Świerk pospolity oczyszcza, rozgrzewa, osusza i działa wykrztuśnie

Świerk pospolity [Picea abies] jest jednym z najważniejszych leśnych drzew iglastych Europy.

Słowianie doceniali świerki jako drzewa magiczne, chroniące przed złem i lecznicze. Świerki uważano za drzewa przynoszące szczęście i chroniące przed złem. Nie ścinano ich w obawie przed sprowadzeniem nieszczęścia.

świerk właściwości lecznicze

Gałązki świerkowe noszono przy pasie i wieszano na framugach drzwi. Stanowiły antidotum na uroki i czary. Starosłowiańskie chwoj-ina czyli choina znaczyło coś ostrego i wyniosłość.  Ogień świerkowy uważano za święty.

Młodzież męzka układała stosy z gałęzi świerkowych; potym tarli deskę 0 deskę, aż się zapaliły. Tak wydobyty ogień uważano za żywy i święty, bo taki palono też na ołtarzach bogów, i takim zapalano owe stosy.
Księgi Rodu Słowiańskiego, Paweł Stalmach,1889

Górale do dziś chętnie sadzą świerki przy domach, by chroniły rodzinę przed nieszczęściem i chorobami.  I faktyczne, drzewa zagradzają drogę choćby zarazkom.

Świerk pospolity właściwości lecznicze

Świerki oczyszczają powietrze roztaczając przyjemną woń. Spacer w świerkowym lesie, przytulenie się pnia drzewa działa oczyszczająco na drogi oddechowe. Mówi się że świerk pomaga przezwyciężać lęki i dodaje pewności siebie.

Najcenniejszą substancją leczniczą jest olejek terpentynowy zawarty w igłach. Działa on przeciwskurczowo na mięśnie tchawicy, oskrzela, rozrzedza śluz zgromadzony w drogach oddechowych i ułatwia jego odkrztuszanie.

Młode pędy świerkowe są bogate w łatwo przyswajalne witaminy C, A, K, flawonoidy, antocyjany i liczne kwasy w tym bursztynowy i jabłkowy oraz liczne olejki eteryczne. Olejki i przetwory świerkowe stosowane na skórę pobudzają krążenie, rozgrzewają, łagodzą bóle mięśni, stawów i nerwobóle.

świerk leczniczy olejek

Surowcem leczniczym są młode gałązki i pędy zbierane wczesną wiosną. Igły można zbierać cały rok, najwięcej właściwości mają późną jesienią i zimą. Żywicę zbiera się z przewodów żywicznych odcinając płaty kory.

Świerk ma właściwości

  • przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe,
  • przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze
  • przeciwbólowe
  • wykrztuśne, rozrzedzające flegmę
  • żółciopędne, moczopędne
  • wspomagające pracę układu oddechowego
  • uspokajające, kojące
Zastosowania lecznicze świerka

Pozyskiwane ze świerku surowce wykorzystywano w lecznictwie od niepamiętnych czasów. Amerykańscy Indianie żywicę świerkową żuli by wybielić zęby, odświeżyć oddech i powstrzymać kaszel. Przypisywali żywicy właściwości antyszkorbutowe, co było ważne zimą gdy brakowało świeżych roślin.

Na przednówku zjadali sproszkowaną, wewnętrzną część kory i młodziutkie pędy  by wzbogacić ubogą o tej porze roku dietę i dostarczyć organizmowi witamin. Naparami, odwarami leczyli choroby układu oddechowego i oczyszczali organizm.

W Europie świerkowe mikstury stosowano jaki środki rozgrzewające, osuszające i ściągające. Św Hildegarda zalecała na katar nalewkę z igieł świerkowych na miodzie. Szyszki świerkowe stosowano na niestrawność, wrzody i suchy, męczący kaszel.

Świerk przepisy lecznicze

Herbatka z igieł lub młody gałązek 

5-6 gram igieł (można pomieszać z sosnowymi, jodłowymi zalewa się litrem wrzątku. Zaparza kwadrans pod przykryciem. Całość dzieli na 6 porcji. Pije się porcję małymi łykami co 3 godziny. Można dosłodzić miodem.
Stosuje się przy przemarznięciu na rozgrzanie, w przeziębieniu, uporczywym kaszlu. Nie przekraczać dawki, w większej ilości może podrażniać błony śluzowe. Podobnie działa herbatka z igieł sosnowych – przepis.

Odwar
Łyżkę stołową igieł gotuje się w 250 ml wody 5-6 minut. Zaparza pod przykryciem 20 minut. Po przecedzeniu, dosłodzeniu miodem pije 3 razy dziennie szklankę powoli, małymi łykami. Stosuje się na infekcje dróg oddechowych, kaszel, astmę, koklusz, grypę.

młode pędy świerku

Syrop z pędów świerka
Młode pędy zebrane w maju zasypuje cukrem lub zalewa miodem. Odstawia w ciepłe miejsce do puszczenia soku. Powstały syrop zlewa się przez sitko do drugiego naczynia. Stosuje 2-3 dziennie po łyżeczce przy kaszlu, nieżycie dróg oddechowych. Działa odkażająco, wzmacniająco i przeciwzapalnie. Nie można przekraczać dawki 3 łyżeczki dziennie.

Nalewka świerkowa
3 łyżki igieł zalewa się 500 ml spirytusu. Odstawia na 10 dni szczelnie zamkniętą codziennie wstrząsając. Przecedza. Stosuje się zewnętrznie do nacierania rozcieńczoną nalewkę z wodą w stosunku 1;2.
Pomaga przy infekcjach dróg oddechowych – do nacierania klatki piersiowej i pleców. W bólach reumatycznych, stawów, mięśni naciera się obolałe obszary.

Oliwka świerkowa
3 łyżki świeżych pędów i igieł świerkowych zalewa się szklanką oliwy z oliwek. Odstawia na 4 tygodnie. Filtruje. Oliwka o pięknym, leśnym zapachu pomaga na bóle mięśni i stawów. Można stosować do relaksujących masaży, wygładza i napina skórę.

Gałązki świerka można stosować do aromatycznych, relaksujących kąpieli i inhalacji.

Uwaga
Świerk zawiera sporo związków terpenowych, które przy dłuższym stosowaniu drażnią śluzówki żołądka i obciążają nerki. Wewnętrznie stosuje je się doraźnie, krótki czas, najlepiej pod kontrolą lekarza.

5 1 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: