Medycyna ludowa, Przepisy, Zioła

Zioła szwedzkie – uniwersalne lekarstwo. Przepis i zastosowania

Zioła szwedzkie przepis

Zioła szwedzkie do dawna tynktura ziołowa o wielu właściwościach leczniczych.

Recepturę złożoną z 11 ziół opracował w XVII wieku słynny szwedzki lekarz Claus Samst. Sam regularnie stosując nalewkę zmarł dopiero w wieku 104 lat, na skutek  wypadku podczas jazdy konnej. Jego rodzice i dziadkowie również dożyli sędziwego wieku i to w całkiem dobrej kondycji.

Zioła szwedzkie przepis

Po wojnie zioła szwedzkie rozpropagowała znana zielarka Maria Treben. Sama doświadczyła dobroczynnych właściwości tynktury. Opisuje też przypadki, gdzie pomogło stosowanie wewnętrzne i zewnętrzne ziół szwedzkich.

Prawdziwa historia

Jako młoda, ciężko chora kobieta, znalazłam się w Muhlviertel, pobliżu Lembach. Wysiedlona z rodzinnej miejscowości w Sudetach, chorowałam w bawarskim obozie na dur brzuszny i zatrucie jadem kiełbasianym. Do tego doszła żółtaczka i niedrożność jelit. Ponad pół roku leżałam w szpitalu. Gdy mój mąż polecił abym z dzieckiem, matką i teściową pojechała do Austrii, byłam bardzo osłabiona. Nocami nadchodziły bóle przeszywające moje ciało jak miecz. Nie mogłam w tych momentach ani siedzieć ani leżeć, chodzić ani stać; jednocześnie bóle wywoływały spazmatyczne wymioty i biegunkę. Byłam bezradnym strzępem człowieka. Lekarz rozpoznał w tym skutki tyfusu, które dają o sobie znać często przez długie lata.

Pewnego dnia, nieznana kobieta przyniosła małą buteleczkę z ciemnobrązowym płynem o silnym zapachu. Dowiedziała się o mojej chorobie i chciała mi z całego serca pomóc. Te zioła szwedzkie  również ją wyleczyły z ciężkiej choroby. W dołączonej kopii „Starego Rękopisu” w 46-ciu punktach wyjaśniano jak stosować te krople, aby leczyć każdą chorobę. Recepta pochodziła z pism sławnego szwedzkiego lekarza znalezionych po jego śmierci.

stosowanie ziół szwedzkich Marii Treben

Według punktu 43-go zioła szwedzkie leczą: „wrzody dżumy i guzy, nawet gdy już utkwiły w gardle”. Najpierw postawiłam je w domowej apteczce. Nie wierzyłam, że te skromne krople mogłyby przywrócić mi zdrowie, kiedy lekarz nie mógł pomóc. Zmieniłam jednak szybko zdanie, gdy przekonałam się, jak poprawiał się stan mojego zdrowia.

Siedziałam akurat przy olbrzymim koszu dojrzałych gruszek, które należało szybko przerobić, gdy zaczął się znowu atak. Ponieważ zapewniano mnie, że krople można stosować nie tylko do wewnątrz, ale i jako okłady. Nie zastanawiając się położyłam na brzuch watę zwilżoną kroplami, na to nałożyłam nylonowy woreczek. Naciągnęłam pasek od podwiązki i usiadłam z powrotem do swojej pracy.

Wspaniałe ciepło przepłynęło przeze mnie. Nagle poczułam, jakby ktoś jednym ruchem ręki usunął z mego ciała wszystkie choroby. Zapewniam Państwa, że ten jeden okład, który nosiłam przez cały dzień pod paskiem od podwiązki, zlikwidował wszystkie dolegliwości ostatnich miesięcy. Maria Treben Apteka Pana Boga 

Zioła szwedzkie przepis domowy

Najlepiej je zrobić samemu. Będziemy pewni jakości i gatunków użytych ziół. Niebagatelną rolę gra ręczny sposób przygotowania, bez użycia maszyn, z intencją. Własnej roboty zioła szwedzkie działają najskuteczniej. Składniki:

 • Po 10 g aloesu, senesu, kamfory, korzenia rabarbaru, kurkumy, manny*, teriaku (driakiew), korzenia arcydzięgla.
 • 5 g mirry i korzenia dziewięćsiłu i 0,2 g szafranu.

*Chodzi o mannę z soku drzewa jesionowego Fraxinus ornus . Więcej tutaj.

zioła szwedzkie składniki

Zioła mieszamy w 2 litrowym słoiku  i zalewamy 1,5 litra 40% wódki żytniej. Odstawiamy na 14 dni w słoneczne lub ciepłe miejsce. Nalewkę codziennie wstrząsamy. Przecedzamy potrzebną ilość do buteleczki z ciemnego szkła. Pozostała część ziół zalanych wódką może być przechowywana przez dowolny okres czasu. Zioła szwedzkie mogą być przechowywane wiele lat. Leżakując nabierają mocy i skuteczniej działają. Przed każdorazowym użyciem wstrząsnąć.

Na co pomagają zioła szwedzkie? 

Wskazania ze starego rękopisu 

 • Głowa
  Zawroty i bóle głowy, poprawa pamięci i funkcji mózgu. Zioła szwedzkie należy często wąchać, zwilżać nimi czubek głowy lub przykładać na głowę ściereczkę zmoczonej w ziołach. Ból i szum w uszach: wkłada się zwilżony wacik do ucha nasmarowanego olejem. Zabieg jest bardzo skuteczny. Bywa, że przywraca utracony słuch.
 • Oczy
  Zmętnienie, zaczerwienienie i wszystkie dolegliwości oczu, stany zapalne, osłabiony wzrok, zaburzone widzenie. Zioła szwedzkie chronią przed jaskrą, jeżeli odpowiednio wcześnie,  zwilża się delikatnie nalewką kąciki oczu. Po uprzednim natłuszczeniu powiek, kładzie się na zamknięte powieki lnianą ściereczkę zwilżoną nalewką.
 • Skóra
  Krosty, wysypki, strupy – w nosie lub gdziekolwiek na ciele, dokładnie i często okładane będą wyleczone.  Blizny, zranienia, cięcia, dowolne rany należy 40 razy zwilżać.  Miejsca leczone tym sposobem nie pozostawiają żadnych blizn.
 • Jama ustna
  Przy bólu zęba rozcieńcza się łyżkę stołową nalewki w niewielkiej ilością wody. Płucze jamę ustną, przetrzymując w niej płyn przez jakiś czas. Można  zwilżać bolący ząb szmatką nasączoną nalewką. Zazwyczaj ból szybko ustępuje, a stan zapalny cofa się. Pęcherze na języku i  inne uszkodzenia starannie nawilża się nalewką, zwykle problem ustępuje w krótkim czasie.
 • Gardło
  Zapalenie, zranienie gardła i problemy z połykaniem należy zażywać po kilka kropli nalewki 3 razy dziennie wolno ją łykając. Problem szybko ustąpi, a gardło wróci do formy.
Układ pokarmowy
 • Skurcze żołądka przy każdym ataku należy bardzo powoli wypić jedną, pełną łyżkę stołową nalewki.
 • Kolka należy zażyć 3 pełne łyżki nalewki, powoli jedna po drugiej.
 • Wzdęcia, zaparcia zioła szwedzkie działają wiatropędnie, przynoszą szybko pomoc w tych i innych dolegliwościach żołądkowo-jelitowych i niestrawności
 • Ból dróg żółciowych i wątroby, żółtaczka zażywać codziennie rano i wieczorem po łyżce stołowej a na noc robić okłady. Wszystkie bóle szybko mijają.
Problemy kobiece 
 • Bóle macicy przez 3 dni rano pić po jednej łyżce ziół w czerwonym winie. Pół godziny po zażyciu kropli należy pójść na spacer, po czym można zjeść śniadanie (unikać mleka).
 • Zapalenie piersi, zastój pokarmu – przykładać wilgotne ściereczki nasączone nalewką
 • Zaburzenia miesiączkowania, upławy zażywać krople przez 3 dni i powtórzyć 20 razy, a wszystko wróci do normy.

Zioła szwedzkie - lek długowieczności. Przepis i zastosowanie

Inne dolegliwości
 • Obrzęki
  Przez 6 tygodni zażywać rano i wieczorem po jednej łyżce stołowej kropli rozcieńczonych winem.
 • Hemoroidy
  Zewnętrznie przykładać wacik nasączony nalewką, co powoduje zwiększenie płynności krwi oraz przeciwdziała pieczeniu i swędzeniu. Plus zażywa się krople doustnie, przed snem.
 • Gruźlica
  Zażywać nalewkę codziennie rano, na czczo przez okres 6 tygodni.
 • Gorączka
  Przy wysokiej temperaturze, osłabieniu lub dreszczach podaje się 1 łyżkę ziół.
 • Niedokrwistość, choroby krwi
  Zażywać krople codziennie rano pewien czas. Oczyszczają krew, mają działanie krwiotwórcze, poprawiają krążenie.
 • Bóle reumatyczne
  Zażywać krople rano i wieczorem, a na bolące miejsca przykładać szmatki zwilżone nalewką – bóle kończyn ustąpią.
 • Bezsenność, nerwica
  Kto ma problemy ze snem powinien zażyć krople przed snem. Na tle nerwowym należy przyłożyć na serce szmatkę zwilżoną rozcieńczonymi kroplami
 • Ospa wietrzna
  Podawać dzieciom w zależności od wieku odpowiednią ilość kropli rozcieńczonych wodą. Przysychające strupki należy często zwilżać nalewką, by zapobiec bliznom.
Profilaktycznie

Kto zażywa codziennie rano i wieczorem krople nie potrzebuje żadnych innych lekarstw. Zioła szwedzkie wzmacniają cały organizm, usuwają drżenie nóg i rąk, „odświeżają nerwy i krew”. Zapobiegają wszelkim chorobom, ciało jest prężne, a twarz piękna i młodzieńcza.

Jak widać zioła szwedzkie mają wszechstronne działanie. Może nie leczą wszystkich chorób, lecz wymiernie wspomagają proces zdrowienia.

Referencje
Wszystkie zalecenia, przepis i cytat pochodzą z książki Marii Treben „Apteka Pana Boga” 

3.9 8 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments