Zanieczyszczenie środowiska zabija corocznie 9 mln ludzi rocznie – alarmuje w ostatnim raporcie The Lancet – najstarsze recenzowane naukowe czasopismo medyczne.
Dziesiątki lat zanieczyszczenie środowiska i jego szkodliwy wpływ na zdrowie, faunę i florę oraz całą planetę było zaniedbywane zarówno przez rządy jak i międzynarodowe programy rozwoju. Niestety, to właśnie zanieczyszczenie środowiska przyczynia się do 9 milionów czyli aż 1/6 przedwczesnych zgonów w dzisiejszym świecie.
Nie są to choroby serca, nowotwory, cukrzyce ale właśnie toksyczne powietrze, woda, gleby i miejsca pracy.
Zanieczyszczenie zabija co najmniej 9 mln ludzi i kosztuje co roku miliardy dolarów, według kompleksowych globalnych analiz sytuacja ta zagraża dalszemu przetrwaniu ludzkości. The Lancet
Groźne zanieczyszczenie powietrza
Największym zabójcą środowiskowym jest zanieczyszczenie powietrza, zarówno smog jak i wewnątrz budynków, dalej plasuje się zanieczyszczenie wód i miejsc pracy, w tym ekspozycja na metale ciężkie.
W maju br opublikowaliśmy wywiad z polskim naukowcem mieszkającym w Kanadzie dr Markiem Rolandem, w którym ostrzegał, że jeśli nie podejmiemy żadnych kroków by zatrzymać dalszą degradację środowiska za kilkanaście lat zaczniemy masowo wymierać
Zostało nam niewiele lat, zaczniemy masowo wymierać jak te krokodyle. Jesteśmy blisko punktu, z którego już nie będzie odwrotu, nastąpi reakcja łańcuchowa, proces, którego nie da się odwrócić
Z raportu opublikowanego przez Lancet wynika, że ten proces już się rozpoczął.
Nie liczmy na to, że skorumpowane do granic rządy czy międzynarodowe organizacje stworzą jakiekolwiek sensowne, skuteczne programy ochrony planety przed rabunkową gospodarką człowieka, zachłannością korporacji i nadmiernym konsumpcjonizmem.
Stanowimy zagrożenie sami dla siebie i dla zwierząt, którzy też przecież są mieszkańcami naszej planety.
Każdy z nas powinien zacząć od siebie. Zastanówmy się jaki jest sens kupować tyle rzeczy, nie zawsze potrzebnych czy niezbędnych.
Może nadszedł czas by zacząć wybierać produkty tylko niezbędne i żywność w miarę możliwości nie konfekcjonowaną. Chociażby kaszę można zakupić na targu prosto z worka, na wagę pakując do papierowej torby. Zamiast pakowanej w plastikowe woreczki przeznaczone do gotowania. To dodatkowa porcja toksycznych substancjami, które uwalnia plastik pod wpływem temperatury.
To samo dotyczy całej gamy innych produktów.
Musimy jasno zrozumieć : jedynie brak popytu zmusi chciwe koncerny do zmniejszenia lub zaprzestania dystrybucji. Co za tym idzie produkcji jednorazowego śmiecia.
Jak wynika z raportu, najbardziej daje się we znaki zanieczyszczenie powietrza. Zadbajmy chociaż o nie w miejscu pracy i własnym domu o jego jakość.
Rośliny doniczkowe są znakomitą odtrutką, niektóre z nich skutecznie odfiltrowują powietrze z toksyn np. formaldehydów i likwidują smog elektromagnetyczny emitowany przez domowe urządzenia elektryczne i elektroniczne. O tym jakie wybrać rośliny przeczytasz TUTAJ