Reumatyzm to określenie wielu chorób objawiających się stanem zapalnym układu kostnego, którym towarzyszy ból.
Kiedy zjawiamy się u lekarza skarżąc się na ból kolan, stawie barkowym czy w biodrach prawdopodobnie padnie słowo reumatyzm. Lekarze nie wiedzący dokładnie co dolega pacjentom mówią chętnie o schorzeniach typu reumatycznego.
Łamanie w kościach, bolące stawy i mięśnie to dolegliwości przypisywane reumatyzmowi, co jest dużym uproszczeniem. Istnieje bowiem wiele różnych chorób reumatycznych, odmienne są przyczyny ich powstawania i niejednakowy przebieg.
Medycyna klasyczna leczy jednakowoż wszystkie choroby dające się zakwalifikować jako reumatyzm silnymi lekami przeciwzapalnymi, które co prawda łagodzą ból, ale żaden poważny lekarz nie odważyłby się mówić o wyleczeniu tymi specyfikami, nie mówiąc już o ich działaniach ubocznych.
O wiele lepsze rezultaty osiąga się przy leczeniu ziołami i dietą. Lekarze medycyny wschodniej uważają, że reumatyzm ma swoje źródło w okrężnicy i zaburzeniach metabolizmu, a bez wyleczenia przyczyny nie ma mowy o całkowitym powrocie do zdrowia. Właściwe rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniej kuracji, cierpliwość i konsekwencja pozwalają na całkowite wyzdrowienie nawet w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, przy którym medycyna akademicka rozkłada ręce.
W aptece przyrody istnieje wiele leków, które w miarę sprawnie potrafią usuwać stany zapalne, nadmiar kwasu moczowego, toksyny, likwidować ból i umożliwić powrót do pewnej sprawności. Należy jednak pamiętać, że samo zastosowanie ziół na reumatyzm często nie wystarcza by na zawsze oddalić chorobę. Często równocześnie należy leczyć pierwotną i poboczne przyczyny np. jelita, nerki, zaburzenia metaboliczne, wątrobę, zakażenia pasożytnicze, nadmiar śluzu, wilgoci, zimna
Zioła na reumatyzm
W leczeniu chorób reumatycznych stosuje się przede wszystkim zioła i niektóre przyprawy o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i oczyszczających ze złogów jelita, nerki, wątrobę oraz poprawiające ukrwienie kąpiele, okłady i wcierki.
Są to m.in kora wierzby, imbir, kurkuma, czarnuszka, rozmaryn, widłak, wiązówka błotna, gorczyca, czarci pazur, czosnek niedźwiedzi, szczawik zajęczy, lwia paszcza, dziurawiec, mniszek, lepiężnik, pokrzywa, skrzyp, rukiew wodna, jałowiec, jarzębina, dereń, pigwa, seler, ruta, cząber, czarny bez, czarna porzeczka, liść jesionu. Bardzo dobre rezultaty daje stosowanie wewnętrzne i zewnętrznie własnoręcznie zrobionych ziół szwedzkich.
Osoby, które cierpią na reumatyzm dobrze jak włączą jako dodatek do codziennej diety:
czarnuszkę – hamuje rozwój chorób autoimmunologicznych i zmniejsza ból stawów
kurkumę – działa przeciwzapalnie
rozmaryn – łagodzi bóle reumatyczne
imbir – działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo
rukiew wodną – pomaga na dolegliwości wynikające z zaburzeń przemiany materii, do których zalicza się reumatyzm
Reumatyzm przepisy lecznicze
Napar z 4 ziół
Wymieszać w równych ilościach skrzyp polny, liść brzozy, liść wierzby, jagody jałowca. Łyżeczkę mieszanki zaparzać 10 minut w szklance wody. Pić małymi łykami nie słodzoną szklankę naparu 2 x dziennie: wcześnie rano i wieczorem. Jeśli to możliwe również w ciągu dnia. Kuracja tym naparem powinna trwać 2 tygodnie, inaczej nie przyniesie skutku.
Mieszanka o. Klimuszki
Wymieszać w równych ilościach korę wierzby, korę kaliny koralowej, kłącze tataraku, korzeń wilżyny, kwiat wiązówki, ziele serdecznika, liść brzozy, korzeń arcydzięgla, kłącze perzu, owoc maliny i przywrotnik. Łyżeczkę mieszanki zaparzać 20 minut w szklance wody. Pić 3 razy dziennie po szklance naparu 20 minut przed posiłkiem.
Herbatka na reumatoidalne zapalenie stawów
Wymieszać w równych ilościach pokrzywę, skrzyp polny, czarny bez, wiązówkę, perz, fiołek trójbarwny, wilżynę, brzozę, owoc dzikiej róży. 1 łyżkę suszu zalać szklanką wrzątku, parzyć 10 -15 minut. Po przecedzeniu można dodać propolisu lub miodu. Herbatka działa rozgrzewająco, poprawia krążenie, oczyszcza z toksyn, zmniejsza ogniska zapalne, redukuje ból. Pić raz dziennie. Na pierwsze efekty trzeba poczekać ok. miesiąc.
Herbatka na reumatyzm zwyrodnieniowy
Wymieszać w równych ilościach korzeń mniszka, owoc głogu, pokrzywę, szyszki chmielu, miętę, bez czarny i skrzyp. 1 łyżeczkę suszu zalać szklanką wrzątku, parzyć 10 minut. Pić 2 x dziennie po szklance.
Napar na reumatyczny ból stawów przy zmianie pogody
Wymieszać w równych ilościach czarny bez, korzeń cykorii, fiołek trójbarwny, mniszek, skrzyp, rumianek i pokrzywę. 1 łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, parzyć 10 minut. Pić w czasie nasilonego bólu szklankę naparu co 2-3 godziny.
Kuracja śródziemnomorska
Stosowali już ją faraonowie i starożytni Rzymianie na reumatyzm spowodowany wilgotnym klimatem.
½ szklanki soku z selera i ½ szklanki soku z marchwi wymieszać z łyżeczką posiekanej natki pietruszki, dodać odrobinę pieprzu i szczyptę soli kamiennej nieoczyszczonej. Pić 2 x dziennie. Dłuższa kuracja połączona z ziołami czyni cuda.
Kuracja Indian Nawajów
7 łyżek drobno pokrojonych strąków fasoli gotować w 1,5 litra wody przez 30 minut. Ostawić pod przykryciem na godzinę. Pić po szklance 3 x dziennie. Do tego 2 x dziennie po 2 godziny przykładać ciepły okład z ugotowanej fasoli wymieszany z sadłem wieprzowym. Indianie używali niedźwiedzie, ale świńskie też jest skuteczne.
Okłady na reumatyzm
Kataplazmy i okłady służą do miejscowego łagodzenia bólu i poprawę krążenia. Najskuteczniej działają zawijania ze śruty
pszennej PRZEPIS, okłady z gorczycy PRZEPIS, cebuli, liści aloesu uzbrojonego, macierzanki, imbiru PRZEPIS , maść końska , olej żywokostowy PRZEPIS. Ulgę przyniesie też wcieranie wyciągiem z arniki, chrzanu, żywokostu, babki szerokolistnej, kamfory i kąpiele ziołowe np. w igliwiu.
Latem warto skorzystać z kuracji gorącym piaskiem
Należy pamiętać by pić dużo wody, która wypłukuje złogi i toksyny. Szczególnie rano po przebudzeniu co najmniej 2 szklanki ciepłej wody w tym jedną z cytryną. Jeśli nie mamy mieszanek ziołowych, dobrze jest wypić w ciągu dnia zamiast herbaty lub kawy napar chociaż z jednego zioła np. cząbru, fiołka trójbarwnego, skrzypu polnego, bzu czarnego, pokrzywy lub mniszka.
2 łyżki suszonych liści mniszka zalać szklanką zimnej wody. Gotować przez minutę. Odstawić na 10 minut pod przykryciem. Pić 2 x dziennie przez 6 tygodni. Pomaga też na reumatyzm atakujący tkankę łączną, dodatkowo uaktywnia nerki i wątrobę.
albo
10 łodyg mniszka zebrać w porze kwitnienia – kwiecień, maj. Kwiaty oderwać a umyte łodygi żuć pojedynczo i zjadać w ciągu dnia. Kuracja pomaga nie tylko na reumatyzm, ale i na cukrzycę.
Osobiście często w przypadku jakiś dolegliwości staram się najpierw sięgać po naturalne metody. Wiadomo, że jak okazują się mało skuteczne to szukam specjalisty, chociaż też wybieram takiego z polecenia. Właśnie szukam jakiegoś lekarza od stawów, bo nie mogę sobie sama poradzić z bólem.
Ciekawy artykuł. U mnie ból pojawił się nagle, a zaczęło od łokcia. Najpierw lekarze sądzili, że to łokieć tenisisty, ale gdy do łokcia dołączyło kolano stwierdzili, że to reumatyzm. W moim przypadku pomogło połączenie krioterapii oraz suplementacja dużą dawką omegi 3 i zażywanie roślinnego preparatu Reumpapai.