Medycyna ludowa, Przepisy, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie, Zamiast

Żywica sosnowa – domowe maści i mazidła nie jednego uratowały

Maść z żywicy sosny niejednego uratowała. Przepis i zastosowania

Żywica sosnowa jest jednym z najskuteczniejszych leków natury. Od wielu stuleci ludzie mieszkający w bliskim sąsiedztwie lasów iglastych wytwarzali żywiczne maści, nalewki, smarowidła, które niejednemu uratowały życie.

Maść z żywicy sosny niejednego uratowała. Przepis i zastosowania

Żywica sosnowa jest naturalnym lekarstwem, które w toku ewolucji drzewa nauczyły się wytwarzać. Po uszkodzeniu kory zaczynają je wydzielać i niczym magicznym plastrem opatrują swoje rany.

Gdyby nie zniszczenia od wiatru i innych zdarzeń, prawdopodobnie człowiek nie poznał tych cudownych właściwości.

Żywica sosnowa

Nazwa wskazuje, że żywica ożywia, leczy.  W pniach i gałęziach roślin iglastych znajdują się kanały żywiczne, w których krąży półprzezroczysta, lepka ciecz niczym krew w ludzkim ciele. Na skutek uszkodzenia kanału zaczyna wyciekać, tracić wilgoć i twardnieć.  Po wpływem działania powietrza stopniowo traci część lotnych węglowodorów. Zmienia się w jasnożółtą, białawą masę. W ten sposób drzewo dezynfekuje rany i tworzy barierę ochronną dla bakterii, grzybów i inwazji owadów.

żywica sosnowa iglasta leśna

Żywica roztacza piękny aromat lasu, a raczej las pachnie żywicą. Tworzy mieszaninę węglowodorów, kwasów żywicznych i kalafonii. W jej składzie są aromatyczne terpeny: monoterpeny, seskwiterpeny, diterpeny, kwasy żywiczne, tłuszczowe, estry retinolu. Plus witaminy A, C, D, E, K i związki mineralne. Dzięki monoterpenom  α-pinen żywica sosnowa wydziela charakterystyczny, rozpoznawalny zapach.

Bukiet złożonych związków stopionych w bursztynowe krople, niesie ze sobą życiodajną siłę znaną już w starożytności. Z pokolenia na pokolenie przekazywano wiedzę jak zbierać żywice i wykorzystywać jej właściwości. Stosowano do okadzania domostwo i wyrabiania lekarstw na liczne dolegliwości. Od leczenia oparzeń, ran po łagodzenie bólów i stanów zapalnych.

Maść z żywicy sosnowej

Każda wioska miała swoje sekretne receptury, jak mając pod ręką kawałek żywicy, można złagodzić kaszel, ból zęba lub wyleczyć rany. Mieszano żywicę z propolisem, dziurawcem i pachnącymi ziołami. Podstawowe składniki były zawsze te same – żywica sosnowa, wosk pszczeli i tłuszcz. Wykorzystywano wytopione sadło wieprzowe, smalec gęsi, olej rokitnikowy, lniany.  Sprawdzi się inne tłuszcze: oliwa z oliwek, olej kokosowy, migdałowy.

Do wyrobu podstawowej maści potrzeba:

  • 3/4 szklanki tłuszczu
  • 60 g żywicy sosnowej
  • 15-25 wosku pszczelego

W wersji wzbogaconej: łyżka zmiażdżonych jagód jałowca, goździków, igiełek sosny, świerku, rozmarynu, dziurawca.

Rozkruszoną żywicę sosnową i tłuszcz umieścić w kąpieli wodnej. Podgrzewać do rozpuszczenia mieszając drewnianą łyżką. Tłuszcz nie może się dymić, temperatura nie powinna być zbyt wysoka.  Pod koniec opcjonalnie dorzucić wybrane zioła.

jak zrobić maść z żywicą sosny przepis

Po całkowitym rozpuszczeniu żywicy odstawić pod przykryciem na całą noc. Nazajutrz ponownie podgrzać. Przecedzić przez kilka warstw gazy. Dodać wosk pszczeli i podgrzewać do jego całkowitego rozpuszczenia. Można wzbogacić kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego bądź sosnowego. Przełożyć do słoiczków i odstawić do stężenia.

Maść z żywicy sosnowej zastosowania

Maść z żywicy sosnowej doskonale sobie radzi z trudno gojącymi ranami, oparzeniami różnego stopnia, odmrożeniami, odleżynami, ropniami, wrzodami, stłuczeniami. Błyskawicznie „wyciąga” drzazgi. Niezastąpiona w leczeniu trudnych oparzeń. Jedna z prawdziwych historii cudownego uzdrowienia forumowicza w tym linku.

Przyspiesza gojenie wysypek alergicznych, opryszczki, szwów pooperacyjnych. Wspomaga leczenie egzemy, łuszczycy, grzybicy, róży. Regeneruje pękającą skórę na piętach, dłoniach, łokciach. Łagodzi bóle, stany zapalne, infekcje, kaszel.

Maść z żywicy sosnowej

  • Choroby skórne – delikatnie aplikuje się na miejscowo 1-3 razy dziennie. Przy oparzeniach nie bandażuje.
  • Ropnie w jamie ustnej, zapalenie dziąseł: nasączony maścią tampon wkłada się między zapalne dziąseł- wkładać tampon z maścią między dziąsło a policzek.
  • Przeziębienia – naciera się maścią klatkę piersiową, plecy i podeszwy stóp pozostając w łóżku. Do inhalacji rozpuszcza łyżeczkę w litrze wrzątku.
  • Bóle mięśni, stawów, reumatyzm, rwa kulszowa – wmasowuje kilka minut w obolałe miejsca.
  • Hemoroidy. Niewielką ilość schłodzić w lodówce, zrobić „świecę” i włożyć do odbytu. Po 2-3 tygodniach powinny się zagoić.
  • Zapalenie zatok. Pomagają wieczorne inhalacje, zamiennie wkłada się tampon z maścią do obydwu nozdrzy.
  • Zapaleniu przydatków, pochwy, szyjki macicy, pęcherza. Smaruje się okolice dolnej części brzucha i stosuje tampony.

Przeciwskazania: Przy rzadkiej nietolerancji mogą wystąpić podrażnienia. By sprawdzić niewielką ilość wetrzeć w wewnętrzny nadgarstek. Jeśli nie wystąpi zaczerwienienie, obrzęk, świąd można stosować.

Nalewka z żywicy sosnowej

20-30 g pokruszonej żywicy zalać 100 ml alkoholu. Po 3 tygodnia przecedzić. Zewnętrznie wciera się w bolące, chorobowo zmienione miejsce. Rozcieńczona w wodzie jest doskonałą płukanką gardła i jamy ustnej.  Odrobinę jasnożółtej żywicy niektórzy dodają do ziołowych i owocowych nalewek. Wzmacnia działanie i dodaje aromatu.

Żywica sosnowa ma działanie rozgrzewające, dezynfekujące, oczyszczające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, gojące, regenerujące, przeciwbólowe. Kawałki twardej masy można spalać w kadzidłach by oczyścić pomieszczenia z zarazków.

żółta żywica z sosny

Żywica sosnowa się w tłuszczach i alkoholu, co znaczy, że obydwa pomagają oczyczać lepkie pozostałości rąk i zabrudzonej odzieży.  Surowiec zbiera się o każdej porze roku, w lasach z dala od dróg i terenów przemysłowych. Nożykiem zeskrobuje po trochu zastygłą masę z kilku różnych drzew. Nie pozostawiać je bezbronne, z otwartymi ranami.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments