Boraks to bezwonny związek mineralny naturalnie występujący w przyrodzie, tworzący bezwonne kryształy rozpuszczalne w wodzie. Składa się z kwasu borowego i sodu, a jego pełna nazwa naukowa – dekahydrat tetraboranu sodu.
Złoża związków boraksu występują w suchych korytach rzek i jezior, w postaci skrystalizowanych mas powstałych w wyniku odparowania wody. Oczyszczony boraks zawiera 11,3% boru, chemicznie związanego z tlenem.
Bor to pierwiastek śladowy niezbędnym dla zdrowych kości, stawów, mięśni, skóry i mózgu. Czym skutkuje niedobór czytaj TUTAJ.
Zastosowania boraksu
W farmacji stosuje się boraks jako składnik preparatów złożonych na rany, oparzenia, zakażenia bakteryjne, grzybicze, kandydozę. Związki boru i boraks w postaci krystalicznej mają działanie:
- Gojące, antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, trawienne, ściągające, przeciwmiażdżycowe, obniżające stężenie lipidów [1], przeciwnowotworowe [2]
Zastosowania: w chorobach kości, stawów, zapobieganiu próchnicy [3], osteoporozie, artretyzmie [4] regulowaniu hormonów tarczycy T3 i T4 [5].Wyrównywaniu poziomu hormonów steroidowych i cytokin zapalnych [6]
Moczenie stóp w roztworze boraksu
Przy grzybicy stóp, nadmiernej potliwości, rogowaceniu naskórka, szorstkich piętach. Do miski wlewa się ciepłą wodę. Dosypuje łyżeczkę boraksu na jeden litr wody. Dobrze jest dodać trochę soli morskiej. Moczy się stopy kilkanaście minut. Po kąpieli skóra może być trochę wysuszona, trzeba posmarować stopy tłuszczem. Niejednokrotnie jeden zabieg wystarcza do całkowitego pozbycia się grzybicy.
W medycynie wschodniej
Medycyna wschodnia wykorzystuje boraks w leczeniu kaszlu, wzdęć, infekcji skóry, układu moczowego, problemów z włosami i dolegliwościach kostno-stawowych. Osoby cierpiące na stany zapalne stawów mają niższy poziom boru w kościach i mazi stawowej.
Bor jest niezbędny w metabolizmie kości zapewniając maksymalne wykorzystanie wapnia. Chroni przez odwapnieniem kości działając na nerki. Zmniejsza ilość wapnia i magnezu wydalanych z moczem.
Według ajurwedy ze względu na naturę równoważącą kapha dosha boraks jest pomocny w leczeniu kaszlu. Rozrzedza flegmę, ułatwia jej wydalanie i poprawia komfort oddychania. Wzmacniając ogień trawienny, łagodzi wzdęcia, infekcje dróg moczowych.
Leczy owrzodzenia jamy ustnej i języka, zmniejsza obrzęk gardła, eliminuje łupież.
Niektóre zastosowania ajurwedyjskie
- Papka z boraksu z olejem kokosowym nakładana na skórę głowy eliminuje łupież
- Na rany, świąd, zaczerwienienia, wysypki nakłada się boraks wymieszany z miodem
- Pasta z boraksu z kurkumą i mlekiem jest skuteczna na infekcje skórne
- Przy brodawkach, kurzajkach dobre efekty przynosi wymieszanie z sokiem cytryny
- Shudh Suhaga Bhasma: szczyptę boraksu wymieszać z 1/2 miodu. Stosuje się rano przy kaszlu, bólu gardła.
Ajurweda nie zaleca zażywania wewnętrznego samego boraksu, zawsze w mieszankach z miodem lub olejem. Tylko w niewielkich ilościach, krótki czas.
Zastosowania w gospodarstwie domowym
Boraks jest naturalnym środkiem czyszczącym i dezynfekującym. Usuwa plamy, przykre zapachy, odstrasza pchły, karaluchy, mrówki i inne insekty.
- Do namaczania poplamionych tkanin dodaje się czubatką łyżkę na 4 litry wody.
- Pranie w pralce rzeczy kolorowych – pół szklanki boraksu
- Poplamione wykładziny, dywany, tapicerki – miesza się z wodą na pastę, nakłada na poplamione miejsca i czyści gąbką
- Miejsca zapchlone, legowiska psów posypuje się proszkiem, zostawia kilka godzin i odkurza.
- Wymieszany z wodą na pastę czyści wanny, kafelki, zlewy, kabiny prysznicowe, podłogi kafelkowe, lodówki, zamrażalki, usuwa nieprzyjemne zapachy z koszów na śmieci, udrażnia rury kanalizacyjne
- Doskonale czyści meble ogrodowe, usuwa plamy rdzy, pleśń i zagrzybienie
Działa podobnie ja soda oczyszczona, ale jest bardziej zasadowy.