Zakrzepowe zapalenie żył jest jedną z najcięższych chorób układu żylnego. Powstaje w wyniku kumulowania się, zlepiania się i osadzenia płytek krwi w świetle naczynia.
Chorobie towarzyszy mu uszkodzenie ścianek żył, powolny przepływ krwi i tendencja zwiększonej krzepliwości. krzepnięcia. Najczęściej występuje w kończynach dolnych, ale może dotyczyć innych żył głębokich lub powierzchownych. Staje się groźna, gdy skrzep się odrywa i blokuje małe naczynia ważnych narządów: mózgu, serca, płuc.
Objawy zakrzepowego zapalenia żył
Choroba często rozwija się bez objawów. Mogą jej towarzyszyć
- Ból, zaczerwienienie i tkliwość w nogach, głównie mięśnie łydek.
- Obrzęki kończyn dolnych.
- Widocznie, rozszerzone żyły pod skórą.
- Powierzchowny ból ramion lub nóg
- Zatorowości płucnej mogą towarzyszyć duszności, ból w klatce piersiowej
- Czasem choroba powoduje powoduje trwałe uszkodzenie żył, a żylaki mogą pojawić się później.
Mechanizm powstawania i przyczyny Tutaj. Czynniki sprzyjające TU.
Według ajurwedy zakrzepowe zapalenie żył spowodowane jest brakiem równowagi vata i pitta dosha oraz raktha dhatu. Wiąże się wiąże się ze stanami zapalnymi w organizmie, złym funkcjonowaniem trzustki lub nerek, nadnerczy. W leczeniu stosuje się stosuje się zioła, dietę, ćwiczenia i terapie zewnętrzne masaże, olejowanie, okłady, pijawki. Jednym ze skutecznych środków jest lepanam. Rodzaj pasty ziołowej przygotowywanej z ghee i mlekiem.
Zakrzepowe zapalenie żył – zioła
W leczeniu wspomagającym stosuje się zioła czyszczące krew, przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, poprawiające przemianę materii i wzmacniające błony śluzowe.
- Odwary z kory wierzby, gałązek i liścia maliny, porzeczki
- Owoce głogu, dzikiej róży, skrzyp polny, pokrzywa, mniszek,
- Kocanka piaskowa, ogórecznik, przetacznik, rumianek, nostrzyk
- Miłorząb, arnika, kasztanowiec, lucerna, przytulia, werbena
Herbatka przeciw zakrzepicy
W równych ilościach mieszamy ziele jasnoty gajowca, przytulii, nawłoci. Łyżeczkę mieszanki parzymy kwadrans w szklance wrzątku. Pije się 2 razy dziennie i używa do okładów.
Mieszanka z kasztanowcem
Mieszamy 50 g kwiatów głogu, kasztanowca, jarzębiny i 20 g arniki. Łyżkę mieszanki zalewamy w termosie 2 szklankami wrzątku. Po godzinie przecedcedzamy. Pije się małymi porcjami w stanach zapalnych i zakrzepowych naczyń krwionośnych .
Werbena z korą brzozy
200 g ziela werbeny i 100 g kory brzozy mieszamy. Łyżę stołową mieszanki zalewamy 500 ml wrzątku. Rano przecedzamy i dzielimy napar na dwie porcje. Pierwszą pije się 15 minut przed śniadaniem, drugą kwadrans przed obiadem. Kuracja trwa 1-4 miesięcy.
Przy wrażliwości na salicylany można pić napar z samej werbeny. Parzy się 2 godziny łyżkę ziela w 200 ml wrzątku. Pije się 3 razy dziennie pół godziny przed posiłkiem. Każdorazowo przygotowuje się świeży napar. Czas kuracji 2-4 miesiące.
Liść leszczyny
2 łyżki pokruszonych suchych liści parzy się w szklance wrzątku. Pije się 4 razy dziennie 50 ml przed posiłkami. Napar jest skuteczny przy zakrzepowym zapaleniu żył, leczeniu chorób jelit i przy niedoborach witamin.
Zakrzepowe zapalenie żył dieta
Do codziennej diety włącza się czosnek, kurkumę, imbir, mają działanie przeciwzapalne, rozrzedzające krew, przeciwbakteryjne. Cynamon, kardamon, majeranek i ziele angielskie dla poprawy pracy trzustki. Trzeba unikać zbyt kwaśnych, słonych, tłustych i smażonych potraw. I bardzo ważne – pić dużo wody.
Okłady
Bardzo dobrym środkiem są okłady z octu jabłkowego, świeżych liści bzu, z kory dębu i liścia kapusty posmarowanego miodem bądź tłuszczem.
Olejek kasztanowy
50 kasztanów zmielić w młynku do kawy. Wymieszać z 250 ml oliwy z oliwek. Wcierać w bolesne miejsca przed snem.
Mikstura z glinką
Wymieszać w równych ilościach sproszkowana korę dębu i zmielone kasztany. Do dwóch łyżek mieszanki dodać 5 łyżek gliny i wymieszać z ciepłą wodę do uzyskania konsystencji kleiku. Wieczorem smarować cienką warstwą, przykryć wilgotną gazą, owinąć suchym ręcznikiem i pozostawić na noc.
Rano spłukać ciepłą wodę i wieczorem powtórzyć. Stosuje się kilka dni do złagodzenia stanu zapalnego.
Świeże liście i kwiaty piołunu zmielić na proszek. Wymieszać z kwaśnym mlekiem, łyżką masła ghee i glinką. Mieszankę nakłada się na obolałe miejsce, okręca bandażem.
Ludowy sposób
200 g siana zalać w wiadrze wrzątkiem, wymieszać. Gdy napar przestygnie włożyć nogi do wiadra. Trzymać pół godziny dolewając gorącej wody. Zabieg wykonuje się wieczorem przed snem.
Ćwiczenia
Regularne ćwiczenia są niezbędne, by poprawić krążenie krwi i zdrowie naczyń krwionośnych. Należy unikać długiego stania lub siedzenia w jednej pozycji. 10 razy dziennie, co 30 minut obracać kostki jak na rysunku. Krążenie poprawia również gimnastyka Mikulina