Za spadek energii w ciągu dnia odpowiada głównie nieuregulowany poziom cukru. Wiąże się to z nagłymi wahaniami poziomu glukozy we kwi – gwałtowne wzrosty i spadki. Zazwyczaj problem ten pojawia się w godzinach popołudniowych, w niedługim czasie po spożyciu obiadu.
Popołudniowy spadek energii może objawiać się sennością, apatią, brakiem sił do czegokolwiek, uczuciem przemęczenia. Niekiedy rozdrażnienia, zaburzeniami koncentracji, rozkojarzeniem i obniżeniem zdolności intelektualnych. Wtedy przychodzi nieodparta chęć zjedzenia czegoś słodkiego.
Jeden baton, drugi, drożdżówka i kolejna kawa powodują efekt odwrotny do zamierzonego. Chwilowo pobudzają, ale szybko przychodzi ponowne załamanie. Po zjedzeniu „energetycznego” batona , słodkiej bułki związki skrobi są błyskawicznie rozrywane przez enzymy trawienne i transportowane do krwi. Poziom glukozy we krwi szybko wzrasta, trzustka natychmiast uwalnia duże ilości insuliny by szybko przepompować glukozę z krwi do komórek.
Wkrótce po nagłym wyrzucie insuliny, równie szybko spada poziom cukru we krwi. To powoduje, że czujemy się zmęczeni i senni.
Podobnie działa kofeina. Początkowo daje energetycznego kopa stymulując nadnercza. Prowadzi to do jeszcze większego załamania poziomu cukru we krwi i efekt jest ten sam.
Spadek energii w ciągu dnia
3 proste sposoby temu utracie i utrzymać energię przez cały dzień
1. Śniadanie
Cukry, w tym węglowodany, fruktoza i laktoza spożywane w porze kiedy wydzielanie kortyzolu i jego stężenie we krwi jest najwyższe powodują fatalny metabolizm glukozy we wszystkich komórkach. Skutkuje to trudnością utrzymania cukru na właściwym poziomie przez cały dzień i prowadzi do oporności na insulinę.
Najlepsze śniadanie to białka i dobre tłuszcze. Po takim śniadaniu człowiek jest syty i pełny energii przez większość dnia. Po południu apetyt będzie miarkowany, bez napadów głodu i ochoty na słodycze.
2. Zielone warzywa
Większą ilość zielonych warzyw w codziennej diecie oczyszcza i zapobiega nadmiernej agregacji krwi (gęstnieniu). Swobodnie płynąca krew dostarcza odpowiednio dużo tlenu komórkom. Zwiększa ogólny poziom energii organizmu. Zielone warzywa bogate są w chlorofil, którego cząsteczki są chemicznie bardzo podobne do hemoglobiny.Poza wieloma innymi zaletami, chlorofil dostarcza energii, odnawia czerwone krwinki i zwiększa poziom hemoglobiny.
3. Dobre tłuszcze i białka zamiast słodkiej przekąski
Przy spadku energii po południu zamiast kawy i batona lepiej sięgnąć po orzechy włoskie, migdały, nasiona chia. Podniosą poziom energii, wpłyną na sprawność umysłową, pomogą ustabilizować poziom cukru we krwi. Przy uzależnieniu od popołudniowej dawki cukru i kofeiny, przez kilka dni po odstawieniu można przez kilka dni można odczuwać gorsze samopoczucie. Trzeba pamiętać o nawadnianiu organizmu i wysypianiu się.
Spadek energii może się wiązać z niedoborem i/lub słabym przyswajaniem witamin z grupy B, wyczerpaniem nadnerczy, zaburzeniami hormonalnymi, chorobami immunologicznymi i przewlekłymi.