Atłasowa skóra weneckiej kurtyzany – przepisy z XVI wieku

Atłasowa skóra – tak ówcześni charakteryzowali największy atrybut urody Weroniki Cantelli, która zanim stała się jedną z najpiękniejszych i najsłynniejszych XVI wiecznych weneckich kurtyzan była przeciętną, mało atrakcyjną dziewczyną.

Tatuś-alchemik potrafił wprawdzie robić leki i upiększające mikstury, ale specjalnie się do tego nie przykładał. Jego myśli wciąż krążyły wokół kamienia filozoficznego i odkrycia sposobu przemiany ołowiu w złoto. Pewnego dnia zauważył, że jego jedynaczka dziwnie zmarniała i posmutniała. Okazało się, że dziewczyna zakochała się w synu weneckiego doży, który nie zwracał na nią uwagi. Alchemik porzucił na jakiś czas próby transmutacji ołowiu i postanowił z dziewczyny uczynić piękność.
I udało mu się.

W mieście szeptano nawet, że obydwoje zawarli pakt z diabłem, który sprawił, że dziewczynie nikt nie mógł się oprzeć. Usidliła ukochanego do tego stopnia, że nie chciał słyszeń o małżeństwie z kobietą z odpowiedniego stanu. A gdy go do tego zmuszono, noc poślubną spędził u kochanki o atłasowej skórze  – Weroniki Cantelli. Niestety zmarł młodo, a po jego śmierci doża oskarżył Weronikę i jej ojca o stosowanie czarnej magii.

Jedynym plonem rewizji w ich domu, były przepisy upiększające, które alchemik opracował dla córki. Może niektóre z nich warto wypróbować

Atłasowa skóra weneckiej kurtyzany - przepisy z XVI wieku

Atłasowa skóra – przepisy sławnej włoszki

3 łyżki rozmarynu i 3 łyżki rumianku zalać 2 litrami wrzątku, gotować na maleńkim ogniu 5 minut. Przecedzić, wlać do kąpieli wodnej, dodać 3 łyżki soli morskiej. Czas trwania kąpieli 20 minut. Kąpiel wygładza i poprawia koloryt skóry

♦♦♦

2 łyżki skrzypu polnego i 2 łyżki krwawnika zalać 1,5 litra wrzątku, odstawić na 15 minut pod przykryciem, odcedzić. Namoczyć w naparze prześcieradło, owinąć się nim ciasno od stóp do szyi. Wygładza, napina i poprawia koloryt skóry.

♦♦♦

Szorstką rękawiczkę lub ściereczkę namoczyć w wodzie z octem jabłkowym lub sokiem z cytryny w proporcji  1 szklanka wody 1/3 octu lub soku. Systematycznie nacierać chropowatą, zszarzałą skórę.

♦♦♦

4-5 łyżek gruboziarnistej soli zwilżyć 3 łyżkami octu winnego wymieszanego z 2 łyżkami wódki. Tym peelingiem nałożonym na rękawicę kąpielową masować szorstkie, chropowate,  miejsca na skórze.

♦♦♦

3 łyżki siemienia lnianego zmieszać z łyżką soli gruboziarnistej. Dodać tyle wody by otrzymać papkę. Szorować zgrubienia i nierówności skóry.

Maseczki kojąco wygładzające

3 łyżki siemienia lnianego zalać litrem wrzątku, wymieszać aż powstanie gęsty kleik. Nakładać na skórę na 25 minut, zmywać mlekiem.

♦♦♦

Wymieszać garść płatków owsianych z łyżką marchwi i szklanką ciepłego mleka. Nakładać na skórę na 20 minut, zmyć ciepłą wodą.

♦♦♦

100 g drożdży wymieszać z ciepłym mlekiem na gęstą papkę. Nakładać na 30 minut. Zmyć ciepłą wodą.

♦♦♦

Łyżkę kwiatu lipy zalać szklanką wrzątku, odstawić na 15 minut pod przykryciem. Po odcedzeniu wymieszać z mąką kartoflaną w takich ilości by powstała półpłynna masa. Rozsmarować na skórze, po 20 minutach zmyć mlekiem.

♦♦♦

A wracając do kurtyzany – została uniewinniona z zarzutu od uprawiania czarnej magii. Postarał się o to jeden z przesłuchujących ją wpływowych sędziów, którego kompletnie zauroczyła. Została jego kochanką. Po nim było wielu innych bogatych i hojnych. W końcu jako bardzo zamożna kobieta poślubiła weneckiego kupca i dożyła swych dni jako szanowana matrona. O jej przeszłości świadczyły tylko pieśni gondolierów sławiące jej urodę.

 

gondolierzy wenecja

 

0 0 votes
Article Rating

Możesz również polubić…

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: