REKLAMA

10 minut o wschodzie słońca – zaskakujące efekty tygodniowej terapii

O wchodzie słońca płynie najsilniejsza energia, którą wyraźnie da się odczuć. Moment, w którym światło się odradza nasze ciało odczuwa w specyficzny sposób.  Żadna inna pora nie ma w sobie tyle magii.

Według wielu kultur o wschodzie powietrze wypełnia energia dobroci. Powiązana z harmonią, spokojem, optymizmem, świeżością umysłu. Nie ma lepszej pory niż świt by czerpać życiodajną energię natury.

Późne wstawanie jest niezgodne z rytmem biologicznym człowieka. Pojawienie się słońca blokuje produkcję melatoniny i uruchamia poziom kortyzolu. Gdy wstajemy wcześnie czujemy się rześko, zapas energii i jasność myślenia zachowujemy do wieczora. Badania na dużych populacjach dowiodły, że pora wstawania ma wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne [1].

Większość z nas ma trudności z porannym wstawaniem, jednak warto poświęcić kilka dni na 10 minutową terapię o wschodzie słońca. Kto spróbuje, nie pożałuje. Efekty będą zdumiewające.

Metody nauczyłam się wiele lat temu podczas zajęć praktycznych z ajurwedy na Sri Lance. Od tamtej pory powtarzam co roku roku, albo wtedy gdy czuję potrzebę doładowania energetycznego i wzmocnienia.

patrzenie w słońce o wschodzie słońca

Terapia 10 minut o wschodzie słońca

Na początek wystarczy 10 minut, optymalnie kwadrans, pół godziny. Cało samo nam podpowie kiedy skończyć. Kiedy rytm się wyreguluje wewnętrzny zegar o właściwej porze nas zbudzi.

 • Wieczorem kładziemy się wcześniej spać, nastawiamy budzik kwadrans przed wschodem słońca. W mojej strefie czasowej dzisiaj słońce wstało o 5:31 a wewnętrzny zegar zbudził mnie tuż przed. Spojrzałam na zegarek była 5:20.
 • Wychodzimy na zewnątrz w plener  – podwórko, park, zagajnik, plaża, brzeg jeziora
 • Stajemy bosymi stopami na trawie lub piasku z twarzą w kierunku słońca, oddychamy naturalnie własnym rytmem
 • Uwagę kierujemy na niebo i odgłosy natury, śpiew ptaków, szum wody, drzew
 • Ręce unosimy lub opuszczone kierujemy wnętrzem dłoni do słońca. I nic więcej nie robimy. Trwamy w ciszy i zachwycie.
 • Oczy lekko przymknięte lub otwarte – patrzymy na wyłaniające się słońce. O wschodzie promienie słoneczne są przerzedzane przez atmosferę i nie ma ryzyka uszkodzenia wzroku. Fale energii świetlnej poprzez siatkówkę trafią do tylnych płatów mózgu i szyszynki.

Po kilku dniach ze zdumieniem odkryjemy, że świat wokół nas nabrał innych barw. Mamy więcej energii życiowej i harmonii w sobie.

Terapia o wschodzie słońca korzyści dla zdrowia

Promienie słoneczne jednocześnie są falą energii i cząstkami materii. Wszystkie organizmy żywe, rośliny, zwierzęta i ludzie czerpią energię ze słońca. Niedawno odkryto, że melanina ma zdolność energii świetlnej w energetyczne źródło zasilania naszych komórek. [2] Metabolizm glukozy i oddychanie komórkowe mają wyłącznie funkcje biologiczne związane z biomasą, nie z energią. Każda komórka jest odbiornikiem i jednocześnie nadajnikiem informacji elektromagnetycznej. Rytuał witania słońca o wschodzie bez wątpienia regeneruje i wzmacnia.

Korzyści dla zdrowia:

 • Więcej energii, wyższa wydajność fizyczna i umysłowa
 • Lepsze samopoczucie psychiczne, spokój emocjonalny
 • Brak napadów głodu, mniejsze zapotrzebowanie na energię z pożywienia
 • Poprawa funkcjonowania hormonów, gruczołów wydzielania zewnętrznego, narządów wewnętrznych
 • Lepszy metabolizm i praca układu krwionośnego
 • Wyeliminowanie oznak zmęczenia oczu, problemów ze snem
 • Wyostrzenie intuicji, lepsza pamięć i koncentracja
 • Spokojny umysł

Podczas seansów o wschodzie czerpiemy dużym strumieniem energię z ziemi, słońca i eteru.

patrzenie w słońce, o wschodzie słońca terapia

Przez tysiące lat człowiek budził się o wschodzie i kładł po zapadnięciu zmroku. Rytmy snu i aktywności są wpisane w nasz zegar biologiczny, ich zaburzenie powoduje kłopoty ze snem, obniżenie odporności i reakcji na stres.  Wpadając w naturalny rytm, organizm zacznie wytwarzać wystarczające ilości melatoniny – ważnego hormonu warunkującego kilka ważnych procesów. Jeśli nawet nie stanie się rutyną kilkudniowa terapia przyniesie doskonałe efekty.
Jak dobrze wstać skoro świt
Jutrzenki blask duszkiem pić
Nim w górze tam skowronek zacznie tryl
Jak dobrze wcześnie wstać dla tych chwil
Gdy nie ma wad wspaniały, piękny świat
Jak dobrze wcześnie wstać wiosną lat

Fragment utworu „Radość o poranku”, słowa Jonasz Kofta

Bogusia della Porta

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: