Tamaryndowiec indyjski [Tamarindus indica] jest wiecznie zielonym, długowiecznym drzewem z rodziny bobowatych. Pochodzi ze wschodniej Afryki, ale rozprzestrzenił się na prawie wszystkie tropikalne rejony świata.
Drzewo osiąga 20 m wysokości, jego gałęzie opadają w dół tworząc cienisty parasol. Pierzaste liście zwijają się na noc, pachnące, żółtawe kwiaty są zebrane w grona. Tamarynd – jego owoc w formie dużych strąków zawiera mięsisty miąższ, który jest ulubionym pożywieniem małp.
Tamaryndowiec indyjski tamarynd
Od tysięcy lat liście, drewno, kora, korzenie i owoce są wykorzystywane przez człowieka. Twarde, trwałe odporne na szkodniki drewno używane jest do wyrobu mebli. Z nasion wytwarza się biżuterię, a z pulpy barwniki do tkanin.
Kwaśne, lekko cytrusowe owoce są powszechnym składnikiem kuchni tajskiej, wietnamskiej, indyjskiej i latynoamerykańskiej. Mają również zastosowania w zielarstwie. W krajach tropikalnych stosuje się do przełamania gorączki i schłodzenia organizmu, w leczeniu niestrawności i zaburzeń trawienia.
Profil energetyczny:
Smak: kwaśnym, słodki
Energetyka: chłodzi, nawilża
Tkanki: żołądek, serce
Działanie: usuwa nadmiar ciepła, gorączkę, przegrzanie, rozprasza zastój w żołądku, tonizuje serce
Tradycyjnie tamarynd uznawany jest jako środek chłodzący, przeczyszczający i wiatropędny. Stosuje się przy gorączce, dla unormowania stolca przy przewlekłych biegunkach, zaparciach, niektórych infekcjach bakteryjnych, pasożytniczych, niestrawności i stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Zmielona nasiona jako okłady na czyraki, wrzody skórne. Kwiaty do okładów przy kontuzjach i obrzękach stawów. Kora ma działanie ściągające, tonizuje i obniża gorączkę.
Co mówi nauka?
Tamarynd jest bogaty w białka, aminokwasy, błonnik rozpuszczalny, witaminy A, C, B, D, E. Jest źródłem żelaza, magnezu, fosforu i potasu. Jest doskonałym środkiem trawiennym. Stymuluje produkcję żółci, metabolizm tłuszczów i wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Działanie: przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne, trawienne, przeciwcukrzycowe, przeciwgorączkowe, uspakajające. Poprawia metabolizm, chroni serce i miąższ wątroby, obniża ciśnienie, reguluje poziom cukru. Aktywnie działa przeciw salmonelli i gronkowcowi złocistemu.
Bogactwo antyoksydantów chroni przed przedwczesnym starzeniem, chorobami układu krążenia i nowotworami. Tamaryndowiec działa odmładzająco na wzrok, skórę, włosy i paznokcie. Wspiera kości, stawy i układ nerwowy.
Ajurweda stosuje owoce przy objawach:
- Niestrawność, zaparcia, niepełne wypróżnienia, twardy, grudkowaty stolec
- Powolne ciężkie trawienie, suchość w jamie ustnej, sucha skóra, ból w lewej, dolnej części jamy brzusznej.
- Obniżony poziom energii, trudności z koncentracją, poranne zmęczenie, trudności ze wstawaniem, nadmierna senność
Tamaryndowiec przepisy
Napój trawienny
Miąższ owocu tamaryndowca namoczyć w gorącej wodzie, po godzinie zmiksować, dla smaku dosłodzić miodem. Można zalać gorącą wodą i gotować na wolnym ogniu 5-10 minut. Przy wolnym trawieniu, otyłości piję się 1-2 szklanki dziennie.
Tamaryndowy sos słodko-kwaśny
- 3 łyżki miąższu owocu tamaryndowca
- 1/2 łyżeczki nierafinowanego cukru
- odrobina mielonego kminku lub kolendry
- pół szklanki wody
- opcjonalnie, w zależności od smaku ząbek czosnku, kawałek świeżego imbiru, odrobina chili, sos sojowy
Miąższ tamaryndowca zalać zagotowaną wodą, pomoczyć 10 minut. Przetrzeć przez sitko, dodać pozostałe rozdrobnione składniki i mieszać do uzyskania gładkiej masy. Aromatyczny sos jest idealny do doprawiania potraw mięsnych i warzywnych, w zasadzie wszystkich zamiast ketchupu. Poprawi trawienie i przyspieszy metabolizm.