REKLAMA

Atłasowa skóra weneckiej kurtyzany – przepisy z XVI wieku

Atłasowa skóra – tak ówcześni charakteryzowali największy atrybut urody Weroniki Cantelli, która zanim stała się jedną z najpiękniejszych i najsłynniejszych XVI wiecznych weneckich kurtyzan była przeciętną, mało atrakcyjną dziewczyną.

Tatuś-alchemik potrafił wprawdzie robić leki i upiększające mikstury, ale specjalnie się do tego nie przykładał. Jego myśli wciąż krążyły wokół kamienia filozoficznego i odkrycia sposobu przemiany ołowiu w złoto. Pewnego dnia zauważył, że jego jedynaczka dziwnie zmarniała i posmutniała. Okazało się, że dziewczyna zakochała się w synu weneckiego doży, który nie zwracał na nią uwagi. Alchemik porzucił na jakiś czas próby transmutacji ołowiu i postanowił z dziewczyny uczynić piękność.
I udało mu się.

W mieście szeptano nawet, że obydwoje zawarli pakt z diabłem, który sprawił, że dziewczynie nikt nie mógł się oprzeć. Usidliła ukochanego do tego stopnia, że nie chciał słyszeń o małżeństwie z kobietą z odpowiedniego stanu. A gdy go do tego zmuszono, noc poślubną spędził u kochanki o atłasowej skórze  – Weroniki Cantelli. Niestety zmarł młodo, a po jego śmierci doża oskarżył Weronikę i jej ojca o stosowanie czarnej magii.

Jedynym plonem rewizji w ich domu, były przepisy upiększające, które alchemik opracował dla córki. Może niektóre z nich warto wypróbować

Atłasowa skóra weneckiej kurtyzany - przepisy z XVI wieku

Atłasowa skóra – przepisy sławnej włoszki

3 łyżki rozmarynu i 3 łyżki rumianku zalać 2 litrami wrzątku, gotować na maleńkim ogniu 5 minut. Przecedzić, wlać do kąpieli wodnej, dodać 3 łyżki soli morskiej. Czas trwania kąpieli 20 minut. Kąpiel wygładza i poprawia koloryt skóry

♦♦♦

2 łyżki skrzypu polnego i 2 łyżki krwawnika zalać 1,5 litra wrzątku, odstawić na 15 minut pod przykryciem, odcedzić. Namoczyć w naparze prześcieradło, owinąć się nim ciasno od stóp do szyi. Wygładza, napina i poprawia koloryt skóry.

♦♦♦

Szorstką rękawiczkę lub ściereczkę namoczyć w wodzie z octem jabłkowym lub sokiem z cytryny w proporcji  1 szklanka wody 1/3 octu lub soku. Systematycznie nacierać chropowatą, zszarzałą skórę.

♦♦♦

4-5 łyżek gruboziarnistej soli zwilżyć 3 łyżkami octu winnego wymieszanego z 2 łyżkami wódki. Tym peelingiem nałożonym na rękawicę kąpielową masować szorstkie, chropowate,  miejsca na skórze.

♦♦♦

3 łyżki siemienia lnianego zmieszać z łyżką soli gruboziarnistej. Dodać tyle wody by otrzymać papkę. Szorować zgrubienia i nierówności skóry.

Maseczki kojąco wygładzające

3 łyżki siemienia lnianego zalać litrem wrzątku, wymieszać aż powstanie gęsty kleik. Nakładać na skórę na 25 minut, zmywać mlekiem.

♦♦♦

Wymieszać garść płatków owsianych z łyżką marchwi i szklanką ciepłego mleka. Nakładać na skórę na 20 minut, zmyć ciepłą wodą.

♦♦♦

100 g drożdży wymieszać z ciepłym mlekiem na gęstą papkę. Nakładać na 30 minut. Zmyć ciepłą wodą.

♦♦♦

Łyżkę kwiatu lipy zalać szklanką wrzątku, odstawić na 15 minut pod przykryciem. Po odcedzeniu wymieszać z mąką kartoflaną w takich ilości by powstała półpłynna masa. Rozsmarować na skórze, po 20 minutach zmyć mlekiem.

♦♦♦

A wracając do kurtyzany – została uniewinniona z zarzutu od uprawiania czarnej magii. Postarał się o to jeden z przesłuchujących ją wpływowych sędziów, którego kompletnie zauroczyła. Została jego kochanką. Po nim było wielu innych bogatych i hojnych. W końcu jako bardzo zamożna kobieta poślubiła weneckiego kupca i dożyła swych dni jako szanowana matrona. O jej przeszłości świadczyły tylko pieśni gondolierów sławiące jej urodę.

 

gondolierzy wenecja

 

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: