Kwas foliowy a choroby serca

Kwas foliowy odgrywa olbrzymią rolę zapobieganiu wad układu nerwowego u płodu.  Dlatego jest przepisywany kobietom w ciąży. Mało kto wie, jak jest istotny w każdym wieku w profilaktyce m.in. chorób serca, układu nerwowego i zapobieganiu zawałom.

Panuje powszechne przekonanie , że to cholesterol  ma wpływ na elastyczność naczyń krwionośnych. By zmniejszyć jego poziom przepisuje  się statyny. Leki  o poważnych skutkach ubocznych dla ważnych organów. Uszkadzają wątrobę, nerki, wzrok.

Niestety to droga donikąd. Cholesterol niezbędny dla organizmu problem stanowi  wysoki poziom homocysteiny. W zasadzie każdy, szczególnie osoby narażone na choroby serca powinny zbadać jej poziom. Wysoki powyżej 12-15 µmol/l to już sygnał alarmowy.

 

kwas foliowy a ryzyko zawalu serca

Kwas foliowy a naczynia krwionośne

Podwyższony poziom homocysteiny uszkadza naczynia krwionośne, a cholesterol stara się je zalepiać. Można do porównać do łatania asfaltu po zimie. Badania wykazały że zwiększenie poziomu  o każde 5 µmol/l zwiększa ryzyko zgonu . 50% z przyczyn sercowych, 26% nowotworów.
Kwas foliowy wyrównuje poziom homocysteiny i eliminuje ryzyko zawałów, wylewów krwi do mózgu. Zapobiega chorobie Alzhaimera

Kwas foliowy to witamina z grupy B, której organizm sam nie potrafi wytworzyć. Trzeba dostarczać ją z zewnątrz.  Jest wrażliwy na działanie wysokiej temperatury. Obecny w świeżych warzywach – szpinaku, szparagach,brokułach, owocach cytrusowych, soi, kiełkach, żółtkach jaj kurzych i wątróbce. Zbyt niski poziom kwasu foliowego wnika z zbyt małego dostarczania lub słabego przyswajania.  Obniża poziom palenie tytoniu i alkohol, nawet w niewielkich ilościach. Wiąże się niedoczynnością tarczycy i zażywaniem niektórych leków.  

Dlatego przy wysokim poziomie homocysteiny należy  suplementować w dużych dawkach w połączeniu z witaminami B6 i B12  tak by skutecznie obniżyć jej poziom i zapobiec zawałowi serca i innym chorobom.

Rola kwasu foliowego

  • bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych
  • uczestniczy w produkowaniu serotoniny- hormonu szczęścia
  • eliminuje stres i depresję
  • bierze czynny udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek,
  • wspomaga pracę wątroby, jelit, żołądka
  • zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych i chorób serca.

Przykładowa zawartość kwasu foliowego w niektórych produktach (100g):
Wątroba wołowa -592 mikrogramy (µg)
Wątroba kurza -380 µg
Jarmuż -187 µg
Por -103 µg
Koper włoski -100 µg
Kapusta pekińska – 80µg
Sałata głowiasta – 75 µg
Papryka, w tym duszona –  60 µg

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: