Majeranek znajdzie się prawie w każdej kuchennej szafce. Lubimy nim przyprawiać dania szczególnie grochówkę barszcz czerwony czy flaczki. Ale nie każdy wie, że majeranek powinien się znaleźć w podręcznej apteczce. Majeranek ma wiele zastosowań leczniczych. Bardzo szybko przynosi ulgę w problemach żołądkowo-jelitowych.
Zwykły majeranek – niezwykłe działanie
W przypadku zatrucia lub bólów żołądka należy uważnie połknąć 1 łyżeczkę suszonego majeranku popijając wodą . Uważnie znaczy tyle, aby przyjmując zioło nie połykać powietrza, bo łatwo można się zakrztusić. Ulga jest natychmiastowa.
W innych przypadkach, można przygotować herbatkę z majeranku – idealna w przypadku wzdęć, bólów brzucha i żołądka, nadmiernych gazów. Ale nie tylko, ma działanie uspokajające, pozytywnie działa na mózg, system nerwowy i choroby oczu.
Zaobserwowano także że pomaga w przypadkach padaczki. Herbatka leczy obrzęki i stany zapalne wątroby, zatrucia a także przeziębienia, kaszel, pomaga oczyszczać oskrzela i płuca z flegmy.
Herbatka z majeranku przepis:
2 łyżeczki suszonego majeranku zalać wrzącą wodą .
Parzyć ok. 5 minut następnie odcedzić.
Pić napar bez żadnych dodatków, niedosładzany.
Maksymalna ilość – 1-2 filiżanki dziennie, nadmierna ilość może powodować zmęczenie i bóle głowy.
W przypadku, kiedy testy medyczne niczego nie wykazały, należy zaobserwować w jakich okolicznościach nasilają się bóle, mogą być wynikiem nietolerancji przez organizm niektórych pokarmów, które na pewien czas trzeba odstawić, reakcją na stres lub innymi czynnikami np. mikroskopijnymi zwichnięciami kręgów kręgosłupa, których badania nie wykażą, a bóle mogą się nasilać po określonym wysiłku fizycznym lub długim staniu czy siedzeniu w jednej pozycji. Należy prowadzić swoisty dziennik zapisując dzień po dniu : posiłki, rozkład dnia, wykonywane prace, sytuacje stresujące itp oraz pory pojawiania się ataków i z tym dzienniczkiem udać się do dobrego lekarza naturoterapeuty.
…wyrostek
Może zrosty pooperacyjne o ile były jakieś operacje .
A może pomogły by ciepłe okłady z oleju rycynowego jak mówi pani Barbara Kazana. Polecam, ma rozległą wiedzę.