Pomurnik lekarski na nerki, układ moczowy, obrzęki, reumatyzm

Pomurnik lekarski [Parietaria officinalis] jest reliktem dawnych upraw, chwastem z rodziny pokrzywowatych.

Rośnie na przydrożach, przypłociach, rumowiskach, w pobliżu opuszczonych domów, w pęknięciach ścian budynków, chodników, wzdłuż opuszczonych kwietników. Stąd łacińska nazwa oznaczająca mur, ścianę. Pomurnik, parietaria lekarska [Parietaria officinalis]

Polskie stanowiska są głównie pozostałością po dawnych uprawach, głównie w średniowiecznych klasztorach.  Wiele z nich zanikło ze względu na konserwacje murów, ale roślina pojawia się w nowych miejscach.

Marcin z Urzędowa w Herbarzu z roku 1595 wspominał że pomurnik siano w przydomowych i przyklasztornych ogródkach. Z czasem roślina rozprzestrzeniała się do miast, zasiedlając mury i miejskie bruki. W dawnej Polsce pomurnik stosowano do leczenia chorób układu moczowego, nerek, reumatyzmu oraz zewnętrznie na skórę.

Pomurnik lekarski

Parietaria, pomurnik jest niewielką byliną wieloletnią dorasta do wysokości 80-100 cm. Wyglądem przypomina pokrzywę, ma zwykle pojedyncze łodygi.  Podłużnie, błyszczące jajowate liście o 3 nerwach, bez włosków parzących z obu stron są zaostrzone. Niewielkie, zielonkawe kwiaty skupione w gęste,  kuliste kwiatostany.  Owocem jest drobna niełupka.

pomurnik lekarski przepisy

Roślina tworzy zwarte kępy lub  łany, w miejscach zacienionych, z małym nasłonecznieniem.  Kwitnie od czerwca do września. Surowcem lekarskim jest ziele pomurnika zbierane w okresie kwitnienia wraz z kwiatostanem oraz korzeń.

Właściwości lecznicze

Pomurnik to zapomniane, ale bardzo wartościowe zioło. Bogaty w sole mineralne – potas, wapń, magnez, flawonoidy, garbniki i kwasy organiczne. Słabo poznany pod względem fitochemicznym ze względu na stosunkowo małe zainteresowanie. Jednak bogate doświadczenie w medycynie ludowej dowodzi, że roślina jest niezwykle pożyteczna w leczeniu wielu dolegliwości.

 • Pomurnik działa moczopędnie, oczyszczająco, przeciwzapalnie, zmiękczająco wykrztuśnie, napotnie
 • Rozpuszcza kamienie nerkowe i w układzie moczowym
 • Wypłukuje złogi reumatyczne
 • Łagodzi kaszel, astmę, problemy z oddychaniem
 • Bardzo skutecznie redukuje obrzęki pochodzenia nerkowego, krążeniowego, cukrzycowego, limfatycznego

Parietaria officinalis pomurnik

Roślina ma silne właściwości oczyszczające. Po krótkim czasie można zauważyć, że pozbywając się nadmiaru płynów wyeliminujemy zbędne substancje, które nagromadziły się w stawach. Redukuje to i łagodzi bolesne objawy.

Tradycyjnie pomurnik stosuje się
 • W leczeniu chorób dróg moczowych, nerek, pęcherza
 • Kamicy nerek i dróg moczowych
 • Zapalenia pęcherza i dolegliwości towarzyszących
 • Zaburzeniach retencji płynów, obrzękach
 • Chorobach reumatycznych
 • Leczeniu zaburzeń metabolicznych, którym celem jest redukcja płynów ustrojowych otyłość, cukrzyca, cellulit
 • Wspomagająco w leczeniu chorób związanych z zatrzymywaniem płynów i obrzęków – słabe krążenie, nadciśnienie, obrzęki
 • Zewnętrzne w leczeniu ran, wrzodów, oparzeń.
Pomurnik zastosowania lecznicze

Pomurnik jest szeroko rozpowszechniony na włoskim wybrzeżu morza Śródziemnego i wyspach. Jest tu popularnym dodatkiem w kuchni jako dodatek do zup, nadzień, omletów i środkiem leczniczym sprawdzonym od pokoleń.

 • Tradycyjnie służy do okładów na urazy i skręcenia. Utłuczony miesza się z octem i białkiem jajka. Okłada uraz i bandażuje.
 • Stłuczone na miazgę liście stosuje się na owrzodzenia, czyraki, rany, podrażnienia i pęknięcia skóry, hemoroidy.
 • Świeże listki stosuje się do leczenia zapalenia spojówek i jęczmienia nacierając powieki.
 • Jako środek do odrobaczania dzieci stosowano posiekane listki z ząbkiem czosnku i oliwą z oliwek
 • Napary z kwitnących kwiatostanów stosuje się do inhalacji przy przeziębieniach i alergiach układu pokarmowego
Herbatka z pomurnika

Łyżkę świeżego ziela (2 łyżki suszu) zalewa się 250 ml wrzątku. Zaparza kwadrans pod przykryciem. Pije 2-3 razy dziennie w zaburzeniach retencji płynów, chorobach dróg moczowych, problemach metabolicznych.

Jako środek na hemoroidy parzy się 2 godziny. Stosuje 2 łyżki co 3-4 godziny. pomurnik obrzęki

Sok z liści i łodygi 
Pomaga w anginach, przewlekłym kaszlu. Miesza się łyżeczkę z wodą, zażywa 3-4 razy dziennie. Sok trzymany w ustach łagodzi ból zębów. Stosowany do płukania gardła łagodzi ból, chrypkę.  Dioscorides pisał, że stosuje się „ w lewatywach, bólach macierzy i kolkach ”.

Wywar z korzenia 
5 g sproszkowanego korzenia gotuje się kilka minut w 250 ml wody. Odstawia do naciągnięcia na godzinę. Pije się szklankę 3 razy dziennie przed posiłkiem przy astmie oskrzelowej. Zewnętrznie robi wywar z 8 g korzenia na 250 ml wody. Stosuje do okładów na skórę, płukanek do włosów, nasiadówek przy hemoroidach.

W starych księgach znalazłam jeszcze jeden przepis.
Należy przygotować napar z pomurnika pozyskanego w odpowiednim rytuale. „Trzeba wyrwać roślinę lewą ręką ze wschodniego muru budynku w noc przy pełni księżyca. Wywar postawić na noc na parapecie, bez wyjmowania rośliny zanurzonej w wodzie. Niestety, autorzy nie wyjaśnili celu postępowania 🙂

W okresie pylenia pomurnik wywołuje alergie. Reakcje krzyżowe wywołuje morwa, bazylia, figi groszek.

Bogusia della Porta

3 1 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: