Świat, w którym przyszło nam żyć nie jest zbytnio przyjazny dla organizmów żywych. Jak podawał The Lancet zanieczyszczenie środowiska zabija rocznie dziewięć milionów ludzi rocznie. [1].
- Oddychamy coraz bardziej zanieczyszczonym powietrzem
- Mamy utrudniony dostęp do czystej wody
- Żywność przemysłowa zawiera całą gamę szkodliwych substancji
- Gleby są coraz bardziej zatrute i wyjałowione
Niestety taki stan naszego środowiska ma swoje konsekwencje. Większość chorób, ma związek z nadmiarem toksyn, których organizm nie jest w stanie neutralizować.
Wśród nich szczególnie niebezpieczne są rtęć i ołów. Ponadto obecne niemal wszędzie bisfenolu A (BPA), ftalany, benzen i pestycydy odpowiadają za wyniszczanie żywych organizmów. Zanieczyszczone wewnętrzne środowisko człowieka osłabia organizm, który gorzej radzi sobie z wirusami i drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Jak można się bronić się przed wpływem toksyn?
Głównie, starać się najmniej wystawiać na ich ekspozycję.
- Zdrowa żywność nieprzetworzona
Lepiej mniej a lepszej jakości. Starajmy się samodzielnie przygotować różnorodne posiłki z produktów nieprzetworzonych. Możemy dorzucać na talerz świeże i suszone zioła. Nie zaśmiecajmy organizmu paczkowanymi artykułami pakowanymi kartoniki, puszki, folie itd - Kosmetyki naturalne
Ajurweda uczy: nie nakładaj na skórę niczego, czego nie możesz zjeść. Toksyczne substancje przedostając się do organizmu przez skórę, omijają nasz układ oczyszczający – nerki i wątrobę – dlatego nie mogą być nawet neutralizowane. - Zdrowy układ pokarmowy
Jeśli zadbamy o żołądek, jelita, florę bakteryjną organizm będzie przyswajał to co potrzebuje i wydalał zbędne.
Woda – źródło życia
Mówiąc o odżywianiu, nie sposób nie wspomnieć o wodzie. Soki, kawa, herbata, zupy i inne płyny organizm traktuje jak jedzenie, nie wodę. Woda nie ma substytutów. Jest niezastąpionym płynem, który rozprowadza składniki odżywcze po całym organizmie, bierze udział we wszystkich reakcjach chemicznych , uczestniczy w procesie oddychania (gdyż to w jej środowisku transportowany jest tlen do komórek).
Woda jest głównym składnikiem krwi oraz płynów wewnątrz i zewnątrzkomórkowych, nawilża nas i spełnia setki innych niezwykle istotnych zadań. Z punktu widzenia naszych rozważań, szczególnie powinna interesować nas inna jej właściwość – usuwanie ubocznych produktów przemiany materii i toksyn.
Czy wiesz, że:
- Organizm sygnalizuje pragnienie już wtedy, gdy utrata wody jest na poziomie raptem 1%
- Jakikolwiek niedobór wody w organizmie wiąże się z obniżeniem koncentracji, mniejszą wydolnością psychiczną i fizyczną, zmęczeniem i sennością?
- Już 10% niedobór wody obniża o połowę przekaz impulsów z mózgu do miejsc docelowych?
- Nasz mózg zbudowany jest w 80% z wody
Skąd zatem czerpać dobrej jakości wodę?
Woda kranowa, również ze względu na rury wodociągowe, może zawierać w swoim składzie azbest, ołów, rtęć, chlor, związki chloropochodne, substancje polimerowe, bakterie i grzyby. Woda w butelkach plastikowych to bardzo często rakotwórczy antymon, ponad 24.000 różnych chemikaliów, bisfenol A (BPA), substancje hormonopodobne i mikrocząsteczki plastiku, a sama butelka będzie się rozkładać w przyrodzie przez ok. 500 lat.
Z pomocą powinny przyjść nam filtry, których jest tak wiele na rynku. Niestety większość z nich niemal wyjaławia wodę. Filtry usuwają z wody wszystko to co „złe”, lecz po drodze eliminują też wszystko to co „dobre”, czyli mikro i makroelementy.
Na co więc warto postawić?
Z pomocą przychodzi nam jak zawsze natura oraz wiedza i doświadczenie setek pokoleń.
Od ponad 5.000 lat, najstarsze cywilizacje do oczyszczania i uzdatniania wody wykorzystywały… naczynia miedziane.
To one poprzez swoje oligodynamiczne właściwości pozwalają usunąć z wody szkodliwe bakterie, wirusy, zarazki, pneumokoki i glony. Najnowsze badania pokazują, iż miedź cudownie radzi sobie również z chlorem i wieloma innymi szkodliwymi zanieczyszczeniami.
Co jednak najistotniejsze z punktu widzenia naszego zatrutego środowiska… miedź poprzez swoje właściwości antagonistyczne względem rtęci i ołowiu, ma niezwykłą wprost umiejętność usuwania ich z naszych organizmów. Dlatego też od dziesiątek lat miedź wykorzystywana jest w toksykologii przy zatruciach rtęcią i ołowiem.
Warto też w tym miejscu wspomnieć, iż taka woda oprócz oczyszczania z toksyn ma szereg innych korzyści. Ma wpływ na procesy krwiotwórcze, poprawia funkcje wątroby, nerek, serca. Spowalnia starzenie, poprawia stan skóry, poprawia pracę mózgu i układu nerwowego. Według ajurwedy Więcej na temat roli miedzi tutaj
Według ajurwedy woda przechowywana w miedzianych naczyniach jest zdrowa dla ciała i umysłu, trzy dosha – vata, pitta i kapha. Regularne picie wody z miedzianych naczyń oczyszcza układ pokarmowy, reguluje procesy trawienne, redukuje stany zapalne i zwiększa odporność.
Gdzie kupić naczynia z czystej miedzi?
Polecamy naczynia miedziane Bangalore. Są produkowane w małej rodzinnej manufakturze w Indiach, która od ponad 600 lat wytwarza naczynia miedziane i ozdoby dla kobiet. Produkty wykonywane są z czystej certyfikowanej miedzi (99,9%). Nie ma tam szkodliwych takich jak rtęć, ołów, nikiel, czy aluminium.
W dniach 23-30 listopada 2020 można kupić w promocyjnej cenie
Nieprawdą jest promocja w Bangalore. Kupowałem naczynia miedziane na początku roku, ceny nadal są te same. Zwracam uwagę na wysoki koszt utrzymania naczyń w czystości. Patyna wykłada się praktycznie co drugi dzień.
To wszystko jest prawda ! Udają promocję, której w ogóle nie ma, a koszt tych naczyń jest naprawdę Wysoki !