Medycyna ludowa, Porady, Terapie naturalne, Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Zioła

Ziołowy wiosenny detoks – rośliny wspierające proces oczyszczania

Ziołowy wiosenny detoks - rośliny wspierające proces oczyszczania

Wiosna to najlepszy czas na delikatny detoks.

Ciało człowieka, jak wszystko w naturze podlega cyklicznym zmianom pór roku. Okres zimowy wiąże się z oszczędzaniem zasobów energetycznych. Przedwiośnie cechuje „rozpuszczanie”, zimowe zapasy i głębokie zanieczyszczenia zaczynają się upłynniać. Druga połowa kwietnia i pierwsza dekada maja to czas na ich ostateczne wydalenie, usunięcie. I właśnie w naturalnym rytmie organizm stara się to robić.

Ziołowy wiosenny detoks - rośliny wspierające proces oczyszczania

W tym samym czasie przyroda wybucha soczystą zielenią, kwitną kwiaty i dzikie zioła.  Jak możemy zauważyć sporo z nich ma działanie oczyszczające krew, limfę i wątrobę. Mądra Natura wie co robi, obdarzając nas roślinami o takich właściwościach jako, że wiosna  wiąże się odrodzeniem, oczyszczeniem, odnową i regeneracją.

Ziołowy wiosenny detoks

Według dawnej wiedzy  wiosna to czas wątroby, czas uwalniania toksyn fizycznych i emocjonalnych.  Wrażliwa na stres wątroba odpowiada za filtrowanie toksyn zanim dostaną się do tkanek i kontroluje harmonijny przepływ energii życiowej.

Gdy nasza fabryka chemiczna wraz z układem chłonnym nie są w pełni sprawne, przez przyblokowane naczynia limfatyczne trudno jest organizmowi wydalić nadmiar płynów, toksyn i odpadów, które odczuwamy jako zmęczenie.  Ale natura zadbała o dostarczenie nam w  okresie wiosennym odpowiednich ziół, które pomagają organizmowi w wyrzuceniu tego wszystkiego na zewnątrz,oczyszczeniu krwi, wątroby i układ limfatycznego.

Jak rozejrzymy się uważnie dostrzeżemy rośliny, które można wykorzystać do wiosennych sałatek i herbatek. Wcale trzeba podejmować żadnych drastycznych działań. Nasze ciała mają niesamowitą zdolność do samoregulacji i detoksykacji a zwykłe, pospolite rośliny delikatnie, ale skutecznie wspomogą ten naturalny proces.

Przytulia oczyszcza „kanalizację”

Przytulia czepna [galium aparine] lubi się przyczepiać odzieży, siatek, płotów i  wszystkiego co znajdzie się w zasięgu. Wiosną robi „generalne porządki”. Oczyszcza, ogólnie wzmacnia, niesie powiew świeżości.  Napary i zimne nastoje rozpuszczają i wymiatają z zakamarków toksyny, zmiękczają i usuwają stwardniałe złogi.

wiosenny detoks przytulia

Roślina rozprasza zatory, zastoje, „porusza” płyny komórkowe  i tonizuje kanały limfatyczne. Większość ziół przypisanych układowi limfatycznemu wysusza, co może podrażniać. Przytulia przytulia działa delikatnie i odżywczo, bez obaw można stosować dłuży czas. Zastosowania i przepisy na wiosenny detoks tutaj.

Koniczyna łąkowa oczyszcza krew

Czerwona koniczyna [Trifolium pratense] to delikatne zioło o dużej mocy. Posiada zdolność  zdolność filtrowania i usuwania toksyn z krwiobiegu. Podobnie jak przytulia tonizuje układ limfatyczny, a poprzez działanie moczopędne pomaga eliminować toksyny. Stymuluje wątrobę i produkcję żółci, co znacznie procesy detoksykacji. Dawniej koniczynę stosowano głównie jako zioło przestrajające, do oczyszczania „zatrutej krwi” i wynikających z tego chorób skórnych.

koniczyna czerwona lecznicze właściwości

Koniczyna łąkowa ​​pobudza układ limfatyczny i poprawia jakość krwi. Jest bardzo odżywcza, wzmacniająca dla nerek. Roślina ma wysoką zawartość minerałów, jest w stanie odżywić nerki i zaoszczędzić im pracy. Część zadań jakie wykonują nerki to kontrola zawartości minerałów we krwi. Gdy jest niska, muszą wykonać szereg procesów chemicznych przetwarzając je.

Ze  względu na obecność fitoestrogenów, prekursorów estrogenu, jest nieoceniona w regulowaniu pracy hormonów i łagodzeniu dolegliwości menopauzy. Zastosowania i przepisy TUTAJ.

Mniszek detoks wątroby i jelit

Mniszek jest ziołem o gorzkim smaku, oczyszczającym, odtruwającym. Działa krwiotwórczo i wzmacniająco, wspomaga metabolizm, wiąże toksyny i wspomaga ich eliminację. Usuwa niedrożności układu limfatycznego, stagnację z wątroby i dróg żółciowych.

Mniszek pospolity wiosenne kuracje przepisy

To typowo zioło trawienne działa  na pełen zakres metabolizmu: przyswajanie, wchłanianie i wydalanie ze wskazaniem na wątrobę, układ pokarmowy i nerki. Kwiaty oddziałują na poziomie troficznym  na układ oddechowy, odżywiają, pielęgnują, przywracając tkankom równowagę. Pojawiają się wiosną – akurat wtedy, gdy najbardziej  potrzebny do pozbycia się toksyn po zimie i  zapobiec ich gromadzeniu przed gorącym latem.

Medycyna wschodnia wykorzystuje mniszek do czyszczenia „brudnej krwi” przy zaburzeniach wątroby, dróg żółciowych i niedrożności układu limfatycznego. Roślina zdecydowanie wysusza, a przy nadmiernym spożyciu może wychłodzić żołądek. Trzeba zachować umiar.

Pokrzywa jako środek przeciwhistaminowy

To idealne ziele na wiosenny detoks, ułatwia wydalanie toksyn i usprawnia procesy przemiany materii.

Zwyczajowo pokrzywę zaliczano do ziół czyszczących krew, przestrajających organizm w kierunku równowagi, mającej zapewnić siły i odporność.  Wiosną i na przednówku z młodego ziela przyrządzano regenerujące, odżywcze zupy. Nastoje  i herbatki służyły do oczyszczania „złej krwi”.

Pokrzywa w tradycyjnym zielarstwie działanie, energetyka, receptury

Słony smak kieruje energię w dół do nerek. Rozluźnia stwardniałe  obrzęki, rozpuszcza złogi, ściąga, ujędrnia rozluźnione błony śluzowe. Zioła o smaku słonym dostarczają dużo soli mineralnych.  Elektrolity doładowują organizm energią jak baterię, transportują przez system elektrony, przewodzą impulsy nerwowe. Zwiększając płynność i poprawiając profil krwi – tonizują serce.

Pokrzywa ma  silne działanie przeciwhistaminowe.  Łagodzi stany zapalne i uspakaja nadreaktywny układ immunologiczny. Łagodzi wiosenne alergie, problemy skórne, trądzik, egzemy i wygasza stany zapalne stawów – Przepisy. Ale uwaga! Pokrzywa mocno wysusza tkanki. Przy suchej konstytucji, trzeba połączyć z ziołami, które to zrównoważą. Np. fiołki – nawilżająca wersja pokrzywy.

Kurdybanek wspomaga detoks z metali ciężkich

To kolejny „chwast”, który łatwo przeoczyć, niepozorna roślina wyrasta nisko przy ziemi. Od wiosny do końca lata pędy ozdabiają drobne, szafirowe kwiaty, przyciągające owady zapylające.

Bluszczyk kurdybanek [Glechoma hederacea] porusza zastoje, szczególnie w głowie, oczach, uszach, nosie i gardle. Zmniejsza przekrwienie tkanek. Pomocny przy wszelakich problemach z uszami:  szumach, dzwonieniu, bólu, zawrotach głowy, infekcjach zatok, przeziębieniach, grypie.

bluszczyk kurdybanek właściwości lecznicze

Oddziałuje na układ oddechowy, płuca, nerki, wątrobę i śledzionę. Rozprasza gorącą wilgoć, zmniejsza stany zapalne, usuwa stagnacje, blokady, porusza limfę. Posiada zdolność do wiązania i usuwania cząstek ołowiu i innych metali ciężkich z tkanek. Działa delikatnie, ale skutecznie.

5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments