli jedną łyżeczkę krwi. Po przystawieniu lekko nacina skórę zębami wydzielając znieczulające związki, cały zabieg jest bezbolesny.

pijawki

Na co pomagają pijawki lecznicze ?

Choroby układu krążenia
Wspomagają leczenie zakrzepicy, miażdżycy tętnic, zapalenia żył głębokich, żylaków, nadciśnienia, stanów przedzawałowych, dusznicy, hemoroidów

Choroby układu oddechowego
Zapalenie płuc, krtani, zatok, oskrzeli, astma, rozedma, przerost migdałków

Choroby skóry
Łuszczyca, trądzik, liszaj, trudno gojące się rany

Urazy narządu ruchu
Krwiaki, oparzenia, odmrożenia, choroby zwyrodnieniowe

Inne dolegliwości
Reumatyzm, cukrzyca, przewlekłe stany zapalne, po zabiegach operacyjnych,  otyłość, zapalenie prostaty, bezpłodność i innych. Niektórzy jak np. Demi Moore przystawiają sobie pijawki w celu odmładzającego oczyszczania.

Pijawki nie są panaceum dla każdego, istnieją przeciwwskazania do stosowania.  Nie przystawia się pijawek kobietom w ciąży, małym dzieciom, chorym na hemofilię, anemię, stosującym leki przeciwzakrzepowe. Należy zawsze zachować ostrożność, sprawdzić czy pijawki pochodzą z certyfikowanej hodowli a osoba wykonująca zabieg jest odpowiednio przeszkolona.

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marcela
Marcela
1 rok temu

Moglibyście proszę napisać w jakim mechanizmie hirudoterapia leczy np. zapalenie płuc, cukrzycę (którego typu?), łuszczycę, bliżej niezidentyfikowane w artykule stany zapalne (Leśniowski-Crohn?)? Bo tak wymieniona cała gama chorób, od Sasa do Lasa, zupełnie różne patomechanizmy, a substancje wydzielane przez pijawki raczej nie mają szerokiej gamy właściwości. To tak jakby pisać, że aspiryna leczy wszystkie te choroby, bo ma działanie przeciwzapalne, przeciwgoraczkowe, przeciwbólowe, hamujące płytki i Bóg wie jakie jeszcze, a przecież wskazania są ograniczone, mimo że stany zapalne występują w wielu chorobach (infekcje, autoimmunologiczne, nowotworowe itd.) a nikt przecież nie pisze o leczeniu nowotworów czy RZS aspiryną. Jeśli coś leczy… Czytaj więcej »

%d bloggers like this: