Ciekawostki, Jak kupować, Porady, Warto wiedzieć

Lewoskrętna witamina C to tylko chwyt marketingowy

Lewoskrętna witamina C jest sprzedawana zwykle po kilkakrotnie wyższych cenach, które uzasadniane są jej „wyjątkowymi” właściwościami. Sprytni handlowcy reklamują ją jako znacznie skuteczniejszą od  „zwykłej” witaminy C, która może nawet szkodzić!  Przy opisie produktu zwykle widnieje hasło naturalna, lewoskrętna witamina C najlepiej przyswajalna i skuteczna w leczeniu różnych chorób.

Witamina C to kwas askorbinowy lub jego sole. Jej cząsteczka występuje w dwóch konfiguracjach jako L i D, będących swoimi lustrzanymi odbiciami. Organizm ludzki potrafi wykorzystywać wyłącznie konfigurację L, którą potocznie nazywa się lewoskrętną.

witamina C naturalna syntetyczna

Prawoskrętny kwas askorbinowy D nie jest witaminą C. Nigdy nie był i nie może być sprzedawany jako witamina C.
Jeśli więc natkniecie się na na opakowanie suplementu, gdzie producent podkreśla, że oferuje jedyną skuteczną, lewoskrętną witaminę C miejcie świadomość, że to tylko sprytny chwyt marketingowy uzasadniający wysoką cenę.

To tak jakby ktoś reklamował wodę mineralną H2O podkreślając, że jest wyjątkowa bo ma aż 2 atomy wodoru w cząsteczce. Każda woda ma 2 atomy wodoru tak samo jak każda witamina C jest lewoskrętna – zarówno naturalna jak i syntetyczny kwas askorbinowy.

 

Lewoskrętna witamina C to tylko chwyt marketingowy

Oczywiście, naturalna witamina C to biologicznie aktywny kompleks składający się z kwas askorbinowego i innych substancji organicznie czynnych jak flawonoidy, enzymy, kofaktory mineralne więc bez dwóch zdań  jest bez porównania lepsza niż syntetyczna. Ale to nie ta w tabletkach czy w proszku ale występująca w naturze. Najwięcej witaminy C  zawierają owoce dzikiej róży, rokitnik, berberys, natka pietruszki, czarne porzeczki a zwłaszcza ich liście , truskawki , chrzan, czerwona papryka, cytryna i inne cytrusy.

Czasami jednak organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C  a wraz z pożywieniem można jej przyjąć ograniczone ilości w stosunku do potrzeb.   Wówczas dodatkowo można wesprzeć suplementację kwasem askorbinowym używając uderzeniowych dawek. Ale tylko dodatkowo, nie zastępczo.

Ile i w jaki sposób można przyjmować dawki uderzeniowe podczas różnego rodzaju infekcji można przeczytać w protokole dr Cathcarta witamina C w leczeniu infekcji

0 0 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments