Co się kryją w sobie skórki warzyw i owoców ?

Skórki warzyw i owoców są czasami bardziej cenne niż sam miąższ. Ddlatego jeśli to możliwe starajmy się nie obierać przed spożyciem, a przedtem oczywiście dobrze umyć pod bieżąca woda.
W skórkach roślin często znajdują się substancje, które mogą bronić organizm przed rakiem, poprawiać nastrój, oczyszczać organizm, odmładzać itd Oto kilka przykładów:

Co się kryją w sobie skórki warzyw i owoców ?

  • Skórki czosnku zawierają przeciwutleniacze, które spowalniają proces starzenia się i chronią serce. Można nie obrany czosnek dodawać do gotowanych i pieczonych potraw, sałatek itd.
  • Skórki jabłek zawierają rzadkie przeciwutleniacze zwane triterpenoidami, które pełnią ważną rolę m.in. w walce z rakiem wątroby, raka piersi i raka jelita grubego.
  • Skórka banana jest bogata w luteinę, żółty pigment który chroni oko, poprawia wzrok oraz serotoninę, która z kolei poprawia nastrój.W przypadku banana, można zrobić koktajl np. z kakao i woda.
  • Wystarczy zjeść jeden ziemniak ze skórką aby dostarczyć połowę dziennego spożycia błonnika, potasu, żelaza, cynku i witaminy C, najlepiej wiec piec lub gotować ziemniaki w mundurkach.
  • Skórka pomarańczy, cytryny zawiera limonen, obniża poziom cholesterolu i redukuje szkodliwy wpływ promieni UV do 70%. Można używać starta skórkę np. do sałatek.
  • Kiwi – obrane kiwi zawiera 3 razy mniej przeciwutleniaczy, po dokładnym wyszorowaniu można zjeść w całości.

Co się kryją w sobie skórki warzyw i owoców ?

 

 

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: