Olejki eteryczne poza pięknym trwałym zapachem cechuje wiele innych właściwości np. dezynfekują, pozytywnie działając na ciało i umysł, odstraszają owady, odświeżają. Zaledwie kilka kropli olejku może zastąpić tak często nadużywane chemiczne środki w naszym otoczeniu
- By wzmocnić skuteczność naturalnych środków czyszczących: dodać kilka kropli olejku pomarańczowego, cytrynowego lub grejpfrutowego do past, płynów lub mleczek czyszczących
- Czyste podłogi. Kilka kropel olejku z drzewa herbacianego lub sandałowego pozostawia ładny zapach, impregnuje i zapobiega szybkiemu osiadaniu kurzu.
- Te dwa olejki można również stosować do czyszczenia powierzchni drewnianych i z tworzyw sztucznych, np. mebli. Ściereczkę zamoczyć w wodzie, bardzo mocno wycisnąć, zakropić kilka kropli olejku. Czyści, poleruje, pozostawia ładny zapach i zapobiega szybkiemu osiadaniu kurzu.
- Lodówka. Podczas mycia lodówki do wody z octem dodać kilka kropel olejku grejpfrutowego, z bergamotki lub trawy cytrynowej. Aby zapobiec przykrym zapachom do lodówki wstawić miseczkę z sodą oczyszczoną z 2-3 kroplami tych samych olejków.
- Kosz na śmieci. Na dno kosza wsypać łyżeczkę sody oczyszczonej i 2-4 krople olejku z geranium, grejpfruta lub cytryny.
- Dezynfekowanie gąbki kuchennej. Stosować olejek rozmarynowy lub cytrynowy między użyciami
- Odstraszanie owadów latających: kilka kropli olejku z rozmarynu, lawendy lub trawy cytrynowej zakroplić na framugi drzwi i okien lub zrobić dekoracyjny odstraszacz
- Odstraszanie pająków i gryzoni: jw. ale użyć olejku z mięty
- Łazienka – by utrzymać ładny zapach w łazience zamiast chemicznego „aromatu” komercyjnych odświeżaczy wystarczy do butelki ze sprayem wsypać łyżeczkę sody oczyszczonej dodać kilka kropel olejku z grejpfruta, lawendy, rozmarynu lub z geranium, zalać wodą, wstrząsnąć i można używać.
Lub na szafce postawić dyfuzor zapachowy DIY:
Mały flakonik np. po perfumach napełnić łyżeczką sody oczyszczonej, łyżeczką wódki, kilkoma, kilkunastoma kroplami olejku eterycznego. W buteleczce dekoracyjnie umieścić kilka wystruganych patyczków lub gotowych np. do szaszłyków - Zastarzały zapach żywności z garnków, patelni. Zagotować wodę naczyniu, dodać kilka kropli olejku z goździków, cynamonu lub cytrusów.
- Obuwie. Zakroplić 1-2 krople olejku z geranium, bazylii lub lawendy do butów by uniknąć przykrego zapachu
- Neutralizacja zapachu zwierząt. Butelkę ze sprayem napełnić wodą z octem jabłkowym, dodać 10-20 kropli olejku z geranium, lawendy lub cytrynowego. Przed użyciem wstrząsnąć.
- Czyszczenie dywanu. Wymieszać kilka łyżeczek sody oczyszczonej z kilkoma kroplami olejku z geranium, mięty, cytryny lub lawendy. Posypać dywan mieszanka będą. Po 15 minutach odkurzyć.
- Olejek cytrynowy pomaga usuwać z powierzchni zaschnięte substancje np. gumę do żucia, wosk, klej
- Czyszczenie zlewozmywaków – soda oczyszczona, ocet jabłkowy + olejek z bergamotki. Czyści osad i neutralizuje przykre zapachy.
- Odkurzacz. Do worka lub filtra wrzucić kawałek watki nasączonej ulubionym olejkiem.
- Do mytych owoców dodać kilka kropli olejku grejpfrutowego – dłużej zachowają świeżość
- Zapach farby. Do puszki świeżej farby dodać 10ml olejku miętowego – zneutralizuje zapach farby i szybciej wywietrzeje po malowaniu.
- Bielizna, ręczniki. Kilka kropel olejku lawendowego zakroplić na szmatkę frotte, włożyć do bieliźniarki. Odstrasza mole, zostawia przyjemny zapach.
- Roztocza – pościel, materace, podkładki na łóżko. Do prania dodać kilka kropli olejku eukaliptusowego. Duże materace czyścić gąbką namoczona będą w roztworze octu, wody z dodatkiem sody i olejkiem eukaliptusowym.
- Prasowanie. Kilka kropel olejku lawendowego lub innego ulubionego wkropić do wody ze zraszaczem.
- Aromaterapia na różne dolegliwości – inhalacje, kąpiele, masaże przy użyciu różnych olejków TUTAJ
- Dodanie kilku kropli olejku zapachowego do palącej się bezzapachowej świecy w pobliżu knota rozprzestrzeni naturalny zapach i stworzy nastrój. Najlepiej nadają się do tego olejki lawendowy, z róży, ylang-ylang, cytrusowy, olejek z drzewa sandałowego . Kupne świece zapachowe zawierają szkodliwe substancje.
- Relax ciała i umysłu zapewni kąpiel z kilkoma kroplami olejku rumiankowego, lawendowego, bergamotki, cedrowego.
- Stany lękowe, nerwica, kołatanie serca – dodać do wody 4 krople olejku z lawendy i wdychać.
- Zapach spalenizny i dymu zneutralizuje olejek z rozmarynu, eukaliptusa lub drzewa herbacianego. Do butelki wody ze sprayem wpuścić kilka kropli olejku i rozpylić w pomieszczeniu.
- Kilka kropel olejku lawendowego dodanego do prania ubrań niemowlęcych odkazi i pozostawi ładny zapach. Więcej zastosowań olejku z lawendy tutaj
- Zachować czujność podczas prowadzenia pojazdu lub jasny umysł w czasie nauki pomoże olejek z kadzidłowca, lub lawendowy, szałwiowy, cytrynowy, bazyliowy.
- Zmęczenie po ciężkim dniu usunie olejek z bazylii, grapefruita, mięty.
- Pobudzi do pracy np. w pomieszczeniu biurowym dodany do dyfuzora olejek ylang ylang, z bazylii, pomarańczy lub jaśminu.
- Stworzy odprężającą atmosferę w pokoju olejek z rumianku, lawendy, bergamotki lub cedru dodany do kominka lub dyfuzora.
- Spryskanie kwiatów wodą z kilkoma kroplami olejku ożywi je.
- Nudności, wymioty – wsmarować w podeszwy stóp kilka kropli z imbiru lub gałki muszkatołowej, po czym położyć się i odpocząć
- Ból nóg lub stóp – zanurzyć stopy w wodzie z solą Epsom i kilkoma kroplami olejku goździkowego lub miętowego.
- Wzmacnianie odporności – olejek oregano wcierać w podeszwy stóp. Więcej właściwości olejku z oregano Tutaj
- Skurcze menstruacyjne – 1 część olejku z szałwii, bazylii albo rozmarynu wymieszać z 4 częściami oleju bazowego. Wmasować w brzuch, na to położyć koc lub ciepły okład i poleżeć 15 minut.
- Rozstępy, blizny, problemy skórne – olejek z rumianku PRZEPIS
- Ból głowy: wymieszać po 2 krople olejku z mięty pieprzowej, eukaliptusa i lawendy z 6 kroplami oleju bazowego. Wmasować w skronie, za uszami, na karku, w poprzek czoła i pod nosem.
- By udrożnić nos i zatoki – zastosować inhalację lub wymieszać po kropli olejku z eukaliptusa, sosny i lawendy z 6 kroplami oleju bazowego, posmarować pod nosem i za uszami, a przed snem na piersiach.
- Woda antybakteryjna, aseptyczna pomocna np. w podroży. Małą butelkę ze sprayem napełnić wodą dodać olejki z cynamonu, goździka, eukaliptusowy, cytrynowy i rozmarynowy.
- Wypadanie włosów – olejek z korzenia łopianu, chmielu, rozmarynu, tymianku lub krwawnika wymieszać z olejem bazowym, wcierać we włosy, pozostawić 20-30 minut przykryte ręcznikiem.
- Detoks – moczenie nóg w wodzie z sola Epsom z olejkiem z rozmarynu i dziurawca lub PRZEPIS
- Obniżanie gorączki- do kąpieli dodawać olejek z kadzidłowca, szałwii, eukaliptusa, sosny lub rozmarynu. Ewentualnie nacierać ciało gąbką namoczoną w chłodniej wodzie z olejkiem.
- Rozładowanie napięcia, stresu, sztywność mięśni karku – wmasować kilka kropli olejku lawendowego pod uchem tuż za szczęka, na skroniach, w kark i zesztywniałe mięśnie.
- Olejek z eukaliptusa, szałwii, bazylii i dodany kąpieli solnej ( z Epsom) zrelaksuje zmęczone mięśnie i obolałe ciało.
- Kilka kropel olejku z lawendy lub rumianku na poduszce ułatwi zasypianie.
- Zesztywniałe i obolałe stawy rozrusza wsmarowanie kilku krople olejku z golterii (wintergreen), jałowca lub wetywerii z łyżką oleju bazowego.
- Dezynfekcja w miejscach ukąszeń przez owady – olejek lawendowy lub z drzewa herbacianego rozcieńczyć w stosunku 1:1 z olejem bazowym, delikatnie wcierać bąble zmniejszy ból i swędzenie, zapobiegnie infekcji
- Ochrona przeciw poparzeniom słonecznym wymieszać po jednej części olejku z mirry i marchwi, dwie części olejku z jojoba lub PRZEPIS
- Odświeżanie tapicerki w samochodzie- wymieszać kilka kropli olejku z geranium, lawendy, cytryny, mięty pieprzowej lub ylang ylang z sodą oczyszczoną. Oprószyć tapicerkę, po 15 minutach odkurzyć.
- Odświeżacz powietrza w samochodzie. Na wacik nałożyć kilka kropli ulubionego olejku eterycznego i umieścić w kratce wentylacyjnej.
- I wreszcie, jak twierdzą naukowcy olejki eteryczne leczą nawet poważne choroby
Miałem swędzenie w uchu oraz piski czasami. Laryngolog dał skierowanie i wyszło iż mam bakterie oczywiście w propozycji padł jakiś antybiotyk. Jednak lęk przed obecną propagandą korporacji która ma ogromny wpływ na lekarzy i wszelkie bzdety w mediach sprawił iż zacząłem szukać sposobu. Kolega po antybiotyku ma teraz ciągłe uczucie suchości w uchu co chyba nie jest przyjemne. Nie chcąc mieć również kolejnych problemów z korzystałem z dobrodziejstw natury OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO wlałem sobie do ucha przed pójściem pod prysznic no i szczypał konkretnie ! Zrobiłem to kilka razy i przy kolejnych już ( małym patyczkiem z wacikiem jak… Czytaj więcej »
olejek z drzewa herbacianego zawsze mam w kosmetyczce … działa na praktycznie wszystko
51. A co do sypialni na pobudzenie zmysłów? 🙂