Rozmaryn daje ochronę przed skutkami szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego.
Już w starożytności Rzymianie przypisywali rozmarynowi moc chroniące przed negatywnymi energiami. Im też roślina zawdzięcza nazwę botaniczną rosmarinus, od ros marinus czyli morska rosa. Sądzili, że charakterystyczny balsamiczny zapach pochodzi z osiadająca na gałązkach porannej rosy. Tymczasem wyjątkowy aromat pochodzi od dużej zawartości olejków eterycznych o działaniu leczniczym i ochronnym. Mają tak wysokie wibracje, częstotliwości, że roślina nie może ich utrzymać, ulegają rozproszeniu.
Rozmaryn chroni przed promieniowaniem
Dotychczasowe badania niezbicie wykazują, że promieniowanie elektromagnetyczne o niskiej częstotliwości zwiększa produkcję reaktywnych form tlenu, wywołuje stres oksydacyjny, uszkadza tkanki i głęboko DNA.
Kiedy dostają się do organizmu, ten nie wie co z nimi robić, uruchamia więc mechanizmy obronne. Kiedy się broni, gorzej mu wychodzą inne życiowe funkcje. System nerwowy zawiadujący organizmem przekazuje informacje i polecenia w oparciu o ładunki elektryczne. Toteż fale elektromagnetyczne mogą zagłuszać komunikaty, które wysyłają sobie komórki. Hamuje wydzielanie pewnych hormonów, w tym dopaminy, stąd prosta droga do pogorszenia nastroju, depresji.
Jedną z roślin, która niweluje negatywne skutki promieniowania jest rozmaryn lekarski [Rosmarinus officinalis]. Między innymi:
- Działa na zasadzie foto-protektora: likwiduje wolne rodniki i stymuluje endogenne mechanizmy obronne.
- Aktywuje białko P53 naprawiające uszkodzenia DNA
- Chroni przed uszkodzeniami błony komórkowej na skutek promieniowania. [1].
- Ma działanie m.in przeciwnowotworowe, zapobiega demencji.
Promieniowanie generowane przez sieci komórkowe wpływa negatywnie na organizmy żywe. Wciąż pojawiają się nowe dowody na ich szkodliwość, z czego najpoważniejsze to ryzyko to uszkodzenia DNA, krwi, mózgu. Efektem wielogodzinnej ekspozycji to: zaburzenia snu, pamięci, koncentracji, bóle głowy, pieczenie skóry, suchość w ustach.
Rozmaryn chroni przed skutkami promieniowania urządzeń elektronicznych
Godzinna rozmowa przez telefon komórkowy obniża o 25% poziom przeciwutleniaczy w ślinie. Ślina zaś stanowi pierwszą linię obrony przed reaktywnymi formami tlenu i patogenami. Rozmaryn chroni komórki przed mutacją, zabezpiecza DNA [2]. Zapobiega utracie antyoksydantów i enzymów w śliniankach. [3].
Herbatka z rozmarynu zabezpieczy ślinę
Zaparzać 10 minut pod przykryciem ½-1 łyżeczki posiekanego ziela w szklance wrzątku. Po odcedzeniu można dosłodzić miodem. Dla ochrony warto pić codziennie.
Olejek rozmarynowy
Wymieszać z olejkiem bazowym. Smarować stopy, dłonie i niewielki obszar na czubku głowy. Równie dobra jest oliwka rozmarynowa. Posiekane ziele zalać oliwą z oliwek, po kilku dniach przefiltrować.
Świeże ziele dobrze jest uprawiać w doniczkach na parapetach. Wąchanie zapachu jak udowodniono wpływa na poprawę pracy mózgu i stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie. Odrobinę rozmarynu warto częściej dodawać do potraw.
Starajmy się ograniczyć ekspozycję na działanie urządzeń elektronicznych.
- Nie trzymać telefonu komórkowego bezpośrednio przy głowie.
- Unikać rozmów w zasięgu słabego sygnału: metro, pociągi. Tam gdzie sygnał jest słaby, urządzenie zwiększa moc nadajnika nawet 1000 razy.
- Ograniczyć ekspozycję na promieniowanie urządzeń elektronicznych nocą podczas snu.
- Urządzenia nosić nosić w teczkach, torebkach. Nie w kieszeniach blisko ciała.
Referencje
Badania naukowe dotyczące ochrony przed promieniowaniem rozmarynu
[1], [2], [3], [4]
Czy przykrycie telefonu komorkowego , urzadzenia wysylajacego fale „wi-fi” folia aluminiowa moze powstrzymac promieniowanie ?
ano
Zrób sam mały eksperyment. Opakuj telefon folą aluminiową i spróbuj z innego telefonu zadzwonić na swoją komórkę. Wypróbuj to zarówno dla połączenia GSM jak i Wi-Fi – wtedy będziesz wiedział jak twoja komórka reaguje.