REKLAMA

Przywrotnik – najlepszy przyjaciel kobiety od dawien dawna do dziś

Przywrotnik łac. Alchemilla mollis potocznie zwany lwią łapą, gwiazdoszem albo zielem Matki Boskiej można spotkać na terenie całego kraju głownie na skrajach lasów, przy drogach, wilgotnych łąkach i ogrodach.
Dawni zielarze nazwali go najlepszym przyjacielem kobiety i pozostał nim do dziś.
Ziele powszechnie stosowano przy większości dolegliwości kobiecych od bolesnych miesiączek, po dolegliwości okresu przekwitania. A już obowiązkowo u kobiet w ciąży i położnic.

Johann Kunzle – szwajcarski ksiądz, fitoterapeuta pisał

Dwie trzecie operacji kobiecych byłoby zbędnych w wypadku wcześniejszego i dłuższego stosowania tego ziela. Bo leczy ono wszystkie stany zapalne podbrzusza gorączkę, poparzenia, ropne wrzody i przepukliny. Każda położnica powinna pić przez 8 do 10 dni dość dużo herbatki z przywrotnika. Nie jedno dziecko miałoby jeszcze matkę, nie jeden niepocieszony wdowiec żonę, gdyby znały one ten dar Boży.

Co leczy przywrotnik?

Zioło wyreguluje cykl menstruacyjny, złagodzi bóle, wyleczy upławy, zbyt obfite krwawienia, infekcje intymne i wszelkie choroby podbrzuszna. U młodych dziewcząt na początku dojrzewania przywrotnik z krwawnikiem  wyregulują cykl nawet w tych przypadkach, kiedy poprawa nie następuje pomimo stosowania leczenia farmakologicznego.

Ma działanie ściągające, przeciwzapalne i gojące. Znajduje zastosowanie w:

  • Ropiejących ran, gorączce przyrannej, ranach poporodowych, zaniedbanych wrzodach
  • Do płukania ust po usunięciu zęba, w stanach zapalnych jamy ustnej, wrzodach, ranach i aftach
  • Przy niedokrwistości, osłabieniu mięśni,  mięśnia sercowego
  • By wzmocnić wiązania maciczne i zmniejszyć ryzyko poronienia. Kobiety do 3 miesiąca ciąży powinny go pić codziennie.
  • Razem z tasznikiem pomaga nawet w wypadaniu macicy i przepuklinie pachwinowej. W obydwu przypadkach codziennie pije się łykami 4 szklanki herbatki z przywrotnika i masuje odpowiednie miejsca nalewką z tasznika.

przywrotnik właściwości i zastosowanie

Dawniej przywrotnik stosowano na rany, w epilepsji i przepuklinach

Człowiek z przepukliną niezależnie czy młody czy stary  powinien dwie garście przywrotnika gotować w miarce wody tak długo jak gotuje się jajko na twardo, a potem pić.
Maria Treben, Apteka Pana Boga

Przywrotnik działa przeciwzapalnie, moczopędnie i rozkurczowo. Niesie ulgę w problemach trawiennych, biegunkach, zapaleniu żołądka, nieżytach jelit. Pomaga w rozstroju  żołądka i jelit, wzdęciach, odbijaniach, bólach brzucha. O. Klimuszko zalecał w mieszankach z innymi ziołami przy cukrzycy, wrzodach żołądka i dwunastnicy,  stanach zapalnych przewodu pokarmowego, reumatyzmie i gościu. W połączeniu z tasznikiem, przywrotnik pomaga przy zaniku mięśni i innych ciężkich, nieuleczalnych chorobach mięśni, stwardnieniu rozsianym i uszkodzeniu mięśnia sercowego.

Przywrotnik można wykorzystać kosmetycznie

Dodany do kąpieli ujędrni i zregeneruje skórę.  W domowych maseczkach rozjaśni blizny i przebarwienia, zamknie pory, złagodzi trądzik. Przemywanie twarzy naparem spłyci zmarszczki i odmłodzi cerę. Doskonale poradzi sobie z pękającymi naczynkami.  Okłady z naparu przywrotnika nadają się do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek i infekcjach.

 

Przywrotnik - najlepszy przyjaciel kobiety od dawien dawna do dziś

Przywrotnik zastosowanie i przepisy

Herbatka z przywrotnika
Łyżkę ziela przywrotnika w równej proporcji z jasnotą zalać szklanką wody. Zagotować. Odstawić na 15 minut pod przykryciem. Pić ciepłą łykami przez cały dzień.
Herbatka usprawnia pracę układu rozrodczego, zapobiega mięśniakom i chorobom kobiecym.

Herbatka na upławy dla młodych kobiet
Wymieszać w równych ilościach przywrotnik, skrzyp, jasnotę białą i pięciornik gęsi.
2 czubate łyżeczki mieszanki zalać 1/4 litra wrzątku, odstawić pod przykryciem na 15 minut. Odcedzić, można dosłodzić miodem. Stosować 3-4 tygodnie po 2 szklanki gorącego naparu dziennie.
Zalecany dla młodych kobiet o słabej konstytucji fizycznej, cierpiących na chroniczne upławy. Działanie wzmocnią półkąpiele z rumianku, przywrotnika i jasnoty.

Herbatka na upławy dla starszych kobiet
Wymieszać w równych ilościach przywrotnik, kwiat jasnoty, skrzyp, krwawnik, melisę i dziurawiec.
2 czubate łyżeczki mieszanki zalać 1/4 litra wrzątku, odstawić pod przykryciem na 10 minut. Odcedzić i dosłodzić miodem. Stosować 4-6 tygodni po 2 szklanki gorącego naparu dziennie.

Nowotwory piersi, jajników, macicy
Łyżeczkę mieszanki przywrotnika pospolitego, przywrotnika górskiego i żółtej lub białej jasnoty zalać szklanką wrzątku. Parzyć 10 minut. Odcedzić. Popijać łykami na zimno.

Nieregularne miesiączki
Wymieszać ziele przywrotnika, melisy, bukwicy, liść pokrzywy i nasiona kozieradki. Zioła sproszkować, zażywać 2 razy dziennie po łyżeczce do uzyskania poprawy.

Zapalenie przydatków
Wymieszać ziele przywrotnika, kwiat nagietka i jasnoty białej. 3 łyżki mieszanki zalać 3 szklankami wody. Zagotować, odstawić na 15 minut. Pić ciepły łykami do tego zażywać 3 x dziennie 50 kropli nalewki z nagietka.

Okłady
Odpowiednią ilość świeżego ziela przepłukać, rozgnieść na kawałki, przykładać.

Mieszanka na nieżyty jelit i biegunki
Wymieszać ziele przywrotnika, pięciornika gęsiego, rdestu ptasiego, liści poziomki i liści mięty pieprzowej.
2 łyżki mieszanki zalać 2 szklankami wrzątku. Przykryć i odstawić na 1 godz. Pić po 1/2 szklanki 2–4 razy dziennie między posiłkami.

Kąpiele 
200 g ziela przywrotnika, można dodać rumianek, krwawnik lub lipę zalać 3 litrami wody. Gotować kilka minut pod przykryciem. Przecedzić, dodać do kąpieli. Pomaga w chorobach kobiecych, ujędrnienia i regeneruje skórę.

Przepisy pochodzą z
Treben M, Apteka Pana Boga
Korżawska S, Prosta droga do zdrowia, Po zdrowie ziołami
Kolenda A, z Apteczki babuni
Ożarowski A, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowan

a

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
pigwa przepisy sok z pigwy

Pigwa pospolita – polska cytryna. Właściwości lec...

Pigwa pospolita [Cydonia oblonga] niegdyś była powszechnie uprawiana kreteńskiej Cydonii, stąd pocho[...]

%d bloggers like this: