Ciekawostki, Porady, Sprawdzone efekty, Warto wiedzieć

Spadek energii w ciągu dnia? 3 proste sposoby by temu zapobiec

Za spadek energii w ciągu dnia odpowiada głównie nieuregulowany poziom cukru. Wiąże się to z nagłymi wahaniami poziomu glukozy we kwi – gwałtowne wzrosty i spadki. Zazwyczaj problem ten pojawia się w godzinach popołudniowych, w niedługim czasie po spożyciu obiadu.

Popołudniowy spadek energii może objawiać się sennością, apatią, brakiem sił do czegokolwiek, uczuciem przemęczenia. Niekiedy rozdrażnienia, zaburzeniami koncentracji, rozkojarzeniem i obniżeniem zdolności intelektualnych. Wtedy przychodzi nieodparta chęć zjedzenia czegoś słodkiego.

 

Jeden baton, drugi, drożdżówka i kolejna kawa powodują efekt odwrotny do zamierzonego. Chwilowo pobudzają, ale szybko przychodzi ponowne załamanie. Po zjedzeniu „energetycznego” batona , słodkiej bułki  związki skrobi są błyskawicznie rozrywane przez enzymy trawienne i transportowane do krwi. Poziom glukozy we krwi szybko wzrasta, trzustka natychmiast uwalnia duże ilości insuliny by szybko przepompować glukozę z krwi do komórek.

Wkrótce po nagłym wyrzucie insuliny, równie szybko spada poziom cukru we krwi.  To powoduje, że ​​czujemy się zmęczeni i senni.
Podobnie działa kofeina. Początkowo daje energetycznego kopa stymulując nadnercza. Prowadzi to do jeszcze większego załamania poziomu cukru we krwi i efekt jest ten sam.

Spadek energii w ciągu dnia

Spadek energii w ciągu dnia 3 sposoby by temu zapobiec

3 proste sposoby temu utracie i utrzymać energię przez cały dzień

1. Śniadanie

Cukry, w tym węglowodany, fruktoza i laktoza spożywane w porze kiedy wydzielanie kortyzolu i jego stężenie we krwi jest najwyższe powodują fatalny metabolizm glukozy we wszystkich komórkach. Skutkuje to trudnością utrzymania cukru na właściwym poziomie przez cały dzień  i prowadzi  do oporności na insulinę.

Najlepsze śniadanie to białka i dobre tłuszcze. Po takim śniadaniu człowiek jest syty i pełny energii przez większość dnia. Po południu apetyt będzie miarkowany, bez napadów głodu i ochoty na słodycze.

chlorofil

2. Zielone warzywa

Większą ilość zielonych warzyw  w codziennej diecie oczyszcza i zapobiega nadmiernej agregacji krwi (gęstnieniu). Swobodnie płynąca krew dostarcza odpowiednio dużo tlenu komórkom. Zwiększa ogólny poziom energii organizmu. Zielone warzywa bogate są w chlorofil, którego cząsteczki są chemicznie bardzo podobne do hemoglobiny.Poza wieloma innymi zaletami, chlorofil dostarcza energii, odnawia czerwone krwinki i zwiększa poziom hemoglobiny.

Dlaczego moczyć orzechy i nasiona

3. Dobre tłuszcze i białka  zamiast słodkiej przekąski

Przy spadku energii po południu zamiast kawy i batona lepiej sięgnąć po  orzechy włoskie, migdały, nasiona chia. Podniosą poziom energii, wpłyną na sprawność umysłową, pomogą ustabilizować poziom cukru we krwi. Przy uzależnieniu od popołudniowej dawki cukru i kofeiny, przez kilka dni po odstawieniu można przez kilka dni można odczuwać gorsze samopoczucie.  Trzeba pamiętać o nawadnianiu organizmu i wysypianiu się.

Spadek energii może się wiązać z niedoborem i/lub słabym przyswajaniem witamin z grupy B, wyczerpaniem nadnerczy, zaburzeniami hormonalnymi, chorobami immunologicznymi i przewlekłymi.

0 0 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments