Apteka w twojej kuchni, Dla kobiet, Porady, Przepisy, Zioła

Zioło stworzone dla kobiet – koniczyna czerwona

Zioło stworzone dla kobiet - koniczyna czerwona

Koniczyna czerwona to zioło stworzone dla kobiet. Reguluje pracę hormonów, cykl miesiączkowy, znosi objawy menopauzy i napięcia przedmiesiączkowego.

W farmacji wykorzystywana jest do mieszanek odtruwających i regulujących hormony u kobiet. Koniczyna czerwona stosowana była w medycynie ludowej przy schorzeniach nerek, zapaleniu pęcherza, jako środek wykrztuśny w leczeniu zapalenia oskrzeli, astmie, problemach skórnych jak trądzik czy łuszczyca. Obecne badania potwierdzają, że wyciąg z kończyny czerwonej ma działanie wykrztuśne i łagodzące stany zapalne oskrzeli. Ponadto stwierdzono działanie tonizujące, uspokajające, przeciwzapalne, moczopędne i przeciwskurczowe. Koniczyna czerwona ma również właściwości pobudzające wątrobę i pęcherzyk żółciowy co wpływa pozytywnie na trawienie. Napar z kwiatów koniczyny zaostrza apetyt i łagodzi zaparcia.

Jednakże ze względu na obecność flawonoidów głównie genisteiny, daidzeiny, formononetyny i biochaniny – fitoestrogenów o najsilniejszych właściwościach estrogenopodobnych koniczyna czerwona jest nieoceniona w łagodzeniu objawów menopauzy.
Izoflawony zawarte w koniczynie czerwonej są zdolne powstrzymywać uderzenia gorąca, nadmierną potliwość i zaburzenia snu u kobiet w czasie menopauzy bez prowadzenia do rozrostu tkanki macicznej (śluzówki macicy). Ponadto łagodzą nadmierną nerwowość, nastrój depresyjny, zawroty głowy, problemy z koncentracją, bóle stawów, bóle głowy, zaburzenia rytmu serca, suchość pochwy, ból przy odbywaniu stosunku płciowego, spadek libido.koniczyna czerwona

 

Wyciągi z koniczyny czerwonej mają przewagę nad preparatami sojowymi, gdyż nie wykazują działania alergizującego, oraz w przeciwieństwie do HTZ nie dają skutków ubocznych. Użycie wyciągu z koniczyny czerwonej jako suplementu dla kobiet w okresie menopauzy zyskało dużo uwagi na rynku australijskim. Produkt zawierający ten ziołowy wyciąg nazywa sie Promensil. Istnieją ponadto dowody naukowe, że koniczyna łąkowa wykazuje korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Zawarte w niej izoflawony mają zdolność uelastyczniania, wzmacniania i udrażniania naczyń krwionośnych. Substancje te zapobiegają też skutecznie zakrzepicy – częstej przypadłości kobiet w okresie menopauzy.

Koniczyna czerwona zastosowanie i przepisy

Herbatka z koniczyny czerwonej na objawy menopauzy
3 łyżeczki suszonych kwiatów zaparzać pod przykryciem w 200 ml wrzątku 20 minut.
Pić trzy szklanki dziennie.
Warto zastosować, gdyż panie, które pija potwierdzają że jest bardziej skuteczna niż HTZ

Mieszanka na upławy
3 łyżeczki mieszanki suszonych kwiatów koniczyny i pokrzywy w równych proporcjach zaparzać w 200ml wrzątku 30min.
Do bogatszej wersji mieszanki można użyć po 1 łyżce koniczyny, pokrzywy, kaliny (kora, kwiat lub liść) i po 2 łyżki nagietka i czarnej malwy.
2 łyżki mieszanki zalać 1 szklanka wrzątku i zaparzać 30 min. Pić trzy szklanki dziennie.

Mazidło z koniczyny
Porcje kwiatów gotować w wodzie ok. 20 minut, następnie odcisnąć i w tym wywarze ugotować kolejna porcje. Gotowanie powtarzać 4-5 razy, następnie ostrożnie odparować wodę, aby odwar zgęstniał. Mazidło można stosować przeciwzapalnie na skórę lub na śluzówkę przy upławach.
Wodne wyciągi z koniczyny działają także korzystnie na skórę. Podnoszą elastyczność i wilgotność skóry, ujędrniają skórę i rozjaśniają optycznie cerę. Hamują nadmierny łojotok i nadmierne rogowacenie skóry.

0 0 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kaja
kaja
9 lat temu

może faktycznie mogłoby to pomóc przy upławach jednak ja wolę sprawdzone metody z apteki a mianowicie zakładam na noc invag dopochwowy lek probiotyczny, dzięki temu że działa miejscowo szybko przynosi ulgę, zapewne też dlatego jest taki skuteczny że zawiera aż trzy szczepy bakterii kwasu mlekowego pochodzące od polskich kobiet

Bożena
Bożena
9 lat temu

Lubię to!

Ona
Ona
9 lat temu

Ja piszę o koktajlu na odchudzanie z miodu, cynamonu i cytryn

Redakcja
Redakcja
9 lat temu
Reply to  Ona

to pisz pod art- jesli ktos jest uczulony to raczej niewskazane

Kasia
Kasia
7 lat temu

Niby to nie moja sprawa ale czy ten artykuł tutaj http://www.infozdrowie.com/ziolo-stworzone-dla-kobiet/ jest „legalnie” skopiowany?

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
7 lat temu
Reply to  Kasia

Tak, zgodnie z regulaminem dozwolone jest kopiowanie z podaniem pełnego linku do źródła

Kasia
Kasia
7 lat temu
Reply to  sekretyzdrowia

Naprawdę? Tyczy się to każdej strony? 🙂 Zgodnie z regulaminem Waszym czy ogólnym? Pytam tak z ciekawości, bo już znalazłam parę takich stron co zamieszczają czyjeś artykuły i tak mnie to zastanowiło… 🙂

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
7 lat temu
Reply to  Kasia

z naszym regulaminem, info jest na dole strony

zofia nowak-morawiec
zofia nowak-morawiec
7 lat temu

można, jest ekuteczniejszy