Apteka w twojej kuchni, Leki z sadu i ogrodu, Medycyna ludowa, Z rożnych stron świata, Zdrowie na talerzu

Przepisy na pyszne „jabłkowe leki” pomocne w zaburzeniach pracy jelit

Przepisy na smaczne „jabłkowe leki”

Gdy codziennie zjadasz jabłko to lekarza widzisz rzadko

W tym starym przysłowiu jest dużo prawdy, jabłka są bowiem źródłem witamin, potasu, fosforu, magnezu, cynku i żelaza, w soczystym miąższu kryją się pektyny i cukry, fruktoza i glukoza.
Są niskokaloryczne, poprawiają trawienie, wzmacniają serce, wspomagają odchudzanie, zapobiegają zaparciom, regulują pracę jelit, a nawet poprawiają florę bakteryjną, pektyny jabłkowe mają zdolność wiązania metali ciężkich zawartych np. w tytoniu, co ułatwia ich usuwanie z organizm.

Jest jedno ale.
Muszą to być jabłka starych odmian uprawiane bez udziału pestycydów. Dlaczego? O tym tutaj. Przepisy, które prezentujemy wymagają właśnie takich niepozornych, brzydkich jabłek starych odmian o małej zawartości  cukrów a dużej wartości biologicznej.

jabłka starych odmian

 

Jabłka uzdrawiające jelita

2-3 niewielkie jabłka
szczypta gałki muszkatołowej
1 łyżeczka masła klarowanego ghee – przepis jak wyklarować masło

Obrane jabłka ugotować bez gniazd nasiennych. Tłuczkiem do ziemniaków rozgnieść na papkę, dodać łyżeczkę masła i szczyptę gałki muszkatołowej. Jest to stara ajurwedyjska receptura stosowana przy zapaleniu okrężnicy, problemach trawiennych i żołądkowych. Uspakaja podrażnione jelita, zapobiega wzdęciom reguluje trawienie.

 

Przepisy na pyszne jabłkowe leki pomocne w zaburzeniach pracy jelit

Podrażnienie dróg żółciowych i trzustki – przepisy 

Jabłka z ryżem
2-3 niewielkie jabłka
3-4 łyżki ryżu
1 płaska łyżeczka cynamonu cejlońskiego
1 goździk

Namoczony wcześniej ryż zagotować z goździkiem, dodać obrane jabłka bez gniazd nasiennych pokrojone w kostkę, ugotować do miękkości. Na talerzu posypać cynamonem. Spożywać na śniadanie przez kilka dni, do czasu aż układ trawienny zacznie normalnie pracować. W ciągu dnia stosować lekką dietę.

przepisy jabłka

Przewlekła choroba dróg żółciowych i trzustki

2-3 niewielkie jabłka
1 płaska łyżeczka cynamonu cejlońskiego
1 łyżeczka masła ghee
szczypta gałki muszkatołowej

Obrane jabłka ugotować bez gniazd nasiennych. Tłuczkiem do ziemniaków rozgnieść na papkę, dodać łyżeczkę masła i szczyptę gałki muszkatołowej. Na koniec posypać cynamonem i wymieszać.

Jabłka oczyszczające jelita

Dla osób cierpiących na zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia, z otyłością brzuszną, bez chorób trzustki, wątroby i dróg żółciowych

2 jabłka
1 łyżka siemienia lnianego
1 łyżeczka nasion kolendry
1 łyżka miodu
1 szklanka przegotowanej, chłodnej wody

Siemię lniane i kolendrę zmielić w młynku do kawy. Obrane jabłka wraz z gniazdami nasiennymi pokroić na kawałki. Zblendować wraz z wodą na papkę, dodać siemię lniane i kolendrę. Wymieszać i wypić.
Stosować przez tydzień, zrobić przerwę.
Mikstura oczyszcza organizm ze złogów i toksyn w tym metali ciężkich, przyspiesza metabolizm, wzmacnia jelita i system trawienny, odchudza

leczniczy sok z buraka marchewki i jabłka

Sok leczniczo-energetyczny 

2 małe jabłka
1 mały burak lub ½ dużego
2 niewielkie marchewki

Wycisnąć sok z buraka. Wstawić na 1/2 godziny do lodówki w szklanym naczyniu bez przykrycia. Po godzinie wycisnąć sok z marchewki i jabłka, wymieszać z sokiem z buraków i powoli wypić
Pić na pusty żołądek, pół godziny przed śniadaniem, ewentualnie w przypadku intensywnego leczenia po raz drugi ok. godziny 17-tej.
Bardzo ważne aby nie mieszać wszystkich składników razem. Sok z buraka musi się odstać, aby nie obciążał zbytnio żołądka mogąc powodować nudności, wymioty, zawroty głowy i bóle brzucha.

Polecany przez lekarzy medycyny holistycznej jako remedium na wiele chorób, w tym nowotwory. Eliminuje i spowalnia wzrost komórek rakowych, pomaga w schorzeniach układu trawiennego, trzustki, chorobach płuc, wzmacnia serce i układ krwionośny, regeneruje wątrobę, zwiększa produkcje czerwonych krwinek, poprawia funkcjonowanie mózgu, wzroku i odmładza organizm.

Ma właściwości przeciwzapalne. Idealny też dla osób odchudzających – daje maksymalną energię z minimalną ilością kalorii.
Warzywa w postaci soku znacznie ułatwiają przyswajanie składników odżywczych. Wypijając szklankę świeżo wyciśniętego soku, dostarczamy organizmowi w najbardziej korzystnej i przyswajalnej formie cenne składniki i energię, które bezpośrednio docierają do komórek omijając proces trawienia.

Do soku można dodać wg uznania 2-3 łyżeczki soku z cytryny, szczyptę cynamonu, gałki muszkatołowej, imbiru lub papryczki chili.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments