REKLAMA

Larendogra Królowej Elżbiety – odmładzający tonik z lawendy i rozmarynu

Larendogra franc. L’eau de la reine d’Hongrie czyli Woda królowej Węgierskiej jest wyciągiem ziołowym na bazie rozmarynu i lawendy opracowanym przez królową Elżbietę, córkę Władysława Łokietka.  Niektóre źródła podają, że królowa sama nie wymyśliła receptury, ale  otrzymała ją od tajemniczego mnicha.

Larendogra Królowej Elżbiety - odmładzający tonik z lawendy i rozmarynu

Faktem jest jednak, co do tego kronikarze są zgodni, że królowa Elżbieta, która na tronie węgierskim spędziła niemal 60 lat u schyłku życia wyglądała co najmniej 20 – 30 lat młodziej niż wskazywała na to jej metryka. Podobno młody wygląd zawdzięczała tonikowi, który nazwała Larendogra. Stosowała go codziennie wewnętrznie i zewnętrznie nacierając skórę i włosy lub dodając do kąpieli. Larendogra natychmiast podbiła wszystkie dwory w ówczesnej Europie, cieszyła się popularnością jako wszechstronny lek i kosmetyk.

Znano wiele wersji toniku, oto jeden z nich

Larendogra przepis

Suszone liście rozmarynu – 3 części
Suszony kwiat lawendy – 1 część
Suszone ziele mięty pieprzowej – 1 część
Suszony majeranek – 1 część
1 cytryna
Spirytus

Wszystkie zioła wymieszać starannie, umieścić w słoju, zalać spirytusem 3-4 cm nad ich powierzchnię. Macerować  2 tygodnie w ciemnym i chłodnym miejscu od czasu do czasu wstrząsając słoikiem. Po tym czasie przecedzić płyn przez watę ułożoną na sitku. Dodać przegotowaną wodę w proporcji 1:1 i sok wyciśnięty z cytryny. Przelać do wygodnej buteleczki z ciemnego szkła. Dwa razy dziennie wklepywać w umytą skórę twarzy i szyi.

Odmładzająca Larendogra

Larendogra ma zielony kolor i  zapachu ziół – alkohol jest prawie niewyczuwalny. Jest delikatna dla skóry podczas aplikacji, nie szczypie i nie wysusza. Przy regularnym stosowaniu zaledwie po kilku dniach widać wyraźne zwiększenie napięcia skóry, zmniejszenie zmarszczek, wygładzenie i rozświetlenie. Można ją stosować również w niewielkich ilościach wewnętrznie, pomoże przy infekcjach, niestrawności, zmęczeniu, słabej koncentracji, braku energii.

Stefania Korżawska w swojej książce „Po zdrowie z ziołami” do użytku wewnętrznego proponowała zamiennik – winko z rozmarynu i lawendy o podobnym działaniu na ciało i umysł Należy wziąć po 50 g obydwu ziół i 1 butelkę białego,  wytrawnego gronowego wina. 6 łyżek mieszanki wsypać do butelki z ciemnego szkła, zalać winem. Postawić w kuchni na 10 dni codziennie wstrząsając, następnie zagotować 15 minut, przecedzić i przelać do butelek. Mały kieliszek rozcieńczyć wodą i powoli się delektować wytwornym, oryginalnym smakiem w przypadku zmęczenia , braku koncentracji i chęci do działania.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: