Szpinak to podstawowy składnik zdrowej diety.
W liściach szpinaku znajduje się łatwo przyswajalne żelazo i kwas foliowy niezbędny m.in. prawidłowej pracy serca i krążenia. Ponadto witaminy A, K, E oraz z grupy B i liczne biopierwiastki. Szpinak zawiera aminokwasy egzogenne, cholinę, która zapobiega i otłuszczeniu wątroby, spinacynę i chlorofil. Ma silne działanie krwiotwórcze i zasadotwórcze.
Szpinak przepisy
Winko szpinakowe na wzmocnienie
Polecane ludziom osłabionym po chorobach i operacjach, z problemami krwiotwórczymi, anemią a także dla wyniszczonych przez codzienny stres.
Składniki:
2 szklanki czerwonego wina gronowego, dobrej jakości lub własnej roboty
1 szklanka soku wyciśniętego ze szpinaku
Wymieszać wszystko, usunąć pianę, przelać do butelki i umieścić w lodówce.
Pić 2 razy po 1 kieliszku dziennie zaraz po posiłkach.
Chora trzustka
Przy problemach z trzustką wypijać ½ szklanki samego soku ze szpinaku do posiłku. Szpinak zawiera sekretynę, która pobudza wydzielanie soku trzustkowego.
Sok ze świeżego szpinaku można łączyć z innymi warzywami. Może to być marchew, burak, seler, pietruszka, mniszek. Owocami jabłkiem, bananem lub cytryną – przy problemach z nerkami. Soki katalizują procesy przemiany materii, ułatwiają przyswajanie składników mineralnych i witamin.
Zupa krem dla dzieci z anemią
2 litry bulionu
Szpinak ok. 500g
½ kubeczka naturalnego jogurtu
3 ząbki czosnku
3 łyżki oliwy z oliwek
Sól, pieprz, gałka muszkatołowa
W garnku rozgrzać oliwę, podsmażyć na niej umyty szpinak. Zalać bulionem, dodać drobno posiekany czosnek i przyprawy. Gotować 10 minut. Zblendować, zabielić jogurtem. Podawać z grzankami lub jajkiem na twardo.
Uwaga:
Szpinak nie jest zalecany osobom z problemami jelitowymi.
witam serdecznie nie wiem dlaczego ale już dość długo od Was nic nie otrzymuję nie wiem co się stało Bardzo lubię czytać wasze wiadomości Pozdrawiam
Podpinam sie pod wypowiedz Wandy, ja rowniez od dawna nie otrzymalam od Was zadnej wiadomosci