Artykuły, Harmonia duszy i ciała

Podążaj za swoim wewnętrznym głosem

Czy warto poświęcić wszystko, stracić to co się przez wiele lat budowało, odnosiło sukcesy po to by podążać za swoim wewnętrznym głosem? Zapewniam, że warto. Poczucie niespełnienia, wewnętrznego braku radości, niezadowolenia pomimo nie zaistnienia zewnętrznych obiektywnych okoliczności przemawiających za takim stanem to nic innego jak kopanie nas po tyłku przez duszę i jej wewnętrzny głośny krzyk o pomoc.

Coraz więcej osób tego doświadcza.
Niejednokrotnie choroba zmusza by przewartościować wszystko, innym razem upadek na samo dno lub inne wymuszone, tragiczne okoliczności są przełomowym momentem. Ale czasem wystarczy chwila, jeden impuls i wewnętrzna moc do podjęcia decyzji, by zmienić dotychczasowe życie i zacząć wszystko od początku, nawet jeśli wydaje się to karkołomnym zadaniem.Podążąj za swym wewnętrznym głosem

Podążaj za wewnętrznym głosem

Lecz kto się odważy pójść za swym wewnętrznym głosem ten sam wykreuje swoje życie tak by czerpać z niego pełnymi garściami.
A ono odpłaci mu poczuciem spełnienia, zadowolenia, spokoju, harmonii i zdrowia.
Przyciągnie odpowiednich ludzi, okoliczności, zdarzenia, które pozwolą się spełnić w każdej dziedzinie życia.

Tak też się stało w moim przypadku.
W jednej chwili podczas wakacji we Włoszech, nie mając żadnego pomysłu na to co dalej, zdecydowałam zrezygnować z tego co miałam i dosłownie wywrócić wszystko do góry nogami.

 

 

Moje miejsce na ziemi

Jest takie znane powiedzenie „wszędzie dobrze ale w domu najlepiej”.
Teraz po latach myślę, że termin dom jest swego rodzaju archetypem.
Dom rozumiany jako swoje wnętrze, swoją duszę, głębię serca, swoje prawdziwe JA.
Autentyzm i szczerość wobec siebie często wiąże się to z odrzuceniem fałszywych, narzuconych przez innych przekonań. Przez środowisko i ludzi, którzy „wiedzą lepiej” jak mamy żyć i co mamy robić by czuć się dobrze.

włoskie wakacje

Ten pamiętny impuls, za który każdego dnia dziękuję Bogu, poprzedzały sygnały, jakie dawało mi ciało postaci licznych dolegliwości fizycznych, psychicznych i rozterek duchowych.
Długo byłam na nie głucha. Nie miałam odwagi opuścić  strefy komfortu. Bałam się zostawić coś co dobrze znałam i dawało mi złudne poczucie bezpieczeństwa.

Przez lata odnosiłam sukcesy zawodowe i finansowe. Stać mnie było na inwestycje, dalekie podróże, wydawanie pieniędzy na przyjemności i kupowanie setek niepotrzebnych rzeczy. Namiastek chwilowych przyjemności.

Z drugiej strony życie w chomiczym kołowrotku. Byle jaki związek, życie z terminarzem i zegarkiem w ręku. Ciągły brak czasu i w perspektywie odkładnie szczęścia na kiedyś tam…
Wieczny stres, rywalizacja, pospiech. Jedzenie byle czego, byle jak i brak kontaktu z własną duszą, opłacałam chorobami.
Mój mózg ciągle musiał być czymś zajęty. Uzależnienie od ciągłej symulacji, jak nie praca to zakupy, spotkania, nowinki.  Filmy, wiadomości, kolorowe migające obrazki na monitorze. Dużo, głośno, szybko, intensywnie.
Bałam się ciszy i bycia z sobą, którą teraz uwielbiam..
Nie znałam siebie.

 

Życie w emocjonalnym rozedrganiu doprowadziło mnie do kiepskiego stanu zdrowia i wysiadającego systemu nerwowego.
Do stałego poczucia stresu i lęku, bardzo częstych infekcji, dołączyła uciążliwa alergia.
Coraz silniejsze leki, coraz częstsze stany zapalne i paskudne samopoczucie.

Przełom

Pewnego dnia powiedziałam dość.

Z pełną torbą nowo nabytych leków przepisanych profesora alergologa udałam się prostego, wiejskiego lekarza starej generacji. Ten oglądając zawartość złapał się za głowę z komentarzem” te silne sterydy zniszczą ci doszczętnie śluzówkę”.  Leki wylądowały w koszu, a lekarz przy pomocy ziół leków postawił mnie jako tako na nogi.

Niemniej jednak postanowiłam gruntownie podreperować swoje zdrowie.
I tak pierwszy raz trafiłam do ośrodka ajurwedyjskiego w południowej Azji.

 

 

ajurweda sri lanka

I to był pierwszy przełom.
Powróciłam do zdrowia i harmonii. Co więcej przekonałam się, że życie może zupełnie inaczej wyglądać. Pierwszy raz od wielu lat doświadczyłam spokoju. Bycia tu i teraz, nie przejmowania się niczym.

Niestety ten cudowny stan skończył się krótko po powrocie. Dlatego zaczęłam coraz częściej i na dłużej wyjeżdżać do Indii, na Sri Lankę. Oficjalnie po to by zgłębiać tajniki ajurwedy, a w głębi duszy tak naprawdę po to by doświadczać spokoju, harmonii i bycia po prostu szczęśliwą.

Życie do góry nogami

Aż nadszedł dzień, kiedy poczułam, że nie chcę się dłużej szarpać. Niemal w jednej chwili rzuciłam wszystko co znane, stabilne, poukładane, aż do mdłości przewidywalne. Pamiętam jak z poczuciem żalu opróżniałam szafy, półki, regały z latami zbieranych przedmiotów.
Ale nigdy nie zapomnę momentu kiedy po pozbyciu się ostatniego worka poczułam się naprawdę wolna. Na zawsze zapamiętam uczucie ulgi, lekkości. Tak jakby ktoś zdjął mi z pleców plecak pełen kamieni.

Wybrzeże Amalfi

 

Obecnie mieszkam w uroczym, antycznym mieście blisko morza Śródziemnego. Klimat tego miejsca, styl życia, słońce, natura.  Gadatliwi ludzie pełni życia, otwarci, radośni, pomocni. Zapachy, kolory, proste jedzenie prosto z natury  pozwalają delektować się każdą chwilą. Bez stresu, bez pośpiechu, bez wiecznego „muszę”.

 

Italia

Nic nie muszę. Wszystko co robię sprawia mi przyjemność.
Każdego ranka budzę się spokojna, zrelaksowana z radosnym oczekiwaniem co przyniesie kolejny dzień.
W ciągu kilku minut mogę się znaleźć się na gwarnych antycznych uliczkach pełnych maleńkich sklepików i kawiarnianych stolików, na górskim szlaku, pośród historycznych zabytków, w moim cichym pachnącym ogrodzie lub podjechać na plażę. Nie robię żadnych planów, nie myślę o przeszłości, żyję tu i teraz.

Tu i teraz

Znalazłam własne miejsce, które doskonale współgra z moją duszą.
Wiem, że tylko spokój i harmonia są gwarantem szczęścia i zdrowia.  Nie pogoń za ułudą, tandetnymi błyskotkami współczesnego świat. Staranie się robienie wszystkiego perfekcyjnie. Nie rywalizacja, zdobywanie uznania, przychylności innych kosztem siebie i własnego zdrowia. To wszystko to strata energii.

Jeśli trwasz w przekonaniu, że Twoje życie ma wyglądać w określony sposób wg powszechnie przyjętych schematów.  Robisz coś nie dlatego, że chcesz i lubisz, ale „musisz” lub inni tego oczekują to wiedz, że jeśli tego nie zmienisz – nigdy się nie wydostaniesz z tej pułapki. Będzie tylko gorzej.

Nie musisz podobnie jak ja radykalnie zmieniać swojego życia, ale miej odwagę być sobą, iść za wewnętrznym głosem duszy, intuicji, ona w przeciwieństwie do umysłu nigdy Cię nie zawiedzie.
Tutaj znajdziesz
krótki przewodnik, od czego zacząć.
Pamiętaj, że największym wrogiem człowieka współczesnego jest on sam – a konkretnie jego własny umysł. Ten podlega ograniczeniom, stereotypom, fałszywym przekonaniom, ocenom, pragnieniom, przywiązaniom, irracjonalnej logice.

Aby coś nowego mogło zaistnieć, musisz dać temu przestrzeń.
Coś stracisz, ale w zamian możesz otrzymać dużo więcej.
Jeśli tylko porzucisz stare nawyki, przekonania, przywiązania, puścisz w niepamięć traumy, żale, niepowodzenia wtedy odnajdziesz cud i piękno, które są wewnątrz każdego z nas …  poza snem świadomości.

Hej, nie przejmuj się niczym, nie lękaj się . Nigdy. Ponieważ życie… to tylko krótka przejażdżka…
Bill Hicks 1961-1994

WŁOSKIE WAKACJE

Korzystając z okazji, jeśli chciałbyś odpocząć w pięknym miejscu i zaznać odrobinę włoskiego życia nie wydając fortuny zapraszamy do nas

Wakacje we Włoszech oferta pdf

Bogusia della Porta

0 0 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iwona Ivette Ce
Iwona Ivette Ce
6 lat temu

Tam gdzie serce Twoje tam dom Twój 🙂