Rabarbar [Rheum] zwany rzewieniem jest dobrze nam znaną byliną o charakterystycznych dużych liściach w kształcie serca. Długie bordowe łodygi o kwaskowatym smaku idealnie pasują do deserów i kompotów. Liście rabarbaru są toksyczne, dawniej stosowano je jako naturalny środek owadobójczy.
Po zebraniu liście natychmiast odcinamy, możemy zalać wodą i zrobić kompost. Łodygi przed gotowaniem starannie obieramy z włókien.
Rabarbar właściwości lecznicze
Lecznicze właściwości rabarbaru odkryli Chińczycy na długo nim trafił do kuchni. Do dziś w medycynie chińskiej zajmuje ważne miejsce wśród roślin o znaczeniu terapeutycznym.
Rabarbar jest bogatym źródłem witamin A, C, E, z grupy B, potasu, luteiny, kwasu foliowego i błonnika. Zawiera przeciwutleniacze – karotenoidy, likopen i antocyjany. W medycynie ludowej używano rabarbaru jako środka przeczyszczającego. Rabarbar ma właściwości przeciwbakteryjne
- Pobudza pracę jelit, łagodzi zaparcia
- Poprawia metabolizm, sprzyja odchudzaniu
- Reguluje poziom glukozy
- Oczyszcza i dezynfekuje jelita
- Pod wpływem wysokiej temperatury uwalniają się polifenole o działaniu przeciwnowotworowym.
Sebastian Kneipp słynny niemiecki proboszcz uruchomił niegdyś wyrób leczniczych preparatów roślinnych z aloesu, rabarbaru i siana.
Przeciwwskazania:
Rabarbar zawiera dużo kwasu szczawiowego, odpowiedzialnego za wypłukiwanie wapnia z kości i powstawanie kamieni nerkowych. Powinny go unikać osoby chore na reumatyzm bądź z kamicą nerkową.
Rabarbar przeciw nowotworom
Jak wykazały badania [1] po 20 minutach pieczenia wzrasta stężenie związków, które niszczą komórki rakowe lub uniemożliwiają ich dalszy wzrost. Wcześniej uważano, że takie właściwości posiada tylko wschodnia odmiana lecznicza [2]
Wykazuje też właściwości terapeutyczne w leczeniu pacjentów
Badania na zwierzętach wykazały, że ekstrakt z rabarbaru działa ochronnie na błony śluzowe jelit. Dzięki zawartości luteiny działa korzystnie na wzrok. Chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej i zaćmą.
Rabarbar zawiera rapontycynę stymulującą działanie estrogenów i równoważącą nadmiar estrogenów. Łagodzi przebieg menopauzy i równoważy hormony w okresie dojrzewania.
Rabarbar w kuchni
Ze względu na cierpki, kwaskowaty smak idealnie nadaje się na orzeźwiający kompot, galaretkę, drzem. Jako dodatek do ciast i deserów.
Tarta z rabarbaru i truskawek
Ciasto kruche podzielić na dwie części.
Wylepić formę jedną częścią ciasta
Zapiec 10 minut w temperaturze 180 stopni.
Na nadzienie wymieszać:
- 2 szklanki pokrojonego rabarbaru
- ¾ szklanki truskawek z ogródka
- ½ łyżeczki cynamonu
- łyżeczkę startej skórki pomarańczowej
- posłodzić do smaku
Na podpieczonym cieście rozłożyć nadzienie.
Przykryć wierzchem ciasta robiąc z wierzchy dziurki
Albo pokroić w wąskie paski i ułożyć kratkę.
Piec w temperaturze 180 stopni 20 minut.
Jednym z najbardziej niezwykłych przepisów jest rabarbar gotowany na maśle, z dodatkiem odrobiny gałki muszkatołowej. Tak przyrządzony tworzy idealny dodatek do ryb i dań mięsnych.
Poszukuję produktów, które mają działanie antynowotworowe, bo chciałabym ich do diety wprowadzić jak najwięcej, ale szczerze powiem, że na rabarbar napotkałam się pierwszy raz. No ale dobrze wiedzieć, dopiszę do listy. Za to każdemu polecę dopisać sobie kurkumę, bo wiele czytałam na temat jej pomocnego działania w walce z rakiem. Jeśli ktoś jest też w grupie ryzyka, choć teraz co trzecia osoba chyba jest, to polecam również poszukać co pomoże w profilaktyce, bo nie ma co czekać. Kurkuminę można brać w tabletkach, nie ukrywajmy jest to wygoda, lub jeśli ktoś lubi dodawać kurkumę do jedzenia, choć żeby była to dawka… Czytaj więcej »
Kapsaicyna i kurkumina , są to 2 składniki które wykazują silne działanie przeciwnowotworowe . Dzięki jolu że zwróciłaś uwagę na tak ważną sprawę jaką jest przyswajanie substancji czynnej. W większości produktów nie wygląda to zbyt ciekawie.