Ciekawostki, Medycyna ludowa, Przepisy, Sprawdzone efekty, Zamiast, Zioła

Doskonała maść z żywicy gojąca, przeciwzapalna – przepis

maść z żywicy sosnowej iglastej przepis

Maść z żywicy drzew iglastych jest niezastąpionym środkiem w domowej apteczce. Błyskawicznie, dosłownie na oczach leczy wszelkie rany, wrzody, oparzenia, odmrożenia, wysypki i stany zapalne skóry. Skutecznie pomaga na bóle stawów, mięśni, infekcje i wiele innych dolegliwości.

maść z żywicy sosnowej iglastej przepis

Od wielu stuleci w bliskim sąsiedztwie lasów iglastych wytwarzano z żywic lecznicze maści. Każdy zielarz miał własną recepturę, ale jej podstawowe składniki były zawsze te same: tłuszcz, wosk pszczeli i  żywica iglaków, wosk pszczeli i tłuszcz. Najczęściej wykorzystywano żywicę sosnową, rzadziej ze świerku, modrzewia, jodły, cedru.

Leśna żywica

Spacerując po lesie na pniach drzew można dostrzec lśniące krople lepkiej żywicy. To naturalne „lekarstwo” wytwarzane przez drzewa do ochroni przed chorobami i szkodnikami. Oczyszcza, goi i uszczelnia „rany” po uszkodzeniach, złamaniach gałęzi. Tworzy barierę dla zarażeń bakteriami, grzybami i inwazjami owadów. Żywica ma piękny zapach lasu, a raczej las pachnie żywicą.

żywica sosnowa iglasta leśna

Żywice drzew iglastych są bogate w olejki eteryczne, garbniki, przeciwutleniacze, terpeny i związki o działaniu odkażającym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym,  przeciwgrzybiczym, przeciwwirusowym, przeciwbólowym, rozgrzewającym.

Dezynfekują, doskonale leczą rany, pobudzają mikrokrążenie, wspomagają naprawę uszkodzonych tkanek. Przenoszą ciepło w miejsce urazu, łagodzą napięcia mięśniowo-szkieletowe, wspierają zimne, obolałe „skrzypiące” stawy. Pomocne przy infekcjach, kaszlu, bólach w klatce piersiowej, jamy ustnej, gardła.

W Helsinkach klinicznie przebadano maść z żywicy iglastej, według starych domowych receptur [1]. Potwierdzono jej skuteczność  i bezpieczeństwo stosowania w leczeniu trudno gojących ran, oparzeń, odleżyn, zakażeń skórnych.

Maść z żywicy przepis 

Żywice można zbierać o każdej porze roku, w lasach z dala od dróg i terenów przemysłowych. Ważne, by nie pozostawiać drzewa bezbronnego, z otwartymi ranami. Wystarczy wziąć po trochu żywicy z różnych drzew. Łatwiej nożykiem zeskrobać zastygłą, świeża płynna przylepi się do wszystkiego.

Żywica rozpuszcza się w tłuszczach i alkoholu, a to oznacza, że obydwu można użyć do usuwania lepkich pozostałości rąk i zabrudzonej odzieży. I oczywiście wyrabiać lecznicze mazidła i nalewki. Do wyrobu podstawowej maści potrzeba:

  • 3/4 szklanki tłuszczu: może być oliwa z oliwek, olej kokosowy, z migdałów, wytopione sadło wieprzowe, smalec gęsi
  • 60 g żywicy z drzew iglastych
  • 15-25 wosku pszczelego

W wersji wzbogaconej: łyżka utłuczonych w moździerzu jagód jałowca, łyżeczka zmiażdżonych goździków, 2 łyżki pokruszonych igiełek sosny, świerku i rozmarynu.

Żywicę podgrzewać w tłuszczu, mieszając drewnianą łyżką aż do rozpuszczenia. Temperatura nie powinna być zbyt wysoka, tłuszcz nie może się dymić. Najlepiej robić to w kąpieli wodnej.

jak zrobić maść z żywicy sosnowej

W międzyczasie dodać opcjonalnie zioła. Po całkowitym rozpuszczeniu żywicy odstawić pod przykryciem na całą noc. Nazajutrz ponownie podgrzać, przecedzić przez kilka warstw gazy, dodać wosk pszczeli i podgrzewać do jego całkowitego rozpuszczenia. Można wzbogacić kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego bądź sosnowego. Przełożyć do słoiczków i odstawić do stężenia.

Maść z żywicy zastosowania

Zakres stosowania jest bardzo szeroki. Maść z żywicy doskonale sobie radzi z oparzeniami różnego stopnia. Pomaga na wszelkie rany, infekcje skórne, odmrożenia, owrzodzenia, odleżyny, ropnie, stłuczenia, wypryski.

Maść z żywicy sosnowej

Szybko „wyciąga” drzazgi. Przyspiesza gojenie wysypek alergicznych, opryszczki, szwów pooperacyjnych. Wspomaga leczenie egzemy, łuszczycy, grzybicy. Regeneruje pękającą skórę na piętach, dłoniach, łokciach.

  • W dolegliwościach skórnych delikatnie aplikuje się na chorobowo zmienione miejsca. Przy oparzeniach nie bandażować.
  • Przeziębienia: Inhalacja – łyżeczkę maści rozpuścić w litrze wrzątku i głęboko oddychać. Natrzeć maścią klatkę piersiową, omijając okolice serca, plecy, podeszwy stóp i położyć się do łóżka.
  • Ropnie, stany zapalne dziąseł- wkładać tampon z maścią między dziąsłem a policzkiem.
  • Dolegliwości reumatyczne, rwa kulszowa, bóle mięśni – wmasowywać kilka minut w obolałe miejsca.
  • Hemoroidy: trochę maści schłodzić mocno w lodówce, zrobić „świecę” i włożyć do odbytu. Kuracja 2-3 tygodnie.
  • Zapalenie zatok: wieczorem zrobić inhalację, zamiennie wkładać tampon z maścią na noc do jednego i drugiego nozdrza
  • Maść z żywicy można stosować przy zapaleniu przydatków, pochwy, szyjki macicy, pęcherza. Smaruje się okolice dolnej części brzucha i stosuje tampony.
Uwagi

Praktycznie nie ma przeciwwskazań do stosowania maści z żywicy. Mogą wystąpić podrażnienia tylko w rzadkiej nietolerancji. By sprawdzić, czy nie ma alergii, wystarczy wetrzeć niewielką ilość na wewnętrznym nadgarstu i odczekać pół godziny. Jeśli nie ma zaczerwienienia, obrzęku, swędzenia można stosować.

4.1 9 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments