Zioła są nadzwyczajnymi sprzymierzeńcami w łagodzeniu skutków stresu.
Pomagają przywracać równowagę na poziomie fizycznym, emocjonalnym i mentalnym. Ale nie każde zioło jest dla każdego, trzeba je właściwie dobrać. Tutaj z pomocą przychodzi znajomość energetyki ziół.
Współczesne ziołolecznictwo całą uwagę skupia na charakterystyce chemicznej. Przypisuje działanie ziół na konkretne dolegliwości, leczy symptomy nie człowieka. Stare tradycje zielarskie sięgają znacznie głębiej, poza naukowy redukcjonizm, przypisujący działanie składników chemicznych na poszczególne narządy i układy.
Każda roślina ma unikalny skład chemiczny ale też informację energetyczną. Dobranie właściwego zioła dla siebie jest kluczem do uzyskania oczekiwanych efektów. Przedstawię kilka roślin na różnie objawiające się skutki stresu. Są to zioła tonizujące, które bezpiecznie można przyjmować dłuższy czas. Wprowadzają równowagę, odmładzają i odżywiają komórki.
Zioła na stres
Owies zwyczajny [Avena sativa]
Surowiec: niedojrzałe nasiona
Ze względu na bogactwo składników odżywczych uznawany za jeden z najbardziej wartościowych pokarmów na świecie. Co istotne, do tej pory nie jest zmodyfikowany genetycznie . Jedną z unikalnych działań jest Trophorestorative (naprawa troficzna) na układ nerwowy. Poziom „troficzny” określa pojemność energii witalnej w tkankach, narządach i układach.
- Pomaga w chronicznym zmęczeniu i wyczerpaniu nadnerczy.
- Stanach lękowych z bezsennością lub przytłoczeniem
- Sprawdza się z stanach lękowych będących skutkiem depresji
Najskuteczniej działa w nalewkach alkoholowych i nastojach octowych.
Święta Bazylia
Surowiec: Liście i kwiaty
W ajurwedzie Tulasi tulasi zajmuje wysoką pozycję na liście pokarmów świetlistej jakości – sattwa. Niesie z sobą energię światła, percepcji, przejrzystości. Wzmacnia energię prana i ojas. Wykorzystuje się jako tonik odmładzający, antydepresant, przeciwutleniacz. Wspiera system nerwowy i wzmacnia drogi oddechowe.
Korzystnie działa na osoby przepracowane i zestresowane. Tym które stres „odbiera oddech i często się przeziębiają. Pomaga w stanach lękowych lub/i depresji na skutek stresu. Stosuje się w herbatkach, nalewkach wysokoprocentowych i na winie, wyciągach octowych, olejowych. Nie zaleca się w ciąży.
Witania ospała Ashwagandha
Surowiec: korzeń
Tradycyjne zastosowanie witanii w ajurwedzie ma na celu odbudowanie sił po długiej chorobie i odmłodzenie organizmu (rasayan). Jako adaptogen łagodzi stres, redukuje stany lękowe. Pomaga osobom przepracowanym, z niskim poziomem energii.
Obniża poziom kortyzolu. Zioło pomaga przy problemach ze snem, koncentracją i pamięcią. Stosuje się w postaci wywarów, nalewek, sproszkowany korzeń. Nie w kapsułkach, zioło wymaga spróbowania smaku. Nie zaleca się w ciąży.
Liść pokrzywy
Należy do ziół o słonym smaku, odżywczym, bogatym w chlorofil, minerały i witaminy. Sole mineralne nazywane są elektrolitami, ponieważ ładują organizm energią jak baterię. Transportują elektrony przez system, zapobiegają utracie wody, stagnacji. Gwarantują ruch, wymianę płynów i energii.
Pokrzywa pomaga w wyczerpaniu po dużym stresie, przepracowaniu, przytłoczeniu. Oczyszcza i odtruwa. Stosuje się w postaci herbatek, nalewek, octów i jako dodatek kulinarny.
Zioła na stres i niepokój
Tarczyca bocznokwiatowa [Scutellaria lateriflora]
Surowiec: liście i kwiaty
Pomaga gdy poczuciu lęku towarzyszy przytłoczenie. Sprawdza się przy długo utrzymującym się się napięcie w ciele, zgrzytaniu zębami, i gdylękowi, stresowi towarzyszą bóle wędrujące. Dobre rezultaty można osiągnąć jeśli uzupełni się ćwiczeniami rozluźniającymi np. jogą.
Tarczyca łagodzi ogólny niepokój, pomaga też przy atakach paniki i lęku. Stosuje się w herbatkach, nalewkach i olejkach do masażu.
Lipa
Surowiec: kwiaty i przylistki
Słodki zapach lipy delikatnie koi układ nerwowy. Redukuje stres przy objawach lęku, depresji, bezsenności, problemów trawiennych. Działanie przeciwskurczowe łagodzi napięcia w ciele, rozluźnia mięśnie. Lipa oddziałuje na serce, oddala smutek, negatywne emocje. Stosuje się w herbatkach, nalewkach i do kąpieli.
Kwiat rumianku
Należy do ziół aromatycznych, które roztaczają piękny zapach i od którego od razu czujemy się lepiej. Mówi się, że aromatyczne olejki lotne mają największą wibracje w królestwie roślin. Ich częstotliwości są tak wysokie, że roślina nie może ich utrzymać. Ulatują, wyparowują do przestrzeni co daje efekt stymulujący.
Samo wąchanie rumianku poprawia samopoczucie, rozwesela serce, podnosi na duchu. Herbatki uspokoją emocje, system nerwowy i żołądek. Można stosować w nalewkach, naparach i do kąpieli.
Rozmaryn
W średniowieczu mawiano, że poprawia pamięć, „oczyszcza” głowę i pomaga się skoncentrować. Zaleca się w stanach lękowych połączonych z depresją, bezsennością, wyczerpaniem. Rozmaryn relaksuje system nerwowy, usuwa napięcia. Chroni przed szkodliwym promieniowaniem. Można żuć gałązki, stosować w herbatkach, nalewkach na winie.
Zioła na stres emocjonalny
Mimoza [Albizia julibrissin]
Surowiec: Kwiaty i kora
W medycynie chińskiej nazywana „drzewem szczęścia”. Kora i kwiaty tradycyjnie stosowane są jako środek uspokajający, wyciszający i podnoszący na duchu. Kora bardziej stabilizuje emocje, kwiaty podnoszą na duchu, mają działanie antydepresyjne.
Mimoza jest znakomitym lekarstwem na lęki, depresję, smutek, zespół stresu pourazowego, bezsenność i inne zaburzenia emocjonalne. Można stosować w herbatkach, nalewkach, syropach miodowych, olejkach eterycznych. Nie stosuje się w ciąży.
Melisa
Surowiec: liść i kwitnące czubki
Podnosi na duchu, ma lekką, figlarną naturą. Pomaga w przytłoczeniu, gdy zbyt długo nosimy w sobie ciężar a świat wydaje się spowity w ciemności. Tonizuje, poprawia nastrój, rozwesela serce. Pomaga przypomnieć beztroskie dzieciństwo. Stosuje się w herbatkach, nalewkach, octach i aromaterapii. Przeciwwskazania: niskie ciśnienie, niedoczynność tarczycy.
Kwiat dzikiej róży
Zmiękcza, otwiera serce. Uspakaja, pomaga wrócić do równowagi. Oddala smutek, transformuje negatywne wibracje w pozytywne. Płatki róży zawierają dużo przeciwutleniaczy, regulują cykl miesiączkowy (księżycowy), „poruszają” krew, stymulują układ krążenia. Stosuje się w herbatkach, nalewkach, octach, zimnych wyciągach, syropach i aromaterapii.
Kwiat lawendy
Klasyczne zioło relaksujące, kojące. Stabilizuje emocje, podnosi na duchu, relaksuje, zapewnia dobry sen. Korzystnie wpływa na stany lękowe połączone z depresją. Pomaga w zaburzeniach trawienia i bólach głowy. Stosuje się w herbatkach, nalewkach, olejkach, aromaterapii.